Iron Man’in Marvel Sinematik Evreni’nden ayrılmasıyla, ondan boşalan koltuğu Doktor Strange’in dolduracağı konuşuluyordu. Strange hem Tony Stark gibi gamsız ve karizmatik hem de yine onun gibi liderlik vasfına sahip, güçlü bir karakter. Spider-Man: No Way Home’u izlerken de Iron Man’den sonra Spider-Man’in akıl hocası olma görevini Strange’in üstlendiğini gördük. Strange Tony gibi babacan olmasa da zor durumda yardım istenilecek bir ağabey konumundaydı.

Şu an itibariyle Strange’in gücünün azami seviyesini bilmiyoruz ama MCU’nun yeni fazında Strange’in güç kilitleri teker teker açılacak gibi duruyor. No Way Home’un after-credits sahnesi olan ve filmden yaklaşık bir hafta sonra yayınlanan Multiverse of Madness fragmanında da Strange’in, gücünün sınırlarını bilmediğimiz diğer bir karakter olan Scarlet Witch’i yanına alarak gerçekliği korumaya çalıştığını görüyoruz. Çoklu evren konseptinin MCU’da iyice kullanılmaya başlanması, bu film sayesinde X-men ve Fantastic 4 karakterlerinin artık MCU’ya dahil olma ihtimalini akıllara getiriyor. Biz de Süper Kahraman Ansiklopedisi’nin bu sayfasını yanlışlıkla gerçekliği büken Yüce Büyücü için açıyoruz: Dr. Stephen Strange kimdir?

Origin

Philadelphia doğumlu olan Stephen Victor Strange’in ailesi; annesi, babası, kız kardeşi Donna ve erkek kardeşi Victor’dan oluşmaktadır. Kardeşlerin en büyüğü Stephen’dır. Strange ailesi normal/sıradan bir yaşam sürer. Stephen, Donna dokuz yaşındayken düşüp yaralandığında onu tedavi etmek ister ve doktor olma hayali burada başlar. Donna bir gün yüzme havuzunda kramp girmesi sonucu hayatını kaybeder. Stephen bunu görür ama kardeşini kurtarmak için hiçbir şey yapamaz. En değer verdiği kişinin hayatını kaybetmesi ve Stephen’ın bunu durduramaması onda bir travma hâline gelir.

İlerleyen yıllarda Stephen, New York’a taşınır, tıp fakültesini bitirir ve başarılı bir doktor olur. Bu süreçte annesini kaybeden Stephen’ın babası bu acıyı ve yalnızlığı kaldıramaz ve o da ölümün eşiğine gelir. Stephen, kız kardeşinin ölümünden sonra hiçbir acıyı kabul etmeyen, umursamaz bir insan olmuştur. Çok başarılı ve zengin bir beyin cerrahıdır; hastalarını sadece hastane faturası olarak gören, bencil bir adamdır.

Bir gün, babasının son günlerinde onu hastanede ziyarete bile gitmeyen Stephen’ın kapısı çalar; gelen, erkek kardeşi Victor’dur. Stephan’ı babasının yanına götürmek için gelen Victor, kardeşini ikna edemez ve bir hışımla evden çıkar. Bu beklenmedik ziyaret, sokakların karla kaplı olduğu bir günde gerçekleşir. Bir araba yolda kayarak Victor’ı altına alır, Stephen’ın diğer kardeşi de böylece hayatını kaybeder. Stephen, ikinci bir travma geçirmiştir. Erkek kardeşinin cesedini dondurur ve tekrar hayata döndürmek için bekler. Montesi Formülü adındaki bir ilaçla Victor hayata döner ama artık bir vampir olmuştur.

Hikâyenin bu kısmı pek bilinmez tabii. Bilinen kısmı şudur ki Stephen’ın ellerini mükemmel bir enstrüman olarak kullanan ve kendinden başka kimseyi umursamayan, yalnız bir adamdır.

Başka bir gün Stephen, son model arabasıyla hız yaparken arabası yoldan çıkar ve bir trafik kazası yaşar. Bu kaza sonucunda hayatı kurtulmuştur ama elleri, ince işlerde kullanmasını imkânsız kılacak şekilde zarar görmüştür. Sahip olduğu en önemli şeyin elleri olduğunu düşünen Stephen, tedavi olmak uğruna servetini eritir ama elleri eski hâline dönmez. Daha bencil ve gittikçe daha da asabi birine dönüşen Stephen tıp camiasından dışlanır, arkadaşları ona sırtını döner ve o da çareyi, kendini alkole vermekte bulur.

Uzun süre derbeder bir hayat yaşayan Stephen, Himalaya Dağları’nın zirvesinde, Kamar-Taj tapınağında, Ancient One adında bir keşişin yaşadığını öğrenir. İhtiyacı olana şifa veren keşişi bulmak için Himalaya’ya giden Strange, Ancient One’la tanışır; ondan şifa ister ama başta kabul görmez. Bu sırada Ancient One’ın öğrencilerinden olan Mordo bir isyan başlatmıştır ve Ancient One’ı öldürmeye çalışır. Bunu fark eden Stephen onu durdurmak ister ve bu sayede Ancient One’ın güvenini kazanır. Mordo, Ancient One’la mücadele edememiş; başka bir gün geri dönmek üzere oradan uzaklaşmıştır.

Uzun süre Ancient One’dan eğitim alan Stephen, ellerini iyileştirmek için büyü yapmanın inceliklerini öğrenir. Strange, mistik sanatlarda ustalaştıkça egosunu da yener ve Ancient One’ın ölümüyle onun yerine geçer. Strange’in elleri iyileşmiştir ama artık o bir doktor değildir. O artık Yüce Büyücü Dr. Strange’tir. Yardımcısı Wong ile Dünya’yı karalık büyülerden ve kozmik belalardan koruyan bir bekçi olmuştur.

Yaratıcıları

Steve Ditko tarafından yaratılan karakter, Stan Lee tarafından geliştirilmiş ve ikilinin yazdığı hikâye 1963’te, Strange Tales’ın 110. sayısında yayınlanmıştır. Strange Tales, Marvel markası altında yayınlanmış bir çizgi roman antolojisidir. Garip ve gizemli olaylardan oluşur. Dr. Strange’in adı, ilk olarak burada yayınlandığı için Strange olarak seçilmiş; ön adı da “Mr.” olacakken Mr. Fantastic ile karışıklık yaratacağı düşüncesiyle Dr. Strange’e çevrilmiştir.

60’larda artan LSD kullanımı, çizgi roman çizerlerini de etkilemiş ve Dr. Strange, saykodelik çizimlere sahip bir karakter olmuştur. 2016 yapımı Dr. Strange filminde gördüğümüz Windows Media Player’dan çıkmış gibi duran görsel efektlerin ana kaynağı da budur. Ayrıca Ditko Strange’i yaratırken, bir radyo draması olan Chandu the Magician’dan ilham almış ve Strange’in yüzünü de oyuncu Vincent Price’tan esinlenerek çizmiştir.

Güçleri

Doktor Strange zaten üstün zekâlı bir insanken Kamar-Taj’da yakın dövüş ve mistik sanatlar eğitimi almıştır. Büyü gücünün kaynağı Dünya dışı kozmik varlıklar olan Nishanti’nin kitabı, Agamotto’nun gözü, Natoomb’un asası ve Levitation’un pelerini gibi büyülü malzemelerdir. Strange uçabilir, gerçekliği bükebilir, portal açabilir, kendini klonlayabilir, maddeyi manipüle edebilir, güçlerini silah ve kalkan olarak kullanabilir.

Infinity War’un da yayınlandığı 90’lar, kozmik güçlerin ve savaşların çizgi romanlarda revaçta olduğu yıllardır. Bu dönemde Dr Strange gücünün zirve noktasını yaşamış; Marvel yazarları tarafından fazla güçlü bulunarak ilerleyen sayılarda güçleri sınırlandırılmıştır. Dr. Strange’in güçleri sınırlandırılsa da hâlâ Marvel’daki çok güçlü karakterlerden biridir.

Düşmanları

Dr. Strange Marvel’ın klasik kötüleriyle savaşsa da baş düşmanları mistik güçlere sahip olan yaratıklardır. Dormammu, Enchantress, Nightmare ve Satannish, bunlardan birkaçıdır. Ayrıca Ancient One’ın eski öğrencisi Baron Mordo ve Kaecilius da sürekli çarpıştığı şeytani rakipleridir.

İlk defa “What If…?” dizisinin dördüncü bölümünde ve sonrasında ise Multiverse of Madness’in fragmanında gördüğümüz, Dr. Strange’in şeytani versiyonu Strange Supreme de artık Dr. Strange’in düşmanlarının arasına yazılacak bir karakter olmuştur diyebiliriz.

Ekipleri

  • Illuminati
  • Defenders
  • The Order
  • Avengers

Televizyon ve Sinema Uyarlamaları

  • Spider-Man, X-Men, Hulk ve Avengers’ın animasyon serilerinde konuk kahraman olmuştur.
  • İlk live-action denemesi CBS tarafından, 1978’de yapılmıştır. Dr. Strange adındaki televizyon filmi kendine seyirci bulamamış, devam ettirilmek istense de bu fikir sonradan rafa kaldırılmıştır.
  • 2007’de Doctor Strange: The Sourcerer Supreme adında bir animasyon filmi yayınlanmış ve burada Strange’in origin hikâyesi anlatılmıştır.
  • Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı Dr. Strange filmi 2016’da çıkmış ve artık karakter MCU’ya dâhil olmuştur.

Son Not

Stephen Strange sinemada, Benedict Cumberbatch ile günümüzde popülaritesi gittikçe artan bir karakter oldu ama 60’ların kültüründe daha büyük bir iz bırakmıştır. Pink Floyd’un ikinci stüdyo albümü olan ve 1968’de yayınlanan A Saucerful of Secrets‘ın kapak çizimi için Dr. Strange çizgi romanlarından bir panel kullanılmıştır. Dr. Strange karakterinin, bir DC karakteri olan Dr. Fate’ten çalıntı olduğu söylense de bu konuda net bir bilgi yoktur. Biz de 2022’de beklediğimiz önemli filmlerden biri olan Multiverse of Madness’ın yolunu gözlerken sizlere Dr. Strange’i anlatmış bulunuyoruz. Siz Yüce Büyücü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.