Spesifik türleri seçip, onlar hakkında gelmiş geçmiş en iyi 10 oyunu listelemeyi kendimize görev edinmiş durumdayız. Mesele buraya nasıl geldi anlamadık, taktiksel rol yapma oyunları, sıra tabanlı stratejiler, gerçek zamanlı stratejiler derken aldık başımızı gittik. En son bir gözümüzü açtık ki, Tycoon oyunlarındayız. En sevdiğimiz. En kıymetlisi. Yine her zamanki gibi, “aksiyon” benzeri muğlak tülere yürümedik. Spesifik, belli, sınırları açık ve net olan bir tür tycoon oyunları.

Bir oyuna tycoon oyunu diyebilmek için kıstaslarımız şu şekilde: Sizin kontrolünüzde olan şey, bir karakter ya da bir grup karakterden ziyade bir ticari yapı ya da en azından ticaret şehri olmalı, yani SimCity benzeri normal şehir kurma oyunları kategoriye dahil değil. Oyunun ana amacı, bu ticari yapıyı kâr eder hâle getirmek olmalı ve son olarak, oyun size işin ekonomik tarafında ciddi bir kontrol sağlamalı. Genel kıstaslarımız bunlar, bir de genelgeçer kuralımız, “her seriden bir oyun” var. Bunlar üzerinde anlaştıysak, ivedilikle listeye geçelim. Buyurun!

 

10. Port Royale 2

Port Royale 2

Ascaron’un geliştirip, Take-Two’nun dağıttığı Port Royale 2’yi on numaraya koyduk, gocunmuyoruz, kusurları bol bir oyundu ama kendini oynatıyordu. İlk oyundan daha iyi olduğu kesindi, üçüncü oyunu ise dürüst olmak gerekirse bir listeye yerleştirecek denli fazla oynamadık. Bizi sanıyoruz en çok Port Royale 2’nin kendine seçtiği dönem vurdu. 17. yüzyıl Karayiplerinde bir iş kurmak, ticarete atılmak acayip keyifliydi.

 

9. Lemonade Tycoon

Lemonade Tycoon

Cepte oyun oynamak henüz şimdiki kadar yaygın bir şey değilken, taa 2002’de insanlar PocketPC’lerinden, Palm’larından ya da akılsız telefonlarından Lemonade Tycoon oynarlardı. PC’ye de çıkmıştı hâliyle ama en çok mobil sürümü yayılmıştı. Çok basit bir oyundu, Shockwave tabanlıydı ama bir anlamda da cepte oynanan tüm basit oyunların atalığını da yapmıştı. Şimdilerde iPhone’da da bulunabilir durumda.

 

8. Zoo Tycoon

Zoo Tycoon

En son Xbox’a ve PC’ye çıkan Zoo Tycoon’dan söz etmiyoruz, bizim dediğimiz, 2001 senesinde PC ve Mac için yayınlanan, sonradan DS’e de portlanan ilk oyun. Daha önceden mutlaka ki örneği vardı, ama Zoo Tycoon sayesinde ilk defa bir hayvanat bahçesi yönetenlerin sayısı da çok fazlaydı. Acayip de keyifliydi oyun, tepeden kurduğunuz hayvanat bahçesine şöyle bir bakınca insanın neşesi yerine geliyordu.

 

7. The Movies

The Movies

Liste ilerledikçe bir şeyi göreceksiniz, söz konusu Tycoon oyunları olunca, üç tane adam var: Peter Molyneux, Sid Meier ve Chris Sawyer. Molyneux reisin ilk katılımı da 7. sıradan, the Movies ile. Dürüst olmak gerekirse The Movies’i çıkışından dokuz sene sonra hâlâ hatırlıyorsak bu tycoon kısımlarından değil, film yapma mekaniklerinden ötürüdür ama olsun. Her tycoon oyununun kendine has bir mevzusu, diğerlerinden ayıran bir özelliği vardır. The Movies için bu özellik, onu diğer tüm oyunlardan da ayırmıştı işte.

 

6. Capitalism II

Capitalism II

Size Capitalism II’nin neden burada olduğunu sadece tek bir enstantane ile açıklayacağım. Ben ODTÜ mezunuyum. Uluslararası İlişkiler okudum. Biz binamızı İşletme bölümüyle paylaşırdık. Bir gün bilgsayar laboratuarına gideyim dedim. İşletme -sanıyorum- birinci sınıf öğrencilerinin bir dersi var deyip, beni yeni girdiğim kapıdan kovdular. Geri dışarı çıkarken göz ucuyla o bilgisayarlarda ne yaptıklarına bakayım dedim. Hoca, sınıfa Capitalism II oynatıyordu. Evet.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Yazı yazılalı 1 sene olmuş neredeyse. fakat ben yeni görüyorum.

    ulan ben RCT için kaç yaz tatilimi harcadım ? kaç yaz tatili sabah 7 de pc başına oturup kusmuk temizledim biliyor musunuz ? Günlerce gecelerce yolların kenarındaki jumping fountain’leri takip ettim. Bir roller coaster dizayn edip saatlerce enjoy graph takip edip en mükemmele ulaşmaya çalıştım. Patates kızartması da sattım, oyuncak tavşan da. Banka borcu ödemeyi 11 yaşımdayken bu oyun ile öğrendim. Çok keyif aldım bu oyundan. Zoo Tycoon’da kurdum Railroad Tycoon’da, Pizza Tycoon’da ve diğer pek çok Tycoon serisini oynadım. Ama hiç birisi RCT gibi değildi. Ciddi ciddi, üzerine tycoon tanımam. GTA serisi ile beraber RCT serisi için hayatımın oyunu diyebilirim. Döndüm dolaştım bu oyunu oynadım ben. Başkasının evine tatile gittim, yanımda CD’sini götürüp orada kurdum oynadım. Hümanistim; faşizme, kavgaya ve militarizme sonuna kadar karşıyım, ama bu oyunun bu listede 1. sırada olmasına itirazı olan varsa, gelir onu bulur vururum. GTA için bunu yapmam. Ama RCT için yaparım !

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.