Yazdığı romanlarla vampir edebiyatında Dracula’dan sonra en popüler eserlere imza atan Anne Rice, geçtiğimiz hafta, geçirdiği felce bağlı komplikasyonlar nedeniyle 80 yaşında hayatını kaybetti. Rice’ın ölümünü, annesi gibi yazar olan oğlu Christopher Rice sosyal medya üzerinden duyurdu. Amerika doğumlu ve İrlanda asıllı Katolik bir ailede büyüyen Rice’ın ilk adı, Howard Allen Frances O’Brien’dı. Vampire Chronicles serisiyle Lestat de Lionourt’u bize tanıtan Rice, modern dönem gotik edebiyatı yazarlarından biriydi.

Hikâyeleri, genellikle metafizik karakterler üzerinden ve erotik alt metinlerden ilerleyen Rice’ın en bilinen eseri, 1976’da yayınlanan Interview With the Vampire; kurgusal vampirlerin varoluşsal sancılarını ele alan ve ölümsüz olmanın laneti üzerine düşüncelere sevk eden bir romandı. Yaklaşık 200 yaşında bir vampir olan Louis’in bir otel odasında, bir muhabire röportaj verirken kendisinin vampir olduğunu söyleyip; Lestat’ın, küçük Claudia’nın ve kendisinin hikayesini muhabire merakla dinletiyordu. Louis ve Claudia, Lestat tarafından vampire dönüştürülmüştü ve üçünün trajik bir çekirdek aile dramı vardı. Kitap, kendine yabancılaşan aristokrat vampirlerden, kendilerini gizleyen klan mensubu vampirlere kadar çeşitli ve gizemli karakterler içeriyordu.

Dünya çapında milyonlarca hayranı olan kitap 1994 yılında, aynı yıldızların tekrar aynı filmde bulunması hayal olan bir kadroyla sinemaya uyarlandı. Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst ve Antonio Banderas sırasıyla Lestat, Louis, Claudia ve Armand’ı canlandırdı. İlk filmden yıllar sonra 2002’de Lestat’ın macerasına odaklanan bir devam filmi, Queen of the Damned çekildi. Tom Cruise yerine Lestat’ı canlandırma işini, Stuart Townsend aldı. Kitabı hayranlar tarafından el üstünde tutulan Queen of the Damned’ın filmi, ilk filmin yerini alamadı.

Vampir edebiyatına ondan fazla roman kazandıran Rice, kitaplarındaki vampirlerin, kayıp ruhlar için bir metafor olduğunu dile getirmişti. Yaşamı boyunca kurgusal yaratıklar üzerine yazan Rice, ilerleyen dönemlerinde Katolik inancına geri döndü ve İsa peygamber üzerine romanlar yazdı. Rice’ın romanları sayesinde Avrupa’da bazı üniversitelerde vampir edebiyatı çalışmaları üzerine kürsüler kuruldu. Vampir edebiyatını şekillendiren önemli yazarlardan biri olan Anne Rice hakkında siz neler söylersiniz? 

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.