Harry Potter’ın ilk filmini izlediğimde “Resmen küçük çocuklar için yapılmış” diye düşündüğümü hatırlıyorum. Zaman ilerleyip popülerliği arttıkça kitlesini ve dolayısıyla içeriğini de olgunlaştıran seri artık benim gibi eski kurtlara bile hitap eder hale gelmiş, kendini fantastik kurgunun önemli isimlerinden biri haline getirmişti. J.K. Rowling’i sırf bunun için bile takdir etmemiz gerekir.

Bizde karşılığı olmasa da dünyada ciddi bir öneme sahip ve izleyicisi de oldukça fazla olan müzikal kültürü son yıllarda popüler kültür temalarını kullanmaya başlamış, Spider-Man bile bu trendden kurtulamamıştı. Sıranın Harry Potter gibi geniş kitlelere hitap eden bir markaya gelmesi an meselesiydi ve elbetteki yapımcılar bu altın deposunu kullanmak için daha fazla bekleyemediler. 2013 yılında üzerinde çalışıldığı açıklanan, o zaman Harry’nin yetim olarak geçirdiği yılları anlatacağı belirtilen projenin zaman içerisinde değiştiği geçtiğimiz günerde resmen açıklanan hikaye özetiyle ortaya çıktı.

cursed-child

İsmi “Harry Potter and the Cursed Child” olan oyunun resmi özeti şu şekilde: “Harry Potter olmak her zaman zordu ve şimdi Büyü Bakanlığı’nın fazla çalışan bir elemanı, okuma yaşına gelmiş üç çocuk babası olmak da hayatı daha kolaylaştırmış değil. Harry olduğu yerde kalamayan geçmişiyle boğuşurken, en küçük oğlu Albus hiç istemediği aile mirasının ağırlığıyla mücadele etmek zorundadır. Geçmiş ve gelecek uğursuz bir şekilde birleşirken, baba ve oğul rahatsız edici gerçeği öğreneceklerdir: Bazen karanlık en beklenmeyen yerden gelebilir”.

Görüldüğü üzere küçük Harry büyümüş ve orta yaş bunalımına kadar gelmiş. Hikaye biraz fazla klişe gibi dursa da sonuçta bunun bir sinema filmi olmadığını, sahnede bu tür senaryoları göstermenin daha kolay olduğu düşünülürse hikayenin devamı için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Hazırlıkları tamamlandıktan sonra galasını 2016’da London’s Palace Theatre’da yapacak olan müzikal belki bir yaz dönemi ülkemizi de ziyaret eder. Etmezse bir umut dvd, blu-ray falan çıkar diye ümit etmek zorundayız.

JK Rowling Announces Pottermore

Siz ne düşünüyorsunuz Harry’mizin yeni hikayesi hakkında?

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.