Evet, arkadaşlar her hafta incelediğimiz Westworld dizisinin sekizinci bölümü geldi ve üçüncü sezonunu nihayete erdirdi. Sezon başında büyük umutlarla başladığımız maceramız bizi ne yazık ki hayal kırıklığına getirdi. Bunu size söylemekten büyük bir üzüntü duyuyorum ama ne yazık ki Westworld de “İlk iki sezonu çok güzel ama üçüncü sezonda bozdu” dediğimiz dizilerden oldu. Gelin bir yandan sezon finalimizi inceleyelim bir yandan da Westworld’ün mükemmel bir dizi olduğu günleri yâd edelim. 

Westworld 3. Sezonunu izlerken tükenen Bernard

Stubbs, Bernard, William ve Onların Hiçbir Yere Bağlanmayan Hikayeleri

Başlangıç olarak bu sezon oradan oraya sürüklenen ama önemli anlarını toplasan beş dakika bile etmeyecek üç kişiden bahsedelim. Kimden söz ettiğimi biliyorsunuz elbette; Bernard, Stubbs ve William’dan. Sezon başında Bernard’ın bir çiftlikte kendini sürekli denetleyerek, Dolores’in onunla iletişim kurup kurmadığı kısmıyla başlayan hikâyesi o kadar sıkıcı bir biçimde ilerledi ki. Bu üçlüyü ne zaman görsem bölümü ileriye sarma hissi ile savaştım ve gerçekten sarmamak için çok zorlandım.

Bernard sezon başından başladı, oradan oraya sürüklendi. Westworld’e gitti, Dolores’i durduracağım dedi, William’ı buldu, Lauren ile konuştu sonra da Dolores’in kendi içine koyduğundan şüphelendiği şeyin başından beri robotlar cennetine olan anahtar olduğunu fark etti. Bakın size yemin ederim bu kadar. Bundan daha fazlası değil. Ama işte biz bir cümlede anlattığımız şey için Bernard, Stubbs ve William’ın bitmek tükenmek bilmeyen saçmalıklarını, oradan oraya sürüklenmelerin bütün bir sezon izlemek zorunda kaldık. Hani Stubbs’ı geçtim ama William ve Bernard’a yapılan şey gerçekten ayıp.

Muhteşem üçlümüzdeki bir diğer isim olan ve üç sezonun sonunda olabilecek en kötü sona ulaşan William’dan bahsetmezsek olmaz değil mi? Sezonun başında kızını öldürmenin verdiği acıyla cebelleşen William sezonun ortasında akıl hastanesine kapatıldı. Burada geçmişteki halleriyle verimli bir toplantı yaptıktan sonra kendisinin dünyayı kurtaracak adam olduğuna karar verip akıl sağlığını yeniden kazandı ve Dolores’in peşine düştü. Peki, ne yaptı? Hiçbir şey. Daha hiçbir şey yapamadan Dolores’in kopyası olduğunu bildiği, host olduğunu bildiği, baya baya kendisinden daha güçlü olduğunu bildiği Charlotte’un karşısına çıktı ve bir hiç uğruna öldü. Yani baya baya hikâyesi A noktasından B noktasına gidemeden son buldu William’ın. Vallahi ilk iki sezondan utanır insan böyle bir karaktere böyle bir son yazmaya.

Foreshadowing

En Güzel Teorilerimizin Katilisin Charlotte

Hazır Charlotte’tan konu açıldı onu da konuşalım. Geçtiğimiz sezon finalinde Dolores’in Westworld’den Charlotte’un bedeniyle çıkmasından sonra bu sezon bütün dikkatimiz Charlotte’a çekildi. Özellikle Dolores’in kendi bedenine kavuşmasından sonra Charlotte’un bedenindeki hostun kim olduğu büyük bir merak konusuydu. Tabi bu merakımız bir bölüm sonra Dolores’in kendi kopyalarından küçük bir takım kurduğunu anlamamızla son buldu. Hatta Charlotte’un Dolores’in kopyasının çıkmasının ardından daha ilk bölümde jenerik üzerinden yaptığımız teoriyi Charlotte’a uydurmuş, bunda da haklı çıkmıştım. Ama bu sezon hikâyesi bir yere bağlanmayanlar ordusuna Charlotte da katıldı. Ve açıkçası gelecek sezona dair bütün ümitlerimi bitiren karakterin de ta kendisi oldu. İzninizle buna en son değineceğim.

Azimsizlik, Kararsızlık, Plansızlık: Dolores!

Bu sezon başladığında Dolores’in insan ırkına yaptıklarını ödetme planlarının, Westworld dizisini bir Terminatör filmine dönüştürmesinden çok korkmuştum. Nitekim sezon hiç de korktuğum gibi başlamadı. Dolores’in planını hızlı bir şekilde hayata geçirmesinin ardından başlayan aksiyon dolu sezonumuz yavaş yavaş tükenmeye ve yerini bizim içinin dolu olduğunu düşündüğümüz ama sezon finaliyle aslında ne kadar gereksiz olduğunu anladığımız sahnelere bıraktı. Şimdi sakin kafayla şu Dolores’in planının üzerinden geçerek başlayalım bu gereksiz sahnelere.

Dolores’in, insanların içindeki iyiliği görmesinden beş dakika önceki hali

Bakın, Dolores geçen sezonun sonunda beş tane inci ile Westworld’den ayrılıp bu sezon sağa sola hostlar yerleştirmeye başlayınca hepimiz bu incilerin kimlere ait olduğunu düşünmeye başladık. Sonra aslında bu incilerin diğer hostlara değil Dolores’in kendi kopyalarına ait olduğunu öğrendik. Bunun sebebi olarak Dolores’imiz “Bir işi yapacaksan kendin yapacaksın, kimseye güvenmiyorum” dedi. Peki, sezon finalinde ne yaptı? Dünya’yı yönetme işini Caleb’a, robotların cennetinin anahtarını Bernard’a verdi? İyi de bu ani karar değişikliği nereden geldi? Sezonun tam olarak hangi kısmında Dolores “Ben insanların içindeki iyiliği görüyorum” aydınlanmasını yaşadı? Ablacım geçen sezonun başından bu sezonun sondan bir önceki bölümüne kadar sinek öldürür gibi insan öldürüyorsun? Hangi ara gördün o iyiliği insanların içinde ya?

İzninizle şu kopya muhabbetine geri dönmek istiyorum çünkü henüz soğumadım. Yani bir sezondur sağdan soldan Dolores’in kopyası üzerimize yağdı, bir sezondur! Sezonun son bölümünde ne oldu? Gerçek Dolores kendisini devrim ve Caleb için feda etti, Serac onun hafızasını silip öldürdü, Maeve’e son dakikada bir şeyler söyledi ve öldü. Biz de buna üzüldük öyle mi? Abicim şu an dünyada Charlotte hariç üç tane daha Dolores incisi var. Hadi bir tanesi de Charlotte’un elinde onu geç kaldı iki tane. Bir tanesi hatta şu an Clementine ve Hanaryo’nun ellerinde. Al Musashi’nin incisini, CTRL-C/CTRL-V yap bir tane Dolores incisine kopyala bitsin gitsin. Gerçekten buna üzülmemiz falan mı bekleniyor? Dramatik olarak Dolores’e yaklaşıp müzik falan giriyorsunuz. Bir çeşit şaka falan mı bu?

Peki, Dolores’in mükemmel planına ne demeli? Bütün bir sezon Rehoboam’ın şizofren ikizi Solomon’dan, Dünya’yı Caleb’ın yöneteceği bir strateji koparmak için çalışan Dolores sonunda bunu başardı ve bir flash disk içinde bu stratejiyi Caleb’a vererek onu Incite’a yolladı. Bu stratejiye ne oldu peki? Caleb yakalandı, Serac flash belleği aldı ve ayaklarının altında ezerek bütün sezondaki koşturmacayı çöpe attı. Bu noktadan sonra yaşanan her şey anlık, her şey Hollywood klişesiydi.

Maeve, mucizevi bir şekilde insanların içindeki iyiliği görüyor

Westworld’ü Sevgi Kurtaracak! Bir Robotu Sevmekle Başlayacak Her şey!

Aman efendim hangi birini anlatayım. Incite gibi dünyanın en büyük şirketindeki güvenlikten sorumlu birinci adamın Caleb’ı iple öldürmeye çalışmasından mı bahsedeyim? Serac’ın bütün sezon bir kumandayla yönettiği Maeve’in kumandayı son saniyede bir bakışıyla etkisiz bırakmasını ve koskoca Rehoboam’ın buna karşı hiçbir önlem almamasından mı dem vurayım? O kadar silahlı çatışma sırasında Caleb’ın tek bir kurşun yememesine mi kızayım? Caleb’ı ilk dakikadan beri öldürmeyip uzattıkça uzatmalarını mı anlatayım ne yapayım? Gerçekten insan bir noktada o kadar şaşırıyor ki bu dizinin Westworld olduğuna. Hani gerçekten birinci ve ikinci sezonu yapan insanların bu bölümü yapmaları bambaşka bir başarı bana kalırsa.

Yani bu noktadan sonra açıkçası Maeve hakkında konuşsam mı konuşmasam mı bilmiyorum inanın. Bütün bir sezon ne yapacağını merakla beklediğimiz Maeve, “İnsanlar gerçekten kötü canlılar. Ama bizi yaptıklarına göre, onların içinde de iyilik var” laflarına kanarak bir anda kendisinin kukla olmasına sebep olan elektronik aletin devrelerini yaktı. Bakın Serac bu kadının bu gücünü biliyordu. Maeve hakkında her şeyi biliyordu çünkü ona özel bir simülasyon yarattı. Rehoboam’ın, Maeve’in kuracağı cümleleri bile önceden bilmesi gerekirdi ama hayır. Rehoboam tabi ki böyle bir şeyi öngöremedi ve bir anda Maeve iplerinden kurtularak taraf değiştirdi. Size bir şey söyleyeyim mi benim aklıma tam bu sırada “Rehoboam da insanlardan sıkılmış. Nesillerinin tükenmesini istiyor” açıklamasından başka bir şey gelmedi. Bu kadar aptal olamaz herhalde öyle değil mi?

Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Serac bey! Sen mi büyüksün? Hayır ben büyüğüm, ben, Rehoboam Usta!

Tükenerek Tükendik

Bir diğer konu ise hani gelecek sezon ne olur bilmiyorum ve bu noktadan sonra artık öyle çok da ilgilenmiyorum ama Clementine ve Hanaryo sadece bir bölüm, jenerikten önce seksi seksi adam öldürsünler diye mi yeniden bedenleştirildiler? Hani Hanaryo’yu da öldürmelerinin tek sebebinin Dolores’in planlarını öğrenmek olduğunu varsayıyorum ama bunu da tamamen varsayıyorum çünkü dizide asla böyle bir şey söylemediler. Neresinden tutarsanız tutun büyük israf. Ama aklınızda olsun işte şu anda bir yerlerde Clementine ve Hanaryo yaşıyor. Gelecek sezon gelirler belki.

Şimdi gelelim gelecek sezondan neden ümidimin olmadığına. Arkadaşlar ben gerçekten gelecek sezon böyle post apokaliptik bir dünyada Charlotte’un robot ordusunun insanlarla savaştığı bir Westworld izlemek istemiyorum ya. Gerçekten gelecek sezonun yönetmeninin Michael Bay olduğunu açıklasalar zerre şaşırmam bu noktadan sonra. Gelecek sezonla ilgili en ufak bir beklentim, teorim, kaçırdığım ve görmek istediğim on detay falan yok arkadaşlar. Yazının başında da söylediğim gibi, ne yazık ki Westworld de ilk iki sezonu muhteşem ama üçüncü sezonunda bozan diziler arasına girdi.

Açıkçası benim yazdıkça yazasım gelmiyor artık Westworld’e karşı. Sizde durumlar ne çok merak ediyorum. Siz her şeye rağmen “There is beauty in it” deyip dizinin güzel yanlarını görmeye çalışanlardan mısınız? Yoksa siz de benim gibi “Westworld de bozdu” mu diyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum artık.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Süleyman Bilgin Cevap ver

  ilk bölümlerdeki aptal aksiyon sahnelerinden belliydi böyle olacağı, bildiğin terminatör dizisine çevirmişler…

 2. Stubbs ve Bernard nasıl bağlanmadı yahu? İllaki her karakterin sezon finalinde at mı koşturması lazım? Anladık ki Bernard sezon başından beri Serac vs Dolores kapışmasının ana noktası olan “anahtarı” taşıyormuş, finalde de zaten Bernard’ın zaman atlaması tozlar içinde uyanması ile 4. sezona hazırlık yapıldığını gördük. Yazının geri kalanı için de bir dünya karşıt yorum yapardım ama katıldığım birkaç nokta olmasına rağmen katılmadığım yerler daha fazla olduğu için çok uzun sürerdi sanırım.

  • Ben hala, Dr. Robert Ford (Anthony Hopkins) ilk sezonda söylediği “kurgunun sınırlarını kaldıracağım, gerçek dünyaya taşıyacağım” sözünün final ile eşleşeceğini düşünüyorum. Yani yumurtanın kabuğu henüz kırılmadı.

 3. Çok yerinde eleştiriler yapmışsınız,körü körüne övenler oldukça at gözlükleriyle bakıyoruz maalesef. Dördüncü sezonun iki yıl sonra geleceği söyleniyor. Zaten uzun süreli sezon aralarından dolayı önceki izleyici kitlesini kaybetmişlerdi şimdiyse saçmalıklar olan bir sezonun devamını 2 yıl sonra izleyecek izleyici kitlesi çok daha fazla azalır bence.

 4. Dolores bildiğiniz terminatördü bu sezonda, ordu denecek sayıda karşısına çıkan onca adamı her seferinde kendisi tek başına öldürdü, bir tek sıyrık bile almadı, üstelik adamlarda otomatik silahlar doloreste sadece tabanca olan sahneler vardı.O sahnelerin saçmalığına izlerken sinir oldum.

 5. Dolores’in hiç görmediğim beşinci incisi nerede olduğunu merak ediyorum. Teorilerde olduğu gibi Stubs’ın içine sonradan konmadığı belli oldu. Ya hiç bedenlemedi ve son anda Charlotte o inciyi William’a yükledi yani sondaki William aslında Dolores, yada sonraki sezon son inci ile Dolores geri gelip Charlotte ve ordusunu yok etme planları yapacak.

 6. Eski sezonların gazıyla son final bölümüne kadar heyecanla izledim ama cidden eksik, kopuk ve asla tatmin etmeyen bir final oldu. Yazıdaki yorumların tamamına katılıyorum. Sezon finali bitince keşke dizinin finali olsaydı dedim. Senaryonun karakter derinlikleri ilk iki sezondan farklı olarak aksiyona tercih edilmiş bu sezonda ama bu diziyi sevenlerin derdi, talebi hiçbir zaman daha çok aksiyon olmadı ki bence. Bu diziyi beğenmeyip izlemeyen arkadaşlarım durağan ve aksiyonsuz/az aksiyonlu diyordu, ben de tam tersi aksiyon yerine şiir gibi akan senaryosuna aşık olduğumu söylüyordum hep. Dünyayı/insanları yok etme planı elbette aksiyonlu olacaktı ama ilk iki sezonun o hikaye anlatıcılığı güçlü bir şekilde devam ettirilmeliydi. Beklentim buydu en azından. Üzücü oldu bunca emeğe.

 7. Ağzına sağlık. Yani gerçekten o kadar hayal kırıklığı ki çok üzülüyorum. Aaron Paul’un gelmesi ile dizinin farklı bir boyuta geçeceğini umarken, geldiğimiz noktaya bakın.

 8. Sırf 1 ve 2 sezonlar hatırına izledim ve bitirdim. Dediğiniz gibi bazı yerler çok sıkıcı olmuş. Sanki Westworld değil de aynı oyuncular ile başka bir bilim kurgu dizisi izlemişim gibi geldi. Westworld dünyası kendi başına teknolojik bir dünya iken Rehoboam olayını araya sokuşturmalarını ben açıkçası saçma buldum. 2. sezondaki Dolores in amacını hep İnsan dünyasını kontrol etmek olarak düşünmüştüm.Sonrasında bir şekilde iki tür de beraber yaşamanın yolunu bulur vs diye düşünüyordum. Ancak kadını bir bakıma terminatör e çevirmişler. William karakterinin 3. sezondaki halleri resmen saçmalık olmuş. Karakterden soğutmak için ellerinden geleni yapmışlar resmen. Uzun lafın kısası 3. sezon bana göre hayal kırıklığı oldu.

 9. 1 sezon bir sanat eseri olduğu için 2. Sezonda sıçmışlar gibi geliyor adama ama bence 2 yine de idare eder biraz ama 3. Sezonda abi kesinlikle sıçma sonra sıvalama yapmışlar. Ama 1. Sezonda bitirmeliydiler ama koyarlar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.