Ne kadar büyürsem büyüyeyim hala evdeki kumaş parçalarından pelerin yapıp kendimi Superman hissettiğim zamanlardaki kadar çocuğum. Kimliğini Clark Kent olarak gizleyen bu kahramanın benim için yeri çok daha özeldir. Herkes onu yalnızca süper güçlü, uçabilen ve kryptonite taşları tek zayıf noktası olan bir karakter zanneder. Superman bundan çok daha fazlasıdır.

superman_logos_logo_man_of_steel_movie_1366x768_74134

 

1) Superman merhametlidir, hem de olması gerekmezken

Evet, Superman süper güçlerine rağmen iyi bir insan olarak yetişti ve bu güçlerini hiç kimsenin üzerinde kontrol için kullanmadı. Batman ile ortak noktası hiç kimseyi öldürmemeye yeminli oluşu. O bir çok insandan daha insancıl, güvenilir, doğru, yardım sever ve başkalarını düşünen ve merhametli birisidir.

man-of-steel-wallpapers-man-of-steel-34785652-1920-1080

 

2) Açık ara en travmatik orijin hikayesi ondadır, yine de kendini bozmaz

Batman ve Spider-Man yetim, Daredevil kör, Magneto holocaust’tan çıkmış olabilir, ama Superman’in bütün türdaşları ölmüştür.  Buna rağmen kendi türünün sonuncusu olan Kal-El bir çiftlikte oldukça mütevazi olan bir aile tarafından yetiştirilmiş ve topluma uyumlu olmayı tercih etmiştir.

1095024_843999445626873_2125648640_n

Bu dikkat çekici bir ikilem. Bir çok şekilde, Clark hepimizden daha insandır. Ama sonra… O  gökten ateş atar, ve onu bir tanrı olarak düşünmemek zordur. Ve ne kadar şanslıyız ki o bunu hiçbir zaman düşünmez..

-Batman

 

3) Süper güçleri saymakla bitmez

Süper güçlü oluşu ve uçabilmesi dışında bir çok süper özellikleri vardır. Süper zekidir. X-ray görüşü, teleskobik görüşü, mikroskobik görüşü, ısı saçan bakışları, ultraviolet ışınları , kızılötesi ışınları, elektromanyetik dalgaları görebilmesi, karanlıkta görebilmesi yetmezmiş gibi bir de bunun gibi 52 farklı görüşe sahip olduğu söylenir. süper işitme, süper ses dalgası, soğuk nefesi, hipnotizma, dayanıklılık, yaralanmaması gibi özellikleri bilinenler arasındadır.

supermanbatman1cw4

 

4) Kriptonitle ilişkisi sanılandan derindir, ilginç hikayelere sebebiyet verir

Kendi gezegeninden evrene saçılmış olan Kryptonite isimli taşların gücünü yok etmesi ve temas halinde öldürmesi. Onun tek zayıf noktası görünmesine karşın aslında Kryptonite nadir bulunan bir taş türüdür. Yalnızca baş düşmanı Lex Luthor’un elindedir. Yeşil kriptonit onu öldürürken, Kırmızı kriptonit kişiliğine etki eder, Siyah kriptonit onu iyi ve kötü olmak üzere iki bedene ayırır, Gri halisünasyon görmesine neden olur, pembe kriptonit cinsel olarak yumuşatır. Ve saf kırmızı güneş ışıkları gücünü yok eder.

1621856_842937282389243_3224905412472037584_n

 

5) Justice League’nin lideri olması boşa değildir

Superman, diğer kahramanların da kabulüyle Justice League’in başına geçer. Ama başına geçme sebebi yumruklarının gücü veya ölümsüzlüğü değildir. Superman süper zekası ve liderlik özelliğiyle Justice League’nin başındadır. Ayrıca güneş sistemi içindeki en güçlü süper kahraman olması da meseleyi biraz kolaylaştırıyor tabii ki.

GalleryChar_1900x900_JusticeLeague_52ab8e54d0a6f0.42170553

 

6) Düşmanları zannedilenden daha ilginçtir

İlginç olmasının en önemli sebeplerinden birisi süper güçlere sahip olmasına rağmen, Lex Luthor gibi yalnızca zekasıyla ve zenginliğiyle Dünya’yı kontrolü altına almak isteyen bir düşmanını öldürmüyor oluşudur. Lex Luthor tarafından yapılmış kendisinin bir klonu olan Bizzaro ile çarpışması, dış uzaydan gelen Dünya’ya hükmetmek isteyen Darkseid’a karşı durması, hükmetmek gibi hiç bir amacı olmayan ama yalnızca yıkım için Superman’in gezegeninde Braniac isimli bir bilim adamı tarafından yaratılmış Doomsday gibi bir çok farklı düzeyde düşmana sahiptir.

man_of_steel_2015-wallpaper-1920x1080

 

7) Son olarak o göğsündeki ”S” işareti ile hepimizin ihtiyacı olan anlamı taşır: Umut.

superman-9483-9833-hd-wallpapers

Yazar

Ersan Constantine olarak da bilinir. Moda Tasarım öğrencisi, Freelance Grafik Tasarımcı ve Fotoğrafçı, Kısa Film Yönetmeni, Yazar. Ve daha bir çok şey... Kesinlikle bir Geek!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.