2002 yılında çıkmış olan Spider-Man filmi benim için çok ama çok özel bir yere sahip. Henüz beş altı yaşlarında hiçbir şeyden haberi olmayan bir ufaklıkken, amcam tarafından bana verilen CD’den filmi ilk kez izleyişimi asla unutamam. Beni Spider-Man ile tanıştırmış ve bir daha değişmemek üzere en sevdiğim süper kahraman olmasını sağlamış olan bu filmin, bana özel anılarını çıkarsak bile hâlâ en iyi süper kahraman filmleri arasında yer alır. Üzerinden tamı tamına 20 yıl geçmesi sebebi ile Variety eseri anmak adına, filme imzasını atan Sam Raimi ile röportaj yaptı ve vizyona girmesine çok çok az kalan Doctor Strange in The Multiverse of Madness ’da yeniden süper kahraman filmi çekmeye geri döneceğini bildiğimiz yönetmenimizden ilginç açıklamalar da peşi sıra geldi.

Önce Sony’nin aslında yönetmeni filmin başında görmek istemediği itirafa bakalım. “Menajerim John Donen şöyle dedi: ‘Sana karşı dürüst olmak istiyorlar. Senin yerine tercih edecekleri 18 tane yönetmenin olduğu bir listeleri var.’ Ben de dedim ki ‘Tamam, o zaman onlara söyle ben de 19. tercihleriyim.'” Bu yönetmen listesinde ise az buz isimler yok sevgili geekler. Gotik motifler deyince ilk akla gelen yönetmenlerden Tim Burton’dan tutun da insanı germe konusunda master yapmış David Fincher’a kadar uzun bir liste diyeyim, siz anlayın. Sam Raimi’nin seçilmesindeki ana etken ise diğer adayların “Bana parayı verin, işime karışmayın” tarzındaki yaklaşımlarından ziyade, Sam Raimi’nin karşısındaki yapımcılara Peter Parker karakterini ne kadar sevdiğini anlattığı ve kahramanın onurlu yapısını vurguladığı bir sunum yapması olmuş. Hatta sunum çok iyi gitmesine ragmen Raimi süresi dolunca daha uzatmamış şansını zorlamamak için fakat yapımcılar daha da fazlasını duymak isterken bulmuşlar kendilerini.

Yönetmen ile filme dair yapılan sohbette bir başka ortaya çıkan detay ise kötü şöhretli organik ağ mevzusu. “Kötü tepkilerin farkındaydım ve benim içi iyi bir durum değildi” diyor Raimi. “Hayranlarla iyi bir deneyimim olmadı. Genel itibariyle benim Spider-Man için doğru yönetmen olmadığımı düşünüyorlardı. Ve sonra da organik ağ meselesi var, hayranlar bu yoldan gideceğimi öğrendiklerinde beni filmden çıkarttırmaya çalıştılar.” İşin ilginç tarafı ise benim de bu röportaj sayesinde öğrendiğim şu bilgi oldu: Organik ağ mevzusu Sam Raimi’den çıkmamış. Aslında filmin ilk taslağını oluşturmuş olan meşhur yönetmen James Cameron ortaya atmış bu fikri, Raimi de kullanmaya devam etme kararı almış. Hayranların tepkilerine her zaman da kulak asmamanın önemi gerek geçmiş yıllardaki oyuncu seçimlerinde gerekse bu film özelindeki yönetmen değişikliği talep etme gibi durumlarda görünüyor. Tabii her zaman da haksızlar diyemeyiz o ayrı. Ben organik ağ mevzusunu hep çok sevdim bu arada, asıl o kadar örümcek yeteneği alıp da ağ atmayı almaması her zaman aşırı saçma gelmiştir bana.

Siz sever misiniz Tobey Maguire’ın organik ağını? Tobey Maguire ve Kristen Dunst iyi seçimler miydi? 2000lerin “Holy Trilogy”si sizde de ayrı bir yere sahip mi? Spider-Man 4 çekilsin mi? Doctor Strange in The Multiverse of Madness nasıl olacak? Cevaplarınızı bizlerle paylaşırken tepkilerden çekinmeden aklınızdakileri aktarmayı unutmayın. Variety’deki tüm röportajı da okuyun bu arada, ben okurken yine tüylerim diken diken oldu.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.