3D yazıcılar etik ve ahlaki tartışmaların tam göbeğinde oturadursun, millet konsepti alıp, fezaya yürümeye başladı bile. Aeromotions’ın sahibi Gregory Mark, San Diego’daki SolidWorks World 2014’te yeni konseptini tanıtmıştı, şimdi siparişleri almaya başladı.

Mark’ın dediğine göre hikaye karbon fiber üretimin pahasal ve vakitsel bedelini fazla bulmasıyla başlamış. En nihayetinde yoğun çabalar meyvesini vermiş ve ortaya Mark One çıkmış. Kendisinin isimlendirme politikasına da hayran olduğumuzu söylememiz lazım (ismim Mark, neden sonuna One koymuyorum ki?).

maxresdefault

Velhasıl kelam, ne işe yarar bu Mark One? Karbon fiber, fiberglas, naylon ve PLA materyallerinden üretim yapabilmekte. Yaklaşık 9 bin dolarlık devkitini aldığınız takdirde kevlar üretim de yapabiliyorsunuz. Evet, kevlar. Kevlar. Anlayacağınız mevzunun şakası yok.

Mark One 3D’nin kendisi yaklaşık 5000 dolar. Normal 3D yazıcıların fiyatları yavaş yavaş düşerken, üst kademe, amiyane tabirle “hardcore” 3D yazıcıların peydahlanması hiç abes değil zaten. Evinizde karbon fiber üretim yapmak isterseniz, adres şurası. Bir dakika durmayın.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.