Gözümüz aydın… “Geldi”, “Geliyor”, “Görenler şöyle olacak diyor”, “Duydun mu Şükran Günü geliyormuş”, “Görmelere doyamayacağız haydi” derken en sonunda geldi Star Wars: The Force Awakens’ın fragmanı. Sizi bilmiyorum ama benim ağzımda kekremsi bir tat var. Sonda çıkan John Williams melodisi de olmasa, izlediğim şeyin on yıldır beklediğimiz bir film olduğunu unutacağım resmen. Zaten 50 saniye hiçbir şeyimize yetmezken, o 50 saniyenin net 25’ini siyah bir ekrana bakarak geçirmiş olmamızın da etkisi büyüktür şüphesiz.

Bununla nasıl mücadele edilebilirdi? Daha damar girilebilirdi müzik ve görsellikle. Eski kadro (Harrison Ford, Mark Hammill ve Carrie Fisher) gözükebilir, ya da tüm oyuncu kadrosu arasından en tanımadıklarımız yerine Andy Serkis gibi, Gwendoline Christie gibi geek dünyasında halihazırda sevilen yeni çocuklara odaklanılabilirdi. Hepsini geçtim, bir R2-D2, bir C-3P0 gözükebilirdi ufukta. Olmadı. Ama bu yine de geekyapar olarak fragmanı deşmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Buyurun, 13 adımda bu kısa fragmanın bize anlatmak istediklerini çözümlemeye çalıştık. Eklemek istedikleriniz varsa tartışmaya siz de katılın, yorumları patlatın efendim!

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 1

Burası Tatooine. Buna kimsenin şüphesi olduğunu zannetmiyorum. Bunun burada olma sebebi de çok açık, Star Wars filmlerinin kökeni, başlangıç noktası Tatooine’dir. Abrams fragmanını buradan başlatarak bir gönderme yapmış kendince.

Fakat kilit soru bu değil, kilit soru bu görüntünün üzerine konuşmaya başlayan sesin kim olduğu. İtiraf etmem gerekiyor ki ses gerçekten de Benedict Cumberbatch‘in sesine çok benziyor, üstelik uzun süredir Cumberbatch’in filmde ufak bir rolü olduğu söylenmekteydi. Fakat eğer gerçekten oysa, Disney adamın sesini fragmana koyup kendisinin rolünü resmen açıklamamakla ne amaçlıyor olabilir çözemiyorum.

Cumberbatch dışında bu sesin sahibi olabilecek -ve kadroda yer aldığını bildiğimiz tek isim- Max von Sydow. Listedeki diğer tüm erkek oyuncuların çok belirgin sesleri var, von Sydow’unki ise renk olarak bu dış sese en benzeyeni. Tek problem, bu ses biraz daha genç geliyor. Von Sydow’un şöyle bir röportajını iliştiriyoruz, dilerseniz kendiniz karar verin.

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 2

Huzurlarınızda John Boyega. Kendisi daha önce dedikoduların işaret ettiği gibi bir stormtrooper’ı oynuyor. Sizi bilmiyorum ama burada suratında oluşmuş “hass…” ifadesi, o hafif kayıp, hafif şaşkın, hafif de panik hâl ve tavır bana C-3P0 ve R2-D2’nın Tatooine’e ilk düşüşlerini hatırlattı.

Bu arada fragmanda ilk gözüken kişinin kendisi olması da filmin başrollerinden biri olduğu iddiasını güçlendiriyor.

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 3

En güzel “Kafası kopartılıp bir futbol topunun üzerine yerleştirilmiş bir R2 ünitesi” olarak tanımlanan bu robot muhtemelen esprinin ima ettiğinin aksine tek parça bir şey. Benimse daha önemli bir sorum var: Arka planda gördüğümüz yer neresi? Bir gemi ve ne idüğü belirsiz, endüstriyel gözüken bir cihaz var. Tatooine ile bunları birleştirince aklıma Luke’un power converter almak için gitmek istediği Tosche İstasyonu geldi.

Tosche istasyonundaki sahneler aslında Episode IV için çekilmiş, fakat son montajda dışarıda bırakılmıştı. O yüzden yedinci filmin burada geçen sahneler içermesi tatlı bir referans olabilir.

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 4

Stormtrooper’lar. Yorumlarda biriniz “ama aynı boyda değiller” demiş. Bu vesileyle bir yanılgıyı düzeltelim, stormtrooper’lar klon ordularının direkt devamı değildir. Hiçbir zaman da olmadılar. 3. filmle 4. film arasında malumunuz 19 yıl var. Jango Fett’in klonları yaşlanmaya karşı dirençli falan değiller (bkz: Boba Fett), Kamino’dan çıktıktan sonra onlar da insan gibi yaşlanmaya başladılar. Kamino’yu da 20 yaşında terk etmediler zaten. Üstüne üstlük Kamino’dan sonrası da çiçek koklayarak geçmedi, İmparatorluk hükmünü sağlamlaştırmak için bir ton savaşa girdi. O yüzden Episode IV’te gördüklerimiz zaten klon değildi, burada gördüklerimizin hiç alakası yok.

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 5

Burada nereye indiklerine dair bir belirti görmeye çalıştım, fakat beceremedim. Yine de rüzgarın esiş biçimden, bir aracın arkasından değil de, yan tarafından indiklerini zannediyorum. Görebildiğim kadarıyla indikleri yerde gemilere benzer şeyler de var. Yani bir geminin hangarına iniyor olabilirler; fakat ben çok yanılıyor da olabilirim. Zira nereye iniyorlarsa çok toz kaldırdıkları kesin.

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 6

Huzurlarınızda Daisy Ridley. Kendisi burada Tatooine’de, klasik bir Tatooine kıyafeti içerisinde gözüküyor. Tatooine’de geçen tüm fragman sahneleri daha filmin çok başından alınmış gibi duruyorlar, hem Ridley hem de Boyega bir panik havasında sanki. Burada da Ridley’nin bir yere yetişmeye çalıştığı çok açık. Eğer post-prodüksiyona kronolojik sırayla başladılarsa, bu filmin Tatooine’de başlayacağı anlamına gelebilir.

Bu arada Ridley için uzun süredir Han ve Leia’nın kızı Jaina’yı oynayacağı söyleniyor. Bu fragmanda ona dair bir işaret aradım ama, bulamadım. En yaklaşabildiğim an bu görüntünün sadece görsel açıdan Leia’nın Endor’daki hâline benziyor oluşu ama; dürüst olayım, biraz fazla satır arası okuyor olabilirim.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

7 Comments

 1. Işın kılıcı hakında böyle bir şey denenmedi denmemeli aslında. Crossguard Lightsaber buna yakın bir çizimle. (tek taraflı ve 45derece açıyla bağlı) 2000ler sonrası ürünlerde kullanıldı

 2. Berke Kafası Güzel Reply

  Bence bu yeni ışın kılıcının olayı farklı.Işının görünüşünden ve sesinden belli ki bence bu farklı bir tarzda yapılmış büyük ihtimal kristali de farklı.Belki çok güçlü olduğu için ve dengelemek için egzoz benzeri bir yöntemle koymuşlardır.

  Birde eski Sith kılıç yapma teknikleri farklı diye biliyorum.Belki bu adam o yöntemle bir kılıç yaptı yada eski bir Sith lordunun kılıcını buldu.Yada ben çok pis sallıyorum şuan.Neyse sonuç olarak bence bu kılıç çift taraflı ışın kılıcından daha kullanışlı gözüküyor.Çift taraflı da kendini kesme ihtimalin daha fazla.Onda bir şey olmuyorsa bunda da olmaz diye düşünüyorum.

 3. Fragmanı izlerken ilk tepkim sesi duyunca ”Bu Benedict!!!! :O ” Bence kesinlikle onun sesiydi Star Trek’te defalarca konuşmasını izleyip gene defalarca Hobbit’te dinledikten sonra adamın sesi kafana yerleşiyor artık 😀

 4. Tutku Tuzlu Reply

  Wow adamlar öyle bir fragman sunmuşlar ki, bi sürü şey gösterip aslında hiç bişey göstermemişler. Konuyla yada karakterlerle ilgili çok bişey öğrenemiyoruz. Ama hepimizi heyecanlandıran sahneler, geçmişe referanslar falan inanılmaz. Takdire şayan bir iş. Yalnız güzel görünüyo. I-II-III gibi yapmacık durmuyo hiç bişey. X-Wing’lerin ve Millenium Falcon’un görünüşleri son derece yerinde. Bi tek o speeder hoşuma gitmedi. Onun dışında herşey sağlam duruyo. Yeni ışın kılıcı da böyle medieval bi hava yaratmış. Daha bi sene var, nası beklicez?

 5. Mehmet Göksu Reply

  O kılıç bir ışın kılıcı bile olmayabilir. Başka bir teknolojidir, başka bir şeydir. Bu kadar gaza gelmeye gerek yok. Yazıda da dediği gibi, ne ışın kılıcı tasarımları gördük, bu onların yanında gayet mantıklı kalıyor.

  X-Wing’lerin ve Stormtrooper üniformalarının tasarımlarında da bariz farklar var. Daha iyi mi yoksa kötü mü olduğu tartışılır ama sonuçta zaman içinde tasarımların farklılaşması normal. Ben bu küçük farklılıklar olduğu için memnun oldum. Yerinde durmayan, farklılaşan bir evren yansıtılmış.

 6. Mehmet Göksu Reply

  Millenium Falcon’un da tasarımında farklılıklar var. Bu güzel. Acaba şu anki sahibi kim? Hala Han Solo kullanmıyordur herhalde?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.