Yani… Hakikaten ne lama ne de cime çok girişemeyeceğim sevgili geek dostlar, geek kalanlar, içindeki geek’i özenle büyütenler. Lafın bittiği yerdeyiz. Artık eğlence sektörüyle ilgili zerre savunucu, “ya aslında öyle değil”ci bir şey söyleyemem. Bakın samimi söylüyorum, sadece oyun sektörü demiyorum, sinema sektörü demiyorum. Şu sabah çıkan haberle tüm eğlence sektörüne olan inancım kırıldı, canım sıkıldı. Şöyle sağlam bir “HOAYDAAA” çektim ama içimdeki ukte dağılmadı. Çünkü Five Nights At Freddy’s film oluyor arkadaşlar, derdim büyük!

Artık hikayeyi biliyorsunuzdur herhalde. Yapımcı Scott Cawthon çocuklar için oyun yapmaya çalışır, fakat modellemede çok iyi olmadığı için ayıcıklar şirin değil, baya ürkünç olurlar. Arkadaşları ve oyuncular Cawthon ile dalga geçer, o da “aa maden bulduk galiba” der, bunları korku oyununa doluşturur. Oyun çok anlık çığlık attırmalı korkulara dayalı ilerlediğinden, streamer’lar arasında çok popüler olur ve bir insanın çok da iyi olmayan modelleme yeteneği bir anda fırsata dönüşmüş olur.

maxresdefault

Buraya kadar ben bu hikayeyle okeydim. Bunu kabullenmiştim yani. Sırf insana çığlık attırıyor diye (ve önemli olan şu, sırf bunu yapabiliyor olmasına rağmen) popüler olan bir oyun benim kitabımda garipti, ama anlaşılabilirdi. Ama şimdi? THR’ın haberine göre Warner Bros oyunun film haklarını satın aldı. Ben şunu anlamıyorum, o oyunun kıymeti sizin oyuncu olmanız ve kameralardan ne çıkacağını bilemeden bakınmanızdan geliyordu. İzlerken bunu veremeyeceğinize göre, açıkça ürkütücü oyuncak temasından gideceksiniz.

Ya sevgilim Hollywood yapımcıları, insafınız kurusun Chucky diye bir şey var? Yapıldı yani bu, milyarlarca kere hem de? Her korku filminde ürkünç oyuncak zaten var ki? Müzik kutuları, oyuncak ayılar, bebekler, tef çalan maymunlar… Yok, dertleri daha net tabii ki. Yeni bir fikri mülk oluşturup onu tanıtmaya para mı harcayacaklar? Peh! Burada zaten 30 milyon tanıyanı olan bir isim var. Al haklarını, yapıştır Five Nights at Freddy’s ismini alakasız ayıcıklı bir filme, kaç para gelirse gelsin. Tutmazsa? Tutmazsa “bak oyun filmleri tutmuyormuş” diye yıllardır kasada tuttuğun BioShock filminin senaryosunu yakarsın canım, n’olacak?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

  1. Şeytanın avukatlığını yapayım: Aslında oyunun epey de çetrefilli bir hikayesi var. Her tarafında gizli ipuçları ve ölnce çıkan mini oyunlardan öğreniyoruz bunları. Ha şu var, bu hikaye filme nasıl dahil edilebilir en ufak bir fikrim yok.

  2. Berkcan Zülfikar Cevap ver

    Yazarımız böyle buyurduğuna göre, şaşırtıcı derecede ilginç bir filmin gelme ihtimali yüksektir, kafanız rahat olsun arkadaşlar…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.