Sony’nin resmi sitesinden bugün yapılan bir açıklamaya göre kapasitesi 50 GB olan (ve ilk çıktıklarında bu miktarla aklımızı başımızdan uçurmuş) Blu-Ray diskler, bir sonraki aşamaya geçecekler. Nedir bu bir sonraki aşama? Archival Disc sistemi. Yoluna ilk önce 300 GB kapasiteyle başlayacak olan Archival Disc’ler, en nihayetinde 1 TB’a kadar çıkacaklar. Bu tip basın duyurularında her zaman yaptığımız gibi, sözü yine resmi basın bültenine bırakıyoruz. Uçur bizi Sony ve Panasonic!

“Sony Corporation ve Panasonic Corporation bugün Archival Disc’i duyurdu. Arcihval Disck, profesyonel kullanımda yeni bir standart belirleyen, yeni nesil optik diskler ve amaçları uzun vadeli dijital veri depolama pazarını genişletmek.

Optik disklerin çevre koşullarına karşı kendilerini korumaları için harika özellikleri mevcut; bunların arasında toza ve suya dayanıklılık, ısı ve nem değişikliklerine karşı direnç yer almakta. Aynı zamanda başka formatlar arasında nesiller arası uyuma da müsaade ediyorlar, böyelce formatlar geliştikçe veri okunmaya devam edebiliyor. Bu da onları içeriği uzun vadede saklama konusunda kullanılışlı bir medya yapıyor. Optik disklerin zaman ilerledikçe daha büyük miktarlara uyum sağlaması gerekliliğinin farkında olarak, özellikle de gelecekte büyümesi beklenen arşiv pazarını düşünerek, Sony ve Panasonic profesyonel kullanım için yeni nesil bir optik diskin geliştirilmesine başladılar.

Bu çabalar Archival Disc’in formüle edilmesi ile sonuçlandı. Profesyonel kullanım için yeni nesil bir optik disk standardı olan Archival Disc’in yol haritası ve özellikleri aşağıda.

img01

Yol Haritası: Sony ve Panasonic, 300 GB’lık kayıt kapasitesi olan sistemleri 2015 yazından itibaren satışa sunmayı planlıyorlar. Ek olarak, iki firma da kendi teknolojilerini kayıt kapasitesi 500 GB’a ve 1 TB’a yükselecek şekilde genişletme niyetindeler.

Özellikler: 300 GB Disk boyutu, λ=405 nm dalga boyutu, NA=0.85 nümerik açıklık, her yüzde üç katman olacak şekilde çift katmanlı disk, Land and Groove formatı, 0.225 mikrometre track pitch, 79.6 nanometre data bit uzunluğu ve Reed-Solomon Code hata düzeltme metodu.”

Anladığımzı kadarıyla Archival Disc’leri şimdiki Blu-Ray oynatıcılar da oynatmaya devam edebilecekler. Bu meselede yüzde yüz emin değiliz, fakat AD’ler için “Archival Disc Blu-Rays” ifadesi pek çok basın mensubu tarafından telaffuz edildi. Eminiz Sony ve Panasonic bu meseleyi yakın zamanda netleştireceklerdir. Ne diyorsunuz? Gideri var mı teknolojinin?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.