Geçtiğimiz gün düzenlenen Summer Game Fest etkinliği genel itibariyle vasat geçti. Etkinlikte gördüğümüz ilgi çekici oyun sayısı bir elin parmağını geçmezken, bunlardan biri olan The Last of Us oyununun remake’i The Last of Us: Part I duyurusunun önceden sızmış olması da tuz biber oldu. The Last of Us: Part II’nin teknik seviyesinin, The Last of Us’ın bundan dokuz yıl önce çıkmış olan ilk oyunu ile birleşmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz remake temelden inşa edilmiş bir oyun olacak. Yani her şeye sıfırdan başlayıp yeniden yapmışlar. Geliştirilmiş görseller, genişletilmiş çevre unsurları ile hikâye anlatımı, modernleştirilmiş kontroller ve tabii ki ikinci oyundan aktarılmış bazı yeni oynanış mekanikleri bu remake’in neden yapıldığını anlatan maddeler.

Bir diğer duyuru ise oyunun evreninde geçecek olan ve devasalığı sebebiyle kendi başına bir yapıma dönüşen Factions adındaki, ilk oyunun çok beğenilen online modunun yeni halinden paylaşılan ilk konsept görsel oldu. Daha fazla haber ise önümüzdeki yıl gelecekmiş, yani bu sene bir şey beklemeyin diyorlar ne yazık ki. Son olarak hem remake hem de bu online oyun için konuşan Neil Druckmann’a etkinliğin sunucusu Geoff Keighley tarafından Naughty Dog’un üzerinde çalıştığı yeni IP sorulduğunda da ünlü yönetmen hiçbir şey söylemedi, bari bu seneki Sony etkinliğinde teaser filan görsek ondan da.

Valla remake haberini ilk duyduğumda da bayağı garipsemiştim ve hâlâ daha çok da sıcak bakmıyorum. Gerçi o inanılmaz müziği duyup da bu hikâyeyi tekrardan, bu sefer ikinci oyunun harika oynanışı ile tecrübe etme fırsatını yakalayacak olmak da ufaktan heyecanlandırdı. Yine de fragmanda gördüğüm Ellie’nin remake’teki suratı ve yeniden seslendirildiğini tahmin ettiğim sahneler bende bir rahatsızlık oluşturdu. Zaten ikinci oyundaki flashback sahnelerinde de Ellie’nin çocukluk halinin suratını hiç beğenmemiştim, burada da oyun boyunca görecek olmak kötü oldu. Bunların hepsinin bir kenara bırakıp oyunun neden yapıldığına dair en gerçekçi bakış açısı ise tabii ki önümüzdeki sene gelecek olan dizi ile beraber markayı oyun kısmında da tekrardan parlatmak ve heyecanı iki üç kat arttırmak. Online oyun ise pek de umurumda değil ama kendi hikâyesi filan olacakmış, illa ki denemek isterim. Bu arada oyun PS5’e 2 Eylül tarihinde geliyor. İşin ilginç –artık pek değil ama- yanı ise aynı zamanda PC versiyonunun da geliştirme aşamasında olduğu, o da tahminimce önümüzdeki sene bu zamanlarda gelir.

The Last of Us size ne ifade ediyor? Aldığı onca ödüle rağmen abartılmış bulanlardan mısınız? Sizce remake’te ne gibi değişiklikler olabilir? Tekrar oynamak istiyor musunuz yeni haliyle? Oyunun kapağında Joel ‘’birazcık’’ ufak kalmamış mı? Fikirlerinizi bizimle hayatta kaldıktan sonra paylaşın.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.