Bundan birkaç gün önce Disney+’ın, Marvel dizilerinden canlılık belirtileri gelmeye başladığını söylemiştik. Önce The Falcon and the Winter Soldier dizisinin çekimlerinin başlaması, sonra da She Hulk dizisinin başrolü ve yönetmeninin açıklanması artık Marvel’ın yavaş yavaş televizyon dünyasına geri döneceğinin habercileriydiler. Ama anlaşılan o ki Disney’in, televizyon dizileri için vereceği müjdeler hala bitmemiş. Dün gece yayınlanan WandaVision fragmanına bakacak olursak daha her şey yeni başlıyor!

Hepinizin çok iyi bildiği gibi Infinity War sırasında Thanos, sonsuzluk taşlarını ele geçirmek için çıktığı yolculukta, Mind Stone’u Vision’ın kafasından söküp almıştı dolayısıyla Vision’ın ölümüne sebep olmuştu. Bu olaylar olmadan önce tam Vision ile romantik bir ilişki yaşamaya başlayan Wanda ise, kardeşinin kaybından sonra ikinci kez büyük bir acı yaşamıştı. Şimdi ise hem Vision’ın tekrar hayata döndüğünü hem de ikilinin oldukça mutlu olduğunu görüyoruz. Peki, bu nasıl oluyor?

Aslında Marvel’ın en büyük hikâyelerinden biri olan House of M’i okuyanların çok iyi bildiği bir hikâye bu. Wanda’nın çocuklarını kaybetmesinden sonra yaşadığı acıyla kendine farklı bir gerçeklik yarattığı bu hikâye, çizgi romanın sonunda “No more mutants” repliğiyle Wanda’nın, tüm mutantları bir anda gerçeklikten silmesi yüzünden çok büyük bir öneme kavuşmuştur. Tüm gerçekliği sadece tek bir sözle değiştirebilen, Marvel’ın en güçlü kahramanlarından biri olan Wanda’yı durdurmak ise Dr. Strange önderliğindeki Avengers ekibine kalmıştır.

Çizgi romana oldukça benzer bir şekilde WandaVision dizisi; Vanda’nın, Vision’ı kaybettikten sonraki acısıyla kendisine yeni bir gerçeklik yaratarak Vision’ı yeniden hayata döndürmesini konu alacak gibi gözüküyor. Olayların hiçbirini hatırlamayan Vision’ın etrafında yaşananlara anlam verememesi gayet doğal fakat Wanda’nın da kendi yarattığı gerçekliğe yabancı olmasından onun biraz deliye döndüğünü çıkartabiliriz sanırım. Muhtemelen Vision’ın kaybından sonra gerçekliği tamamen inkâr etmiş ve hatırlamak bile istemiyor.

Dizinin görselliğinin mükemmel gözükmesi bir yana dursun bu dizi MCU için bir spinoff dizisinden çok daha önemli olabilir. Buna en büyük sebeplerden bir tanesi Wanda’nın, Doctor Strange’in ikinci filmi olan Doctor Strange: Multiverse of Madness filminde görüneceğini biliyoruz. İkincisi ise Disney’in 21st Century Fox stüdyosunu satın alarak mutantları evrenine kattığını da biliyoruz. Dolayısıyla WandaVision dizisinde olacak olaylara Doctor Strange’in dahil olması, Wanda’nın ağzından çıkan bir mutant kelimesiyle evrenden mutantların yok olması ya da bir anda oluşması beklenilecek durumlar arasında. Yani dizi, direkt olarak MCU’ya bağlanabileceği gibi tüm MCU’yu köklü bir değişime de sürükleyebilir. Bakalım, nasıl olacak.

Aslında fragman hakkında pek bir şey söylemedik ama fragmanın mükemmel gözüktüğü konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüp direkt teorilere atladım ben. Sizce de fragman muhteşem gözükmüyor mu?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.