Bu yılın başlarında hepimizin birçok ümidi vardı. Aşk, para, sağlık ve daha bir sürü şey… Fakat bırakın yeni yıl bunları getirmeyi, hepsini götürdü desek az demiş oluruz. En berbat geçirdiğimiz yıllardaki standart ve sıkıcı hayatlarımızı bile özler olduk bu sene. Arkadaşlarımızla buluşmak, sinemaya gitmek, bir kitapçıda kitap arkalarına bakarak kitap seçmek gibi küçük ama bizi mutlu eden aktiviteler, bizim için ulaşılmaz birer hayal oldu bu yıl. Fakat böyle zamanlarda dahi biz, sizi yalnız bırakmıyoruz ve en azından kitap almadan önce oturduğunuz yerden alacağınız kitaba bir göz atmak istersiniz diye ön okuma yazılarımıza devam ediyor ve Vezir Gambit’i kitabının ön okumasını sizlerle buluşturuyoruz!

Bu yılın en çok izlenen dizilerinden biri olan Queen’s Gambit’e uyarlanan Vezir Gambit’i kitabı, Dünya’ya Düşen Adam kitabının da yazarı olan Walter Tevis tarafından 1983 yılında kaleme alındı. Bu yıl özellikle uyarlandığı The Queen’s Gambit dizisindeki, hikâyesi ve Anya Taylor‑Joy’un muhteşem performansı sayesinde hem Netflix’in hem de tüm yılın en çok izlenen dizilerinden biri olunca kitabın popülerliği de yeniden yükselişe geçti. Walter Tevis’in; erkeklere ait olduğu düşünülen bir spor dalındaki yalnız bir kadının kendinden emin adımlarla ilerleyişi bu yıl birçok insana ilham kaynağı oldu. Youtube’da, satranç videoları en çok izlenen videolardan oldu, insanlar satranç takımlarının tozlarını aldı bir anda satranç yeniden popüler bir spora dönüştü.

Biz de diziyi izleyen ve “Acaba kitabı daha mı iyidir?” diye düşünen okurlarımız için İthaki Yayınları‘ndan bir adet Vezir Gambiti ön okuması koparmayı başardık ve sizlerle buluşturduk. Hem dizi hem de kitap hakkındaki yorumlarınızı bizden esirgememenizi rica ediyor ve iyi okumalar diliyoruz!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.