Seriye bir oyun daha ekleyelim, ilk oyunlarından çok daha başarılı olsun, ana temasında ejderhalar olsun, öyle bir Lore yazalım ki hem oyuncuların merakını uyandıralım hem de rol yapmalarını daha eğlenceli bir hale getirelim.” Hayır, yanına ketçap ve mayonez de eklemediler ama dediklerinin de ötesini başardılar.

Oblivion’ın yapım aşamasını bitirdikten sonra hem çıkacak olan yeni Fallout oyunu hem de bir önceki The Elder Scrolls serisindeki oyunlar için bir “başarılı yüz” yaratmaya çalışan Bathesda Game Studios, beşinci olacak bir Elder Scrolls oyunu ile kozunu oynar ve yapım aşamaları başlar. Her bir ayrıntı üzerinde ayrı ayrı düşünülen bilumum ırklar, haritalar, zindanlar, oyun içi sesler vs. ayrıntılarıyla dolu bir beş sene sonrasında yapım aşaması biter ve 2011 senesinde Bathesda Softworks, oyun sektörüne elmas değerinde bir efsane katar…

Yapımcı ekibin bu oyun için yapı taşı hâline getirdiği odak noktası detaylarla dolu, kitap olabilecek nitelikte bir lore yazmaktı. Bu lore’u kurcaladıkça anlarsınız ki yılların eskitemediği, orta çağ sevdalılarının her oynayışta bir daha âşık olduğu Skyrim’in evreninde derin hikâyeler yatıyor. Pek, diğer illerden ayrı bir yerde, kendi kültürü ve tarihi ile ayrı bir milleti taşıyan Skyrim eyaletinin ve halkının yaratılış serüveni nasıldı? Kronolojik bir şekilde Skyrim’in yaratılış ve kuruluş tarihine iniyoruz.

Kronoloji / Ön Bilgiler

Hangi lokasyona gitmiş olursanız olun illa ki bir yerde tanrılarla ilgili bilgilere veya tanrı heykellerinin önünde dua eden bir topluluğa rastlamamış olmanız imkansız. Skyrim evrenini öğrenmeye başlarken tanrılarla ilgili bilgi edinmek zincirin başlangıcı sayılabilir. Yani bu evrende aslında tanrılar çok büyük rol oynuyor. Eğer Skyrim’i anlatacaksak, yazıya hangi konuyla başlanması gerektiği bir sır değil. Konularda kullandığım kronolojik başlıklar ise şunlar olacak:

I- Yüce Tanrılar – Anu ve Padomay

⋅ Gezegenlerin Doğuşu
⋅ Kanlardan Doğan et’Ada
⋅ Aurbis ve Mundus


II- Yaşamın Başlangıcı

⋅ Üç Et’Ada: Aedra, Daedra ve Magna Ge
⋅ Kıtalar ve Atalar – Ehlnofeyler
⋅ Merler ve Menler – İnsan ve Elf Soyu
⋅ Khajit – İkinci Sınıf Vatandaş
⋅ Argonian – Sevilmeyen Irk


III- Ejderhaların Hükmü ve Dragonborn Gücü – The Dragon War

⋅ Ejderha Hükmünün Başlangıcı – Dragon Cult
⋅ Ejderha Hükmünün Sonu – The Dragon War
⋅ Ejderdoğanlara Çağrı – Dragonborn


IV- Aldmeri Dominasyonu ve Talos’a İbadet Yasağı: The Great War

⋅ Ulfric Stormcloak – Windhelm Lordu
⋅ Talos’un Yasaklanması – The Great War


V- Markarth Kuşatması ve Stormcloak İsyanı: The Civil War

⋅ Ulfric Stormcloak – Stormcloak Lideri
⋅ Stormcloak İsyanı ve High King Torygg – The Civil War

1 2 3 4 5 6
Yazar

İlgi alanlarına vakit ayırmayı ve hobileriyle uğraşırken kafa dinlemeyi seven kendi halinde bir insan. “Now your sanity and mine can die together!”

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.