Oyun uyarlamalarından yana bir türlü yüzümüz gülmedi. Assasin’s Creed, Prince of Persia, World of Warcraft, Uncharted gibi dev oyun markalarından uyarlanan filmler ne yazık ki bizi hayal kırıklığına uğratmak başka bir şeye yaramadı. Yine de bu, yapım şirketlerinin büyük oyunları birer birer sinemaya ya da televizyona uyarlamasına engel olmadı. Bunun en son örneği olarak son on yılın en büyük oyunlarından biri olan The Last of Us’ın, HBO tarafından diziye uyarlanmasını gösterebiliriz. Oyunun hayranları olarak büyük bir heyecanla beklediğimiz dizinin yine bizi hayal kırıklığına uğratmasından korkuyorduk fakat dün The Last of Us dizisinden ilk fragman yayınlandı ve tüm korkularımız bir anda uçup gitti.

Tanıtım videoları ya da fragmanlarda kullanılan müziğin ne kadar önemli olduğuna bir kez daha şahit olduk sanırım. Hank Williams’ın, “Alone and Forsaken” isimli parçasıyla açılan fragmanımız, bize yavaş yavaş dizinin içerisinde bulunacağı dünyayı tanıtarak başlıyor. Gerilimin oldukça yavaş ama bir o kadar da kuvvetli bir şekilde yükseldiği fragman daha şimdiden insanı çaresizlik hissiyle yüzleştiriyor. Kurgusunu ve gösterdiği sahne seçimlerini fazlasıyla başarılı bulduğum fragman, dizi uyarlamasının emin ellerde olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim, Alone and Forsaken parçasının dört yıl önce “Incredible life AMV” isimli bir YouTube kullanıcısı tarafından The Last of Us oyunu için yapılan bir klipte kullanılması; dizi yapımcılarının sadece oyunun kendisine değil, The Last of Us’ı The Last of Us yapan oyuncu kitlesine de hâkim olduklarını gösteriyor bana. En azından ben öyle düşünmek istiyorum.

Doğru seçimlerden bahsedeceksek oyuncu seçimlerine değinmeden olmaz. Pedro Pascal’ın Joel karakterini canlandıracağı The Last of Us dizisinde Bella Ramsey‘i de Ellie olarak göreceğiz. Kimsenin Pedro Pascal’dan bir şüphesi olmadığını biliyorum fakat Bella Ramsey konusunda aynı şeyi söylemeyeceğiz. Başından beri yanlış oyuncu seçimi olduğunu düşünenler olsa da bana göre genç oyuncu oldukça güzel bir iş çıkarmış. Pedro Pascal ile Bella Ramsey arasındaki “baba-kız” uyumu da oldukça yerinde olmuş diyebiliriz. Özellikle fragmanın sonlarına doğru, yaralı Ellie’ye Joel’in endişeli gözlerle baktığı, oyundan birebir uyarlanan sahne yüzünden benim yüreğim cız etti. Bu diziyi izlerken ağlamamak için kendimi zor tutacağım gibi gözüküyor.

Agents of Shield dizisinde Robbie Reyes ya da nam-ı diğer Ghost Rider’ı canlandırarak hepimizin kalbinde özel bir yere kavuşan Gabriel Luna’yı Joel’in kardeşi Tommy olarak göreceğimiz dizide Anna Torv, Merle Dandrige, Nick Offerman, Storm Reid, Nico Parker, Gabriel Luna, Jeffrey Pierce ve Murray Bartlett gibi isimler de yer alacak. Daha önce HBO için Chernobyl mini dizisini hazırlayan Craig Mazin‘in senaryosunu yazacağı dizinin yapımcı koltuğunda The Last of Us oyunlarının yaratıcısı Neil Druckmann oturuyor. Anlayacağını The Last of Us dizisi daha emin ellerde olamazdı!

Şimdilik sadece 2023 yılında çıkacağını bildiğimiz The Last of Us dizisi için heyecanımız yüksek! HBO’nun daha önce yaptığı uyarlamalar ve orijinal yapımlar dolayısıyla onlara güvenimiz de tam. Peki siz ne düşünüyorsunuz The Last of Us dizisinden gelen ilk fragman hakkında? Sizce sonunda hak ettiğimiz kaliteli oyun uyarlamamıza kavuşacak mıyız?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Emin Özdenvar Cevap ver

    Joel iyi güzel de, yok abi Ellie zerre oturmuyor kafamda. Kız hiç yakışmıyor görsel açıdan.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.