Süper kahraman dünyasının adı üstünde en süper ismi olan Superman, sizde de zaman zaman benim aklıma gelen “Yahu bu da amma güçlüymüş!” düşüncesine yol açmıyor mu? Yani tamam adı süper ama dönüp baktığımızda akla gelebilecek her güce sahip bir kahramanla karşı karşıya kalıyoruz. Sonuçta bunlar süper kahraman, elbette çok güçlü olacaklar ama insan Superman’in bile bu kadar güçlü olmasını beklemiyor. İşte bu yazıda, Superman’in bütün güçlerini ele alıyoruz ve inanın bazılarını duyduğunuzda siz de benim gibi çok şaşıracaksınız.

Bu yazıda bahsi geçen güçleri internet aleminin pek çok yerine bakarak keşfettim ve hepsi de DC evreninde bir noktada Superman’e kazandırılan, çizgi romanlarda işlenen süper güçler. Bu güçler arasında hepimizin bildiği ve sahip olmasına çok da şaşırmadığımız güçler de var, yok artık dedirtecek türde ve ilginçlikte güçler de. Hatta bazıları kulağa komik ve tuhaf bile geliyor. Ayrıca şunu belirtmezsem kendimi kötü hissederim: burada amacım tabii ki Superman’i yermek ve “Böyle güçlü süper kahraman mı olur?” demek değil. Sadece Superman olarak bildiğimiz ve hep en güçlü diye aklımızın bir köşesinde yer edinen bu kahramanın aslında ne kadar ilginç güçlere de sahip olduğunu biraz anlayalım istiyorum. Çünkü bu güçleri keşfedince ortadaki hayal gücü ve yaratıcılığın sonsuzluğunu da daha iyi anlıyorsunuz. Eh, o kadar konuştuk ne ilginç güçleri varmış diye. Gelin bakalım, ne gibi akıl almaz süper güçleri varmış şu bizim Superman’in.

Öncelikle siz sormadan ben söyleyeyim, kaç tane gücü var diye merak edeniniz varsa diye. En ilginç olanından en hiper gücüne kadar toplamda bugüne kadar çizgi romanlarda anlatılmış elli kadar süper gücü mevcut Clark Kent’in. Evet, yanlış duymadınız. On değil, yirmi değil ve hatta kırk da değil. Elli kadar süper güç. Tabii ki bunun içinde uçmak, lazer atmak ve süper derece kuvvete sahip olmak gibi çok klasik olanlar da var ama daha niceleri var ki duyunca bile şaşırıyor insan. Mesela çok bilinmeyen güçlerinden olan zaman yolculuğu, süper koklama, mikroskobik görüş ve çok hızlı dil öğrenebilme bunlardan birkaçı. Sahi ya, hızlıca dil öğrenebilmek çok iyi değil mi? Kim istemez saniyeler içerisinde bir dili öğrenebilmeyi…

Eminim şu görsel listelerde gözünüze bazı güçler çarpmıştır. Mesela süper yiyicilik gibi, evet süper yiyicilik. Çizgi romanlardan birinde (Action Comics #454) Superman’in yüzlerce hamburgeri çok hızlı bir şekilde üçer beşer yediğine tanık olabilirsiniz. Ne kadar ilginç değil mi? Kırk yıl düşünsem Superman’in süper hızlı bir yiyici olacağı aklıma gelmez ve bu fikir çizgi roman yazarlarının aklına nasıl gelmiş hayret ediyorum doğrusu. Bunun yanında süper peyzajcılık ve süper çilingirlik gibi daha da ilginç olan güçler de var. Evet, baya belediye görevlisi gibi çevre düzenlemesi yapan bir Superman’den bahsediyoruz ama tabii şipşak saniye hızında yapıyor bunu. Ya da süper çilingirliği ele alalım, bir kapının kilidini manyetik veya zihinsel bir takım güçlerle şak diye açıveriyor. Ne acayip, sen Superman diye bir kahraman kurgula ve bir noktada süper derecede çilingirlik bile yapabilir hale gelsin.

Dikkat ettiyseniz bazı süper güçler artık güç olmasının yanında, sanki günlük hayatımızda olsa pek çok sorunu çözmemize yarayacak türden pratik güçler aynı zamanda. Elbette hepimiz uçmak, süper derecede kuvvetli olmak ve lazer görüş gibi bir takım güçlerimiz olsun isteriz ama daha küçük bir amaca hizmet eden güçlerden bahsediyorum. Mesela arayan numarayı bilmek gibi. Gerçi bugün biraz işlevsiz olabilir, sonuçta arayan numarayı ekranda görüyoruz ama bilmediğiniz bir numara aradığında kim olduğunu zihninizde zaten biliyor olmak hoş olmaz mıydı? Ya da matematik dehası sayesinde bir kavanoza otuz iki bin fasulye sığdırması, yani şu süper istifçilik bizde de olsa ve her şeyi böyle kolayca sığdırabilsek çok işimize yaramaz mıydı?

Bu kadar süper gücü bir arada düşününce aklıma tek bir şey söylemek geliyor: “Senden süperi olamaz Superman!”. Çünkü mümkün değil, bu kadar birbirinden acayip güce sahip olup, aynı zamanda gerçek anlamda en güçlü süper kahraman olan ben başka birini bilmiyorum. Yani evet, çok güçlü süper kahramanlar ve çizgi roman karakterleri var ama hangisi hem güneş enerjisi yayıp hem süper hızlı yiyici olabilir ki? Yazımı burada sonlandırırken eğer bu yazıda olmayan ve sizin bildiğiniz ilginç Superman güçleri varsa bizimle paylaşmayı unutmayın diyor, hepimize bol bol “Truth” ve “Justice” diliyorum…

Yazar

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.