Nicolas Cage’in önlenemez dönüşü; Symphaty for the Devil fragmanı ile devam ediyor.

Altered Carbon ve The Suicide Squad gibi filmlerden bildiğimiz Joel Kinnaman ve her yerden bildiğimiz Nicolas Cage başrollü Symphaty for the Devil filminden fragman geldi. Fragman da Nicolas Cage’in çılgın performansı da oldukça iç açıcı duruyor. Filmin yönetmeni Hollywood’da yeni bir isim olan Yuval Adler ve senaristi de Luke Paradise. Symphaty for the Devil fragmanı hemen aşağıda.

Symphaty for the Devil fragmanı

Yüzlerini oldukça iyi bildiğimiz oyuncuları olan filmin yönetmeni ve senaristi çoğumuz için bilindik isimler değiller ama yine de fragman gerek aksiyon gerek gerilim ve hatta gerek oyunculuk noktasında seyirciyi doyuracak gibi duruyor. Bunu da Nicolas Cage’in hatırına değil de filmin konusunun ve fragmanının bize hatırlattığı bazı filmlere dayanarak söylüyoruz.

Symphaty for the Devil filminin konusu şöyle:

Öncelikle karakterlerin adlarını bilmiyoruz. Joel Kinnaman, eşi hastanede doğum yapmak üzereyken hastanenin garajına arabasını park etmekte olan müstakbel bir baba olarak karşımıza çıkıyor. Nicolas Cage de büyük tavırları ve bordo ceketiyle; affedersiniz Vartolu Saadettin gibi araca dalıp sürücüye rastgele gazlamasını emreden bir psikopat rolünde. Fragman da bu sahneyle açılıyor ve ikili tüm geceyi beraber ve büyük bir gerilimle geçiriyor. Bir yandan Cage, Kinnaman’a emirler yağdırıyor ve onu eğlencesine dahil etmeye çalışıyor, bir yandan da Kinnaman, bu ne istediği ve ne yapacağı belli olmayan psikopatın ellerinden kurtulup yeni doğum yapan eşinin yanına ulaşmak istiyor.

Symphaty for the Devil fragmanı bize neleri hatırlatıyor?

Fragman her şeyden önce; Tom Cruise ve Jamie Foxx başrollü, Michael Mann’in yönettiği Collateral (2004) filmini akıllara getiriyor. Jamie Foxx kendi işine bakan bir taksi şoförüyken Tom Cruise, serinkanlı bir kiralık katil olarak arabaya biniyor ve gece boyunca taksiciyi kendi işine alet edip onun gecesini mahvediyordu. İzlemeyenlere kesin olarak takip ettiğimiz Collateral, Michael Mann’in de Jamie Foxx’un da Tom Cruise’un da en iyi performanslarından sayılacak bir filmdi. Symphaty for the Devil ise çıkış noktasına olarak bu filmin tıpatıp aynısı gibi gözüküyor yine de fragmana bakarak bu filmdeki gerilimin bizi başka bir rotaya sürükleyeceğinden eminiz.

Çeşitli duraklar olsa da öyle ya da böyle bütün film; uzun bir gece yolculuğunu anlatacak gibi görünüyor. Bu da sıfır aksiyonla güzel bir Tom Hardy oyunculuğu izleten Locke (2013) filmini akla getiriyor.

Gece boyunca Cage ve Kinnaman arasında oluşacak olan muhtemel toksik ilişki de Cage’in daha yeni vizyondan kalkan; Dracula ve uşağı Renfield’in toksik patron-çalışan ilişkisini anlatan Renfield (2023) filmini akla getiriyor. Son olarak; dar alanda ve dar zamanda geçen bir aksiyon filmi de akla geliyor ki o da Colin Farrel’in başrolde olduğu, tümü bir telefon kulübesinde geçen; kurbanın, arayan kişinin direktiflerini yerine getirmesini izlediğimiz Phone Booth (2003). Bu filmlerin hepsi de tavsiye edebileceğimiz filmler listesindedir ki sırf bu yüzden bile Symphaty for the Devil’ı beklemek için elimizde birçok sebep bulunuyor.

Nicolas Cage’in altın zamanlarına geri dönüşü:

Nicholas Cage’in, Pig (2021) sonrası başlayan önlenemez geri dönüşü tüm hızıyla devam ediyor. Francis Ford Cappola’nın yeğeni olması münasebetiyle sektöre girdiğini bildiğimiz Cage’in prime dönemi 20 yıl önce sona ermişti ama son birkaç yılda arka arkaya gelen filmlerinin hepsiyle de izleyicilerden olumlu dönüşler aldı ve daha yeni Lord of War filminin devamının çekileceği açıklandı. Hatta bir yandan Netflix yapımı; History of Swear Words (2021) gibi belgesellerin sunuculuğunu yapıp bir yandan da kendi kariyerinin parodisi niteliğinde olan; The Unbearable Weight of Massive Talent (2022) filminde oynadı.

Her şeye rağmen Nicolas Cage, yeteneği bakımından tartışmalı bir oyuncu. Biz Nicolas Cage’i, özellikle iyi işlerde oynadığı sürece ekranlarda görmek istiyoruz. The Symphaty for the Devil da bir buçuk saatlik süreyle, güzel bir oyunculuk eşliğinde, güzel bir gerilim vaat ediyor gibi duruyor. 28 Temmuz’da vizyona girecek olan filmi, şimdilik vizyon süresine kalan bu az vakitte heyecanla bekliyoruz. Bir de filmde ufak bir Rolling Stones parçası dinlemek istiyoruz. Siz, gelecek olan bu film hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.