Spider-Man 2 geçtiğimiz hafta düzenlenen Playstation Showcase sunumunun en öne çıkan oyunu olmuştu hatırlarsanız. Uzunca bir oynanış videosunu gördüğümüz oyundan yeni bilgiler öğrendik.

Öncelikle oyunda hem Peter Parker hem de Miles Morales olacağı bilindiğinden beri en merak edilen olaydan başlayalım: Evet, açık dünyada dolaşırken istediğimiz karakter ile oynayabileceğiz. İkisinin de kendilerine özel aktiviteleri olacak ama aynı zamanda ikisiyle de yapabileceğimiz ortak aktiviteler de bulunacak. Ortak demişken, iki karakterin de kendilerine özel yetenek ağaçları bulunacak ama sahip oldukları benzer yetenekler için de ikisini de aynı anda geliştirdiğimiz üçüncü bir yetenek ağacı daha olacak.

Peter Parker ile Miles Morales arasında geçiş yapma kısmına dönersek zaten oynanış videosunu da görünce tahmin ettiğimiz gibi; hikâyeye özel görevlerde akış gereği hangi karakteri yönetmemiz gerekiyorsa onunla oynayacağız ki senaryo olması gerektiği gibi anlatılabilsin. Genel itibariyle yakın geçmişten GTA V örnek olarak gösterilebilir tüm bu sisteme.

Oynanış videosunda dikkat çeken noktalardan biri de daha önceki iki Insomniac Games yapımı Spider-Man oyununda da olmayan Queens bölgesini görmekti. Queens bölgesi dışında Brooklyn tarafları da yine oyunun haritasına dâhil olan yeni bir bölge. Yaratıcı Yönetmen Byran Intihar Spider-Man 2 oyunundaki haritanın ilk oyunun iki katına tekabül edeceğini söylüyor. Ayrıca oyuna bütün eklenen Kraven, Venom, simbiyot gibi unsurların yarattığı daha karanlık tonun da olması gereken şekilde ele alındığını ama bunun hikâyede bizleri coşturacak, duygulandıracak ve güldürecek anların olmayacağı anlamına da gelmediğini ekliyor Intihar.

Bir başka anektot olarak ise bu hafta ülkemizde de vizyona girecek olan Spider-Man: Across the Spider-Verse filminin galasında oyun hakkında konuşan Yuri Lowenthal tarafından “Çok fazla şey gösterdiler.” şikayetlerine gelen “Daha hiçbir şey görmediniz” cevabının gelmesi. Ne diyelim? Heyecanla bekliyoruz sonbaharı! İlk oyunun ve hatta Spider-Man: Miles Morales oyununun bile hikâyeleri gayet başarılıydı; dolayısıyla burada da yine en iyi Spider-Man hikâyelerinden birini görme potansiyeli var çizgi romanların dışına çıktığımızda.

Yapılan açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? En sevdiğiniz Spider-Man hikâyesi hangisi? Spider-Man 2 oyununda görmeyi beklediğiniz başka hangi karakterler var? Fikirlerinizi bizimle bir arkadaşınızla ortaklık yaparak paylaşın.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.