Sony’nin Spider-Man’siz SPUMC evreninin üçüncü filmi olan Morbius bu cuma vizyona girdi. Film eleştirmenlerden de, genel izleyicinden de bir hayli olumsuz yorumlar aldı. Şu an Rotten Tomatoes notu da %18 ile Rotten (çürük) olarak duruyor. Filmin eleştirilen noktaları arasında kötü senaryo, 2000lerin düz süper kahraman filmlerini andırması, başrol oyuncusu Jared Leto’nun Joker’den sonra yine başarısız bir performans sergilemesi gibi başlıklar var. Tabii işin bir de başka bir boyutu var ki insan gerçekten hayret ediyor. Filmin after credits sahneleri nasıl bir düşünme süreci sonucunda ortaya çıktı hayal dahi edemiyorum. Fotoğraftan sonrasında açık açık, spoiler vere vere konuşacağım haberiniz olsun.

Morbius filminin kapanış jeneriğinin ardından çıkan ilk sahnede, Spider-Man: No Way Home’da izlediğimiz Multiverse’ün habercisi mor ışığın ardından, kendini Sony evrenindeki bir hapishane hücresinde bulan Adrian Toomes ya da nam-ı diğer Vulture’u görüyoruz. İlk başta durumu biraz garipsese de sonrasında haber bülteninden bu yabancının serbest bırakılacağını öğreniyoruz. Yahu bir tane yabancı bir hapishane hücresinin içinde belirmiş. Hiçbir kaydı yok, hiçbir mantıklı açıklama yok neden o hücrenin içine geldiğine dair. Bu tür bir insanı nasıl sorgulamadan, gözetim altında tutmadan serbest bırakabiliyorsunuz!? Ayrıca Vulture nasıl MCU evreninden bu evrene geçiş yapabiliyor Doctor Strange’in büyüsüyle? Bir kere büyünün çalışma şekliyle hiçbir alakası yok bu olayın. Tamamen işlerine geldiği gibi hiçbir mantıklı açıklama düşünmeden uyduruk bir birleştirme yapmaya çalışmışlar. İkinci after credits sahnesi ise daha büyük bir rezillik!

Bu sefer gördüğümüz sahnede ise Morbius, çölün ortasındaki bir otoyolda giderken karşına gelişmiş kostümüyle Vulture çıkıyor ve bu evrene nasıl geldiğini bilmediğini söyledikten sonra olayın Spider-Man ile bir alakası olabileceğini düşünüyor. Ayrıca Morbius’a kendileri gibi insanların bir araya gelip iyi bir şeyler yapması gerektiğini ifade ediyor. Morbius’un cevabı ise bu teklifin ilgi çekici olduğu! O kadar çok yanlış şey var ki bu sahnede de. Vulture yeni kostümü nereden buldu, Homecoming’de çaldığı Stark teknolojileriyle yaptığı kostümü nasıl tekrar bir araya getirebildi? Ayrıca Homecoming’te hem kendi hayatını hem de kızının hayatını kurtaran Peter Parker ya da Spider-Man’i düşman olarak görmeyi bırakmamış mıydı, hatta gerçek kimliğini ifşa etmemişti. Bunun dışında Morbius ne “Sen kimsin?” ya da “Spider-Man kim?” diye soruyor ne de filmde yansıtılan anti kahraman tavrına uygun bir cevap veriyor.

Sony bahsettiğimiz her iki sahnede de saçmalığın dibine vurmuş. Kimsenin umurunda değil bu olanlar ve tek yaptıkları kendilerini komik duruma düşürmek. Bir filmin en çok eleştiri alan tarafı after creditsleri olabilir mi ya? İnanılmaz! Daha da devam ederim yermeye de gerek yok, bu saçma sapan Spider-Man’siz düşmanlar evreninin bir yerde patlamasını ve Sony’nin de bu uyduruk durumlardan vazgeçmesini temenni ediyorum sadece.

Morbius’u izlediniz mi? Sevdiniz mi? Venom filmlerinden daha mı iyi daha mı kötü? Kraven filmi ya da Madame Web için heyecanlı mısınız? Yoksa siz de büyük çoğunluk gibi bu filmlerin rezilliğinde hemfikir misiniz bizle? Neden sadece filmlerin dağıtımına ortak olup tüm işi Kevin Feige’ye bırakmıyorlar çözebiliyor musunuz? Sizce çekimleri çoktan başlamış olan Kraven iptal olamayacak olsa da sonrasındaki başka projeler rafa kaldırılır mı? Görüşlerinizi bizimle hiçbir mantık çerçevesine oturtmaya çalışmadan paylaşabilirsiniz.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

2 Yorum

  1. Muhammet Emin Genç Cevap ver

    Ya abi izle geç bir filme niye takılıp eleştri yapıyosun ki ha yaparsın da kasmayın bu kadar onu yapmış yok aftercredits mantıksızmış felan filan da adamın vampir olması çokmu mantıklı

    • M. Halit Koçak Cevap ver

      Vay kardeşim benim ya biz de film ve dizileri eleştirmek için site açmıştık ne iyi oldu söylediğin. Hemen kapatıyoruz siteyi çok sağ olasın.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.