Artık kusma noktasına gelmiş olsak da teknik olarak hâlâ bir pandeminin içindeyiz ve yaklaşık bir buçuk yıldır bu gerçek ile bir şekilde başa çıkıyoruz. Tam bitiyor, hafifliyor galiba dediğimizde adeta çoklu evrenden fırlayıp önümüze düşmüş gibi duran yeni varyantlar ile hevesimiz kursağımızda kalıyor ve tekrardan beklemeye koyuluyoruz. Tabii ilk başlarda olduğu kadar karamsar bir tablo çizmeye de gerek yok; en azından artık dışarı çıkabiliyoruz, arkadaşlarımızla görüşüyoruz ve sinemada film izleyebiliyoruz!

Bu süreçle en büyük darbe yiyen sektörlerden biri olan sinema, sene içinde bizleri karşılayan Godzilla vs Kong, No Time To Die, Fast&Furios 9 gibi filmler ile geçtiğimiz seneye göre biraz daha toparlanmıştı. Yine de 2019 yılının aralığında vizyona girmiş son Star Wars filmi Rise of the Skywalker’dan beri bir milyar dolar barajını aşan bir film göremedik. İki yılın ardından nihayet bu şerefe nail olan bir yapım ortaya çıktı ve mahallemizin arkadaş canlısı Örümcek-Adam, pandemi sürecinde bir milyar dolar barajını geçen ilk film oldu!

Filmin bu tür bir başarı elde edeceği ilk fragmanının tüm zamanların en çok izlenen fragman, Avengers: Endgame’in ardından tüm zamanların en çok ön bilet satışı yapılan ya da son iki Avengers filminin ardından tüm zamanların en iyi hafta sonu açılışını yapan film olmasından belliydi aslında. Vizyona girişinin üzerinden iki hafta bile geçmeden bu noktaya ulaşan Spider-Man: No Way Home’un bu başarısını daha da özel kılan diğer bir nokta ise filmin Çin’de vizyona girmemiş olması.

Bu iş nereye kadar ilerler belli değil ama filmin en az iki-üç hafta daha vizyonda kalacağını düşünürsek, tüm zamanların en çok hasılat elde eden filmleri listesinde üst sıralara yerleşeceğini beklemek çok da yanlış olmaz. Tabii bir diğer değinilebilecek nokta da Disney ve Sony ilişkisinin yakın bir zamanda bozulma ihtimalinin de iyice azaldığı. Ayrıca insanların filmde gördüklerine verdikleri tepkilere bakarsak önümüzdeki günlerde karaktere dair farklı gelişmeler de duymamız olası görünüyor.

Filmi kaç kere izlediniz? Bakın ‘’İzlediniz mi?’’ diye bile sormuyorum. Bu başarısına şaşırdınız mı? Bu iş nereye kadar gider? Sinemayı öldürdüğü iddia edilen süper kahraman filmlerinin ona can suyu veren yapımların önünde gelmesi ironik değil mi? Bir sonraki hasılat rekorunu hangi film kırar? Sıradaki MCU filmi Doctor Strange 2’nin teaserı sizi de hayal kırıklığına uğrattı mı? Sorulara cevaplarınızı banknotlarla oluşturacağınız cümleleri birleştirerek bize havale edin.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

1 Yorum

  1. Spiderman, ülkemizde ilk yayınlanan ve tutulan çizgi romanlardan biri. MCU un en güçlüler sıralamasında, en önlerde değil, fakat tüm dünyada 70lerden beri genç kesim Onda kendisinden birşeyler buldu ve özdeşleştirme yaptı. Bu film içinde bazı ufak noktalarda sorun olsa da, diğer Spiderman filmlerinden çok ötedeydi. Bu sebeple de çok sevildi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.