Monthy Python ile yaptıkları bir yana, Brazil, Adventures of Baron Munchausen ve The Fisher King gibi kült filmleriyle o dönemlerde ciddi anlamda aranan bir yönetmen olarak gezen Terry Gilliam’ın, 1995 senesinde, yani neredeyse 20 yıl önce vizyona sürdüğü bir filmdi 12 Monkeys. Pek çok kişi filmi çıkar çıkmaz izlemedi, zira başrollerinde Bruce Willis ve Brad Pitt’in olduğu bu bilimkurgu filmi çok yüksek bir gişe rakamına ulaşamadı. Fakat sonrasında gelen DVD satışları, filme dair olan övgü dolu fısıltıları gazladı, onlar da Gilliam’ın bu eserine kült statüsü kazandırdı.

Kült statüsü tehlikeli bir yerdir. Bu filminizin ciddi anlamda izlenmediği, ama izlenen kişiler tarafından fanatikçe sevildiği anlamına gelir. Her ne kadar bu insanlar aynı zamanda çok yüksek sesli oldukları için filminiz unutulmasa da, aynı zamanda nostaljiden kopamayan bu insanların talepleri eserinizin bakir kalmamasına da yol açacaktır. Neyi kast ediyoruz bakir kalmamaktan? Yeniden yapımlar, yirmi tane özel sürüm DVD’leri, takiben gelen diziler, alakasız fan işleri… Ne siz sorun, ne de ben söyleyeyim.

12-monkeys-syfy

Maalesef 12 Monkeys de böyle bir şey oldu. Maalesef diyorum, zira daha önce sizlerle paylaşmıştık, 12 Monkeys’in dizisi geliyordu. SyFy kanalında yayınlanacak olan dizinin başrolünde Aaron Stanford olacak ve filmde gördüğümüz evren dizide genişletilecek. Stanford’ın haricinde Amanda Schull ve Emily Hampshire, sırasıyla Madeleine Stowe ve Brad Pitt’in rollerinin farklı versiyonlarını canlandıracaklar. İşte bu dizinin bir gala tarihi açıklandı en sonunda. SyFy’ın yayınlayacağı dizi, 16 Ocak 2015 Cuma akşamı başlayacak.

“Peki tamam da, hâlâ niye maalesef dediğini açıklamadın birader” diyorsunuz içinizden. Açıkladım sevgili Geekyaparlar, dizinin “SyFy” kanalında yayınlanacağını söyledim. Hasbelkader Battlestar Galactica’yı yayınladıktan beri ekmeğe sürecek kaliteyi mumla arayan SyFy, son zamanlarda kendisini ucuz yeniden yapımlara ve Sharknado gibi B filmlerine verdi. Bu diziden de pek bir şey beklemiyorum. Bakarsınız yanılırım, bakarsınız Gilliam’ın klasik işine rakip bir şey çıkar. Ama hiç sanmıyorum. SyFy’ın ucuz içerik yelpazesine bir dizi daha eklenecek gibi geliyor 16 Ocak günü. Her halükarda beraber izleyip göreceğiz, değil mi? Siz ne düşünüyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.