Arkadaşlar bilmiyorum farkında mısınız ama Mandalorian’ın sezon finali geldi kapımıza dayandı! Her hafta Mandalorian’ın bir sonraki bölümünü yarın yokmuş gibi izlerken başımıza bunun geleceğini biliyorduk fakat işte bugün hiç gelmeyecekmiş gibi mutluyduk! Ne yazık ki biricik dizimiz Mandalorian’ın sondan bir önceki bölümünü izledik ve artık 2021 yılına kadar son bir adet bölümümüz kaldı. Eh ne yapalım, korkunun ecele faydası yok diyelim ve The Believer isimli yeni bölümüzü incelemeye başlayalım.

Geçtiğimiz bölüm Grogu’nun kaçırılmasından sonra artık yan görevlerin falan olmayacağını, tamamen aksiyona gireceğimizi biliyorduk. Grogu’yu, Moff Gideon’ın elinden almak için Suicide Squad’ı kuran Mando, bu bölüm de ekibe Bill Burr’u katarak aksiyona hiç gecikmeden başladı. Moff Gideon’ın nerede olduğunu öğrenmek için Bill Burr’den yardım isteyen ekip, sonunda onun yardımları sayesinde istedikleri bilginin bir İmparatorluk üssünde olduğunu öğrendiler ve vakit kaybetmeden soluğu üstte aldılar.

Üsse girmek için en kolay yolun bir Stormtrooper kılığına girmek olduğuna karar veren ekibimiz, kimlerin kılık değiştireceklerine karar verirken Mando bir adım öne çıktı ve dizinin başından beri en büyük kurallarından birini yıkarak maske ve zırhını çıkardı. Önce bu duruma, yüzü görünmüyorsa bir şey olmaz desek de daha sonra kaskını tamamen çıkarıp hem Bill Burr hem de tüm İmparatorluk’un onu görmesine izin verdi. Her ne kadar kendisini gören çoğu insan bölümün sonunda ölse de bana göre artık yüzü, Moff Gideon’u bulmak için kullandığı bilgisayar tarafından taranarak sisteme kaydedildi.

Aslında bu olay, Mando’nun yüzünü bilen ve yaşayan insanlar olması açısından oldukça önemli olsa da bana kalırsa asıl önemli detay Mando’nun, Grogu için en büyük kuralını çiğnemiş olmasıdır. İlk sezondan beri kaskını sadece kendisini iyileştirmek isteyen bir androidin önünde çıkaran Mando, bu bölüm Grogu tehlikede kalınca hiç düşünmeden en büyük kuralını çiğnedi. Aslında bu olay bize ilerleyen bölümlerde Mando’nun başka kurallarını yıkabileceğini de göstermiş oldu. Kim bilir belki ana görevi olan Grogu’yu bir Jedi’ya teslim etmeyi yeniden düşünür ve “Ben nereye, o oraya” diyerek Grogu’yu da yanına almaya karar verir. Umarım da öyle olur yoksa ikilinin ayrılığına kalbimiz dayanmayacak.

Öte yandan Mando, Moff Gideon’un yerini öğrenir öğrenmez adeta racon kesercesine ona mesaj gönderdi ve onun için geldiğini söyledi. Her ne kadar bunun taktiksel olarak fevri ve yanlış bir hamle olduğunu düşünsek de gelecek bölüm bize haklı olup olmadığımızı gösterecek. Yine de Mando’nun, Moff Gideon’ın daha önce kendisine gönderdiği mesajı küçük kelime oyunlarıyla tekrar Moff Gideon’a yollamasına ben aşırı coştum. Mandalore’da racon böyle kesiliyor demek ki, helal olsun!

Tüm bu olaylar bir yana aslında bu bölüm Mandalorian’ın hikâyesi bir yana sinematografi, müzik ve atmosfer yaratması açısından ne kadar sağlam bir yapım olduğunu bir kez daha kanıtladı. Stormtrooper olarak üsse girmeye çalışan Mando ve Bill Burr’un taşıdığı kargoya saldıran korsanları, uzun yıllardır düşman olarak addettiğimiz İmparatorluk Tie Fighter’larını ve Stormtrooperlarını tek bir sahne ile kurtarıcı şeklinde göstermeleri gerçekten bu dizinin ne kadar emin ellerde olduğunu bir kez daha gösterdi. Her bölümde ayrı seviyoruz sizi!

Yalnız bazen sevdiğimiz insanların da kulağını çekmemiz gerekiyor sanırım. Yani bu bölüm Bill Burr’ün Mando’ya yardım etme motivasyonundan tutun, “Senin yüzünden bir sürü insan öldü” diyerek nutuk çektikten sonra üste getirdiği kargoyu patlatarak üsteki tüm askerlerin ölümüne sebep olması, bir de bunu yaptıktan sonra “Geceleri daha iyi uyurum artık” demesine kadar her şey çok yanlıştı. Bir de gerçekten biraz figüran öldürmekten zarar gelmez be sevgili senaristler. Ne olurdu yani Bill Burr bu hareketi yine yapsaydı ama çok zor bir durumda kalıp kendini feda ederken yapsaydı yani? Biz de saygı duyardık, üzülürdük biraz güzel hatırlardık. Şimdi evrende gezen bir Bill Burr’ün bize ne faydası var yani? Öldür işte bunu.

Neyse efendim artık sezon finali için her şey hazır. Altyapılar yapıldı, ittifaklar kuruldu, atarlı sözler edildi bundan sonra bizi gelecek bölüm bol bol aksiyon ve “Ee, şimdi ne izleyeceğiz?” sorusu bekliyor. Sizi bilmem ama ben ikincisine hiç hazır değilim. Doymadım Grogu’ya!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.