Marvel’ın yeni dünyasında çok taşların oynayacağını zaten biliyorduk, hem Marvel’ın yazı işleri müdürü Axel Alonso; hem de Marvel’ın en tepedeki adamlarından Tom Breevort bunu söyleyip duruyorlar zaten uzunca bir süredir. Son üç dört yılda yapılan Jane Foster – Thor, Kamala Khan – Ms. Marvel, Sam Wilson – Captain America gibi değişikliklerin kalacağı gibi, yerlerine de yenileri eklenecekti.

Bunlardan birini, yani yeni Wolverine’i, Marvel’ın yayınladığı teaser resimlerden birinde görmüştük zaten. X-23’ün meşhur sarı siyah kostümü sırtlayacağı açıktı. Bir diğer değişikliği ise Alonso imasıyla doğruladı. Hulk da artık başka biri olacaktı, ya da en azından, Bruce Banner etrafta dolansa dahil, “The Hulk” dediğimiz titr, başkasına geçecekti. İşte o başkasının kim olacağı, uzun bir süredir dedikodu konusuydu.

hulk-2560-1533-wallpaper

İlk önce Ultimate Mister Fantastic olacağı söylendi, bunun pek dayanağı olmadığından, birkaç site arasında paslansa da, yaygın bir destek bulamadı. Şu sıralar Secret Wars’ta silme Hulk’larla dolu bir diyar olduğu için, herkes ve her şey mümkün gözüküyordu. Bu da insanların teori konusunda ellerini korkak alıştırmamalarına sebep oldu. En sonunda daha elle tutulur kaynaklardan, daha elle tutulur bir isim atıldı ortaya: Amadeus Cho.

Avengers: Age of Ultron’da gördüğümüz o Koreli doktor Helen Cho’nun oğlu olan Amadeus, uzun süredir Hulk’ın “yancı” karakterlerinden biri, hatta pek çok hikayede en ön planda duruyor. Dünyanın en zeki insanlarından biri olan Amadeus’un, Hulk olması pek çok açıdan mantıklı geliyor. Bunların en başlıcası, aynı Sam Wilson – Steve Rogers gibi çizgi romanların değişmezi olan devir teslim geleneğine uyması. İkincisi ise Marvel’ın –bence haklı- çeşitlilik arzusunda, şu an en az temsil edilen etnik kökenin Asyalılar olması. Pakistan’lı Kamala haricinde, Uzak Doğu’dan çok az kahraman var Marvel’ın repertuarında. Amadeus bu boşluğu dolduracaktır. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

6 Yorum

 1. bilmiyorum be abi. yılların bilindik karakterleri radikal bir şekilde değiştiriliyor. tamam belki olması gereken bu ama kolay alışılabilecek gibi değil.

 2. Hulk’a nasıl bir değişim getirirlerse getirsinler tepki gelecektir Marvel fanlarından. Yine de en az tepkiyi çekecek olan Amadeus Cho’nun Hulk olması olacaktır belki de… Amadeus Cho, her koşulda Hulk’ın (Banner’ın değil) destekçisiydi. Herkes Hulk’a sırt döndüğünde dahi onun yanındaydı. Özellikle Hulk hayranlarının kendisine ayrı bir sempatisi vardır diye düşünüyorum.

 3. Alışmak sevmekten daha zor gelecek dostlar ama zorunlu adımlar bunlar. Cho sempati duyduğum karakterlerden. Hulk için de iyi bir seçenek olacağını düşünüyorum. Belki yeterli sayıda okumadığım içindir ama Cho benim için içindeki çocuğu atamayan dahi kıvamında. “Ezmesi” için biraz daha sertleşmesi lazım

 4. Marvel ofisinden:

  – Beyler …………. karakterini değiştirmeyi düşünüyorum. Ne yapalım?
  – Kadın yapalım. Kadın yapalım. Kadın yapalım.
  – Yok la. Kadın çok fazla yaptık.
  – Asla yeterince kadın yoktur. Ama illa kadın olmasın derseniz siyahi olsun.
  – Onu da yaptık yaw. Orta-Doğulu falan olsa?
  – Cık. 1-2 tane yeter ondan. Heh buldum. Asyalı olsun. Çinli, Japon falan. Farketmez…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.