Saga, Geekyapar’ın aynı isimli programından doğan, haybeden gerçeküstü kitap kulübüdür. Kimi zaman fantastik dünyalarda ejderha peşinde koşan, kimi zaman geleceke robotlar seven, kimi zaman tozlu sayfalarda hayata dair birkaç cümle arayan, kimi zaman ise sadece iki çift kelam edecek bir arkadaş ortamına ihtiyaç duyanların mekânıdır.

Aşağıda, SAGA bünyesinde konuşulan, tavsiye edilen, orasından burasından çekiştirilen kitapların bir listesini bulacaksınız. Listemiz, olması gerektiği gibi, konuşuldukça güncellenecektir. 

SAGA #1: “Otostopçunun Galaksi Rehberi” Üzerine

Saga’nın ilk bölümünde yazar Noel Douglas Adams’ın diğer eserlerinden ve Otostopçu’nun Galaksi Rehberi’ni yazma hikâyesinden başladık, havlu ve 42’inin anlamlarına değindik, kitap serisinin en sevdiğimiz karakterlerini ve bizce en komik olaylarını andık ve bu kitabı kimlere, nasıl tavsiye ettiğimizi anlattık.

 • Noel Douglas Adams, Otostopçunun Galaksi Rehberi.

SAGA #2: Gotik Edebiyat

SAGA’nın ikinci bölümünde, 1800’lü yıllardan günümüze kadar ivme kazanarak gelen gotik kurgu eserlerinden bazıları üzerine sohbet ettik; yeri geldikçe türün isminin nereden geldiğine, bu akımın toplumsal arka planına ve gelişimine, dönüşümüne değinmeye çalıştık. En bilindik gotik edebiyat eserlerinin yazıldığı o soğuk, karanlık kış gecesinden bahsetmeyi de ihmal etmedik.

 • Oscar Wilde, Dorian Gray’in Portresi.
 • Mary Shelley, Frankenstein.
 • Hüseyin Rahmi Gürpınar, Gulyabani.

SAGA #3: “Dr. Jeckyll and Mr. Hyde” Üzerine

SAGA’nın üçüncü bölümünde gotik bir eser olduğu kadar, hatta belki de ondan da fazla psikolojik bir eser olan Dr. Jeckyll ve Bay Hyde’ı doya doya konuştuk. Robert Louis Stevenson’un hayatından, bir diğer önemli eseri olan Define Adası’ndan bahsettik, Bay Hyde’ı nasıl üç günde hasta yatağından yazabildiğini düşündük. Ancak hepsinden ziyade, bu minicik kitabın hayatın pek çok yönüne; insanın ikiliğinden ahlaki yozlaşmaya, sıkışmışlık hissinden otorite sorgusuna, popüler bilimden Incredible Hulk’a kadar dokunabilmesine şaşırdık.

 • Robert Louis Stevenson, Dr. Jeckyll ve Bay Hyde.

SAGA #4: Şaşırtan Kitaplar

Saga’nın dördüncü bölümünde, okuduğumuz kitaplardan bizi şaşırtmalarını bekleyip bekemediğimiz üzerine sohbet ettik; kitapların insanları şaşırtmak zorunda olup olmadıklarının, bu şaşırtmanın illa büyük entrikalar ve gizemler sayesinde gerçekleşmesi gerekmediğinin üzerinde durduk.

Bu videoda ayrıca Hilal’in Geekyapar orijin hikâyesini de öğrendik, şaşırtan bir detay da o oldu dersek, yanlış olmaz.

 • Isaac Asimov, Vakıf.
 • Doğu Yücel, Varolmayanlar.
 • Jack London, Ademden Önce.
 • Murat Menteş, Korkma Ben Varım.

SAGA #5: “Kör Baykuş” Üzerine

İlk defa okuyanları dehşetli bir şekilde şaşırtacağını düşündüğümüz Kör Baykuş’u, beşinci programımıza konuk ettik. Bazen kafamız karışmış bazen canımız sıkılmış bazen de ayarımız kaçmış olabilir, o konuda söz veremiyoruz. Söz verdiğimiz tek şey, bu kitabı okuduğunuzda pişman olmayacağınız olabilir.

 • Sadık Hidâyet, Kör Baykuş.

Sırada

 • J.D. Sallinger, Çavdar Tarlasında Çocuklar.

Ayrıca programda konuştuğumuz kitapları sizlerle de tartışabileceğimiz bir ortam oluşturmak adına, Goodreads’te bir kitap kulübü de kurduk dostlar! Yorumlarda bizimle isteklerinizi, tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz gibi, şuraya tıklayarak Goodreads üzerinden kulübümüze de katılabilirsiniz. Listemiz, SAGA bölümleri çıktıkça güncellenecektir, çıkın çıkın gelin!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.