Oyun dünyasını değiştiren yapımlar diye bir liste yapsak Batman Arkham oyunları bu listeye rahatlıkla girer. Pek çok oyun, Batman oyunlarından özellikle dövüş mekanikleri anlamında ilham almış ve bunun ekmeğini yemiştir. İşte o Batman oyunlarının üzerinden yıllar geçti ve gözlerimiz yeni bir Batman oyununu arar oldu. Yani en azından ben bu arayışın içinde olanlardanım. Eğer siz de yeni bir Batman oyunu arıyorsanız, işte karşınızda yeni nesil bir Batman oyunu: Gotham Knights!

DC Fandome etkinliğinde hem bir fragman hem de yedi dakikalık bir oynanış videosu ile duyurulan yeni Batman oyunumuz Gotham Knights, açıkçası benim gözlerimi kamaştırmaya yetti. Beklentimi çok yüksek tutmamakla birlikte, gördüklerimden memnun kaldım ve yeni nesil bir Batman oyunu oynayacak olmanın da heyecanı içerisindeyim. Gördüğümüz kadarıyla Arkham oyunlarıyla doğrudan bir ilgisi yok ve büyük ihtimalle o oyunlardan ayrı bir Batman oyunu olarak karşımıza çıkacak. Zaten oynayacağımız karakterler arasında Batman yok. Evet, doğru duydunuz, oynayacağımız birden fazla karakter var!

Evet, adından da anlaşılacağı üzere Gotham Knights yani Gotham şövalyelerini oynayacağız. Fragmandan da gördüğümüz kadarıyla, hikayemiz Bruce Wayne’in ölüm haberi ve karanlık milyonerimizin ölümü halinde Batman ailesinin izlemesi için çektiği bir video ile açılıyor. Batman, Bat-Family üyelerine şehri korumak üzere bir çağrıda bulunuyor ve bunun üzerine Gotham şövalyeleri, görevi devralmak üzere toplanıyor. Batgirl, Robin, Red Hood ve Nightwing’den oluşan bu ekip; karanlık Gotham sokaklarında düzeni sağlamak için geliyor. Karşılarında Mr. Freeze gibi bir baş kötü olmasının yanında, bir Batman oyununda görüleceği daha önce söylentiler arasında bulunan Court of Owls da bu oyunda karşımıza çıkacak.

Hem fragmanda hem de yedi dakikalık oynanış videosunda gösterilen genel oynanış, dövüş mekanikleri ve gösterilen atmosfer beni tatmin etti. Grafikleri öyle çok da nefes kesici gözükmüyordu ama en azından genel olarak gördüklerim, bana yeni nesil bir Batman oyunu oynayacağımı hissettirmeyi başardı. Elbette bu oyun bizlere, Arkham serisi gibi devrimsel yenilikler sunmayacak ve muhtemelen onlar kadar da başarılı olmayacaktır. Zaten oyunu yapan stüdyo da Rocksteady değil, Warner Bros Games. Dolayısıyla aynı tonda bir Batman oyunu olmayabilir. Ancak biz elimizdekine bakacak olursak, yepyeni karakterlerle oynanacak bir Batman oyunu bizleri bekliyor. Bu karakterlerin her birinin kendilerine özgün oynanış biçimleri sunacağını umuyorum. Zaten gördüklerimiz de bu yönde. Özellikle Batgirl için nasıl bir oynanış sunulduğunu fazlasıyla merak ediyorum çünkü görünüşe bakılırsa her açıdan Batman’e en çok benzeyen karakter o. Fragmandaki pelerinle havada süzülme sahnesi bile tüylerimi ürpertti doğrusu. Warner Bros Games Montreal stüdyosunun geliştirdiği Gotham Knights, 2021 yılında PS5, Xbox Series X ve PC için gelecek. Bakalım bizleri nasıl bir Gotham bekliyor? Siz neler düşünüyorsunuz, Gotham Knights güzel gözüküyor mu?

Yazar

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.