Dream Scenario fragmanı ile Nicolas Cage başrollü bir kâbus komedisi geliyor.

Senenin en iyi korkusu olarak adından söz ettiren Talk to Me filminden sonra A24 stüdyolarından 2023’ü yüzlerde trajikomik bir tebessümle kapattıracak bir komedi filmi geliyor. Nicolas Cage’in başrolde olduğu film sıradan bir adamın, tanıdığı tanımadığı herkesin rüyalarında görülmesini ve yeni güne umutla başlatan bu rüyalar kâbusa dönüştükçe adamın hayatının altüst olmasını anlatıyor. Hemen izlemeniz için Dream Scenario fragmanı aşağıda, filme ve Nicolas Cage’e dair beklentilerimiz de hemen altındadır.

Nicolas Cage geliyor;

Nicolas Cage’in önlenemez geri dönüşü; kendi başına ayrı bir başlık taşımayı hak eden bir konu. Son yıllarda yer aldığı işlerde seyirci tarafından olumlu dönüşler alan Cage, birkaç ayda bir gündemimize oturan bir oyuncu olmayı başardı. The Unbearable Weight of Massive Talent’ta kendinin bir versiyonu, arkasından gelen Renfield’da Dracula, Sympathy for the Devil’da gece gece araba gasp eden bir psikopat bunların en çok konuşulanlarıydı.

Bunların üzerine başka işlerde de oynadı ve hatta geçen sene Toronto Uluslararası Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve Cage’in bir bufalo avcısına hayat verdiği Butcher’s Crossing’in fragmanı da Dream Scenario fragmanı ile aynı gün çıktı. Seneye Lord of War 2 geliyor ki o da en çok beklediğimiz işlerden biri. Görünen o ki Cage, giderek kendini aşmayı ve akıllara kazınan rollerde oynamayı kafasına koydu. Dream Scenario da buna sebep olacak ve oturup uzunca üzerinde konuştuğumuz filmlerden biri hâline gelecek gibi gözüküyor.

Kendi işine bakan bir Truman Burbank gibi…

Kasımda vizyona girecek olan filmin yönetmeni ve senaristi Kristoffer Borgli. Nicolas Cage de filmde Paul Matthews isimli bir öğretmeni canlandırıyor. Paul, günün birinde insanların rüyalarına girme yeteneği olduğunu keşfediyor; daha doğrusu kendisi hiçbir şey yapmıyor, insanlar hiçbir sebep yokken Paul’u rüyalarında görmeye başlıyor. Herkesin rüyasına girip onların ilgisine mazhar olan Paul, giderek artan şöhretinin tadını çıkarıyor. Ardından tatlı rüyaların kabusa dönmesiyle Paul’un gördüğü ilgi tersine dönüyor ve Paul herkes tarafından istenmeyen kişi ilan ediliyor.

Dikkat çekici bir hiç kimse;

Nicolas Cage, bazı hareketleri ve konuşma şekliyle Beau is Afraid filmindeki Joaquin Phoenix’e benzetecek olursanız, bu senenin en çok konuşulan filmlerinden Beau is Afraid’in yönetmeni Ari Aster’in bu filmin yapımcısı olduğunu hatırlamakta fayda var. Orada Beau’nun kendi rüyalarıyla gerçeğin arasında kaybolmasını izlemiştik, bu filmde ise başkalarının rüyaları yüzünden kendi gerçekliği kaybolan Paul’u izleyeceğiz. Filmin Ari Aster’in yanında Charlie Kaufman’ın tarzına yaklaşması da olası duruyor ve Paul, olaylar üzerinde hiçbir etkisi olmamasıyla The Truman Show’un başka bir versiyonuna kısılan başka birine benziyor.

Dream Scenario fragmanı sebepsiz gelen övgülerin sebepsiz kine dönüşebileceğini gösteriyor.
Dream Scenario fragmanı sebepsiz gelen övgülerin sebepsiz kine dönüşebileceğini gösteriyor.

Dream Scenario fragmanı oldukça ilgi çekici görünüyor. Filmin adı şimdiye kadar bu isimde bir film neden çıkmadı dedirtecek kadar bir filme oturuyor, Nicolas Cage ve A24 unsuru da cepte. Filmin rüyalarla dolu bir arka planda giderek toksik hâle gelen bir ünü ve ilişkileri anlatacak olması ise filmin, üzerine konuşulacak bir iş olmasını kesinleştiriyor.

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.