Bundan daha birkaç gün önce yayınlanan Dune posterlerine ne kadar coştuğumu hatırlıyorsunuz değil mi? O zaman dün akşam yayınlanan Dune filminden gelen yeni fragmanın, bende bıraktığı etkiyi az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Beklenileceği üzere, saatlerce bilgisayar başında bekledikten sonra fragmanı birkaç küçük çığlık ile beraber izledim ve kendimi bilgisayarın başına zor attım. Şimdi detaylı detaylı Dune filminin ikinci fragmanını inceleme zamanı ama önce gelin şu güzelliğe, dünya gözüyle bir kez daha bakalım.

Benim Dune filmine olan heyecanımı artık bildiğinizden dolayı, müsaadeniz olursa öncelikle fragmanın kafamda oluşturduğu soru işaretlerine değineceğim. Zira övmeye başladığım anda kendimi durduramayıp, böyle kısımları atlıyorum. Beni, fragmanda gördüklerimden daha çok göremediğim şeyler tedirgin ediyor. Liet Kynes ve Feyd-Rautha gibi ilk kitaptaki iki kilit karakterin, şimdiye kadar tanıtım ve fragmanlarda neredeyse hiç gösterilmemesi beni gerçekten korkutuyor. Feyd-Rautha’nın, hikâyedeki kritik rolünden dolayı çıkartılmayacağından neredeyse emin olduğum için içim bir nebze rahat. Fakat Liet-Kynes’ın karakterinin bu kadar geri planda kalması, belki yönetmen ve senaristlerin göze alabileceği bir karar olabilir ama Fremenler ve dolayısıyla Muad’Dib’in karakter gelişimi için çok ama çok büyük bir hata olur. Bu yüzden umarım bir sonraki tanıtımlarda artık doya doya bir Liet Kynes görürüz.

Aslında bize sunulan bu yeni videoda kafamızı karıştıran birçok ayrıntı var desek yalan olmaz. Dune filminin iki parçadan oluşacağına dayanan teorilerimiz doğrultusunda biz bu kadar savaş sahnesi beklemiyorduk. Ayrıca yine fragmanda Fremenler’in kask benzeri kıyafetler giymesi, Muad’Dib’in onların önünde inanılmaz teknolojik bir zırh ile savaşması kitaplarda hiç görmediğimiz unsurlardı. Senaristlerin aldığı bu kararlara bir anlam vermeye çalışırken sonunda aklımıza olabilecek en mantıklı açıklama geldi. Bu fragmanda gördüğümüz çoğu şey Paul’un, baharat rüyalarında gördüğü şeyler olabilir.

Hem ilk hem de ikinci tanıtım videosunda Chani’nin gösterilen birçok sahnesi, Paul’un henüz Arrakis’e gelmeden önce ve Arrakis’te melanj baharatına maruz kaldığı sırada gördüğü rüyala sekanslarından oluşuyor. Bunun yanında Paul’un, baharat rüyaları sırasında gördüğü birçok potansiyel gelecek arasında gördüğü Altın Yol, Cihat ve Fremenler‘in tüm evreni ateşe veren orduları, bu videodaki birçok sahne ile doğrudan örtüşüyor. Bu yüzden bize göre Dune filminden gelen bu ikinci tanıtımdaki tam olarak anlam veremediğimiz sahneler, bu baharat rüyalarından oluşacak.

Kafamızdaki tüm soru işaretlerini ortaya döktükten sonra söylemeliyim ki ikinci fragman, beni yine mest etti. Caladan gezegeninin tasarımı, Sardoukarlar, Fremenler, Atreides Hanedanı, uzay gemileri, savaş sahneleri… Yahu her şey o kadar iyi ki yerimde duramıyorum. Özellikle Stellan Skarsgård’ın hayat verdiği Baron Harkonnen karakterinin, süspansörleri yardımıyla havada süzüldüğü sahne, benim hayal ettiğimden çok daha göz korkutucu olmuş. Bir de eğer gülmeyecekseniz, benim fragmanda en çok güldüğüm ikinci şey ornitopter tasarımları oldu. Yani biliyorum öyle çok takılacak bir şey değil ama Dune gezegeninin atmosferi için oldukça önemli olan bu araçların, güzel bir tasarıma sahip olması benim için çok önemliydi.

Böylece Dune filmine gelen ikinci fragmanı da bu şekilde incelemiş olduk. Açıkçası ben yavaş yavaş, çok fazla şey göstermeye başladıklarından korkuyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Yeni tanıtımı nasıl buldunuz?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

4 Yorum

  • Kalemine sağlık. Fakat…

   “Benim Dune filmine olan heyecanımı artık bildiğinizden dolayı…” diyerek hızlı bir giriş yapmışsın ama filme dair bilgin heyecanın nispetinde yüksek değil sanırım.

   Zira filmin yapım sürecini biraz takip etseydin Liet Kynes karakterini bir kadın oyuncu olan Sharon Duncan-Brewster’in canlandıracağını çok önceden öğrenmiş olman gerekirdi. Hadi “insanlık halidir gözden kaçırmıştır” diyelim; e bu sefer de “Bundan daha birkaç gün önce yayınlanan Dune posterlerine ne kadar coştuğumu hatırlıyorsunuz değil mi?” diye yükselen birinin o posterlerde kapı gibi Liet Kynes posterini görmemesi gibi bir absürtlük ortaya çıkıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama. Demem o ki yazı yazarken “heyecan”lı “coşma”lı iflah olmaz bir film fanı gibi cümleler kuruyorsan, o filmle ilgili en azından temel infoya vakıf olman gerekir.

   Bir de detaylı inceleme demişsin ama pek de detaylı olmamış gibi sanki. Fragmana kısa bir bakış atmışsın gibi daha çok. Şahsen müzik, atmosfer, sinematografi, kostüm tasarımı vb. başlıkları tek tek ele alan bir “detaylı” inceleme olmasını dilerdim.

   Okur olarak detaylı incelemelerin gerçekten detaylı olması, temel bilgilerde falsolar olmaması gibi az ve öz beklentilerim var şahsen. Geekyapar’da biz buna alıştık zira.

   • M. Halit Koçak Cevap ver

    Merhaba. Yorumunuz için teşekkürler. Fakat…

    Siz de benim hakkımda hızlı bir yargıda bulunmuşsunuz bu yazıda ama “Benim Dune filmine olan heyecanımı artık bildiğinizden dolayı…” Geekyapar’a olan ilginiz, Dune filmine olan ilginiz kadar yüksek değil sanırım.

    Zira eğer biraz takip etseydiniz benim, sadece Dune filmi hakkında Geekyapar’da yazdığım yedi adet yazı, Youtube kanalımızda içerikler, Twitch yayınında canlı yayınlar olduğunu bilirdiniz. Burada Liet-Kynes’ın en sevdiğim karakterlerden biri olduğunu ama fragmanlarda yeterince yer verilmediğinden şikâyet ettiğimi de duyardınız. Posterler konusunda ben yazımı yazdığım 20.07.2021 tarihi sırasında henüz Liet Kynes posterinin yayımlanmadığı da gözünüzden kaçmıştır belki. Sanırım Geekyapar’ın düzenli okuyucuları için artık böyle şeyleri de dipnot olarak düşmem gerekecek. Demem o ki bir yorumu yaparken bu kadar ön yargılı oluyorsanız, karşınızdakinin de en az sizin kadar temel Dune infosuna sahip olup olmadığını araştırmanız gerekir.

    Bizim de okurlarımızdan, yorum yazan dostlarımızdan bizi takip etmeleri, önceki yazılarımıza göre değerlendirmeleri ve daha da önemlisi yazdıklarımızı okumaları gibi küçük beklentilerimiz var. Fakat ne yazık ki her zaman her istediğimize sahip olamıyoruz.

    • Merhaba. Cevabınız için teşekkürler. Fakat…

     Dune filmine dair hakkınızda yanlış bir yargıda bulunduğumu düşünmüyorum. Zira hakkında “7 adet yazı yazdığınız” bir filmin ana karakterlerinden birini kimin canlandırdığını bilmiyorsunuz. Bu karakter kitapta erkek olduğu halde filme aktarımda kadın oyuncu tercih edilmesi sebebiyle başlayan ve Dune filmi takipçileri arasında bugüne kadar süren tartışmalardan ve eleştirilerden haberiniz bile yok. En sevdiğiniz karakterlerden biri olduğunu ifade ettiğiniz Liet Kynes karakterinin cast açıklaması aylar önce açıklandı. Ama anladığım kadarıyla siz bu film hakkında 7 adet yazı yazarken bu konuyla pek alakadar olmamışsınız. En azından tenezzül buyurup filmin imdb hesabına bile bakmamışsınız. Bunlara normal diyebilirdim. Fakat “bu filme olan heyecanınızı artık bidiğimizi” varsaydığınız ve üzerine “7 yazı yazmak” ve “youtube, twitch yayınlarında konuşmakla” övündüğünüz bir filmin en temel ve kilit karakterlerinden biriyle ilgili hiç araştırma yapmadan yorum yapmanıza anlam veremedim ve bunu ifade ettim.

     Hakkında bir yazı yazmasam da sade bir takipçi olarak Liet Kynes posterinin ne zaman yayımlandığı elbette gözümden kaçmadı. Ama bu konuda yazı yazan sizin gözünüzden kaçmış belli ki. Yazınız 23 Temmuz’da yayımlandı. Liet Kynes posteri ise yazınız yayımlanmadan tam iki gün önce 21 Temmuz tarihinde filmin resmi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Bu filme biraz ilgisi olan birçok kişi bu posterleri beğendi, paylaştı veya en azından takip etti. Yani yazınız yayımlanmadan önceki iki gün boyunca bu yanlışınızı düzeltme şansınız vardı. Bu konuda yazı yazan biri olarak bu konuyu takip etmeyi veya yazınız paylaşılmadan önce en azından son gelişmelere son bir kez göz atmayı pek tercih etmediniz sanırım. Bu tabi ki sizin bileceğiniz iş. Kaleme aldığınız yazıya ve okurlara gösterdiğiniz hassasiyet ile ilgili bir durum sonuçta.

     Geekyapar’a olan ilgim Geekyapar’da yayınlanan her yazıyı okumak kadar. Bence bu şimdilik yeterli. İlaveten yazarların twich vb. yayınlarını takip etmek gibi bir sorumluluğum olmasa da bir yazar olarak sizin en doğru ve güncel bilgilerle yazı yazmak gibi bir sorumluluğunuz vardır düşünüyorum. Bu konuda bir okurla kendinizi aynı kıyas içerisine dahil etmeniz size doğru ve mantıklı bir sonuç vermeyecektir. Kaldı ki ben yorumumu youtube vizdeonuz veya twich yayınınız hakkında değil, bu yazınızdaki eksik bilgi üzerine bina edilmiş olan yanlış yorumlama üzerine yaptım.

     İlk yorumumda iki temel eleştiride bulundum. Hala aynı şeyi düşünüyorum:

     1. Filmdeki Liet Kynes karakteri ve castingi hakkında hiç araştırma yapmadan yazı yazmışsınız.

     2. Yazınız “detaylı inceleme” kapsamına girecek kadar detaylı değil. (Bu sitede ne detaylı incelemeler okuduk!)

     Ben Dune evreni hakkında konuşan, yazan herkesi ilgiyle takip ederim. Sizin bu konudaki diğer yazılarınızı da yine aynı ilgiyle okudum. Bundan sonraki yazılarınızı da aynı ilgiyle okuyacağım. Ama eleştiri yaptığımızda bunu önyargı olarak algılamayıp eleştirilen konuya odaklanmanızı tavsiye ederim.

     Tekrar kaleminize sağlık.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.