Netflix, Amazon ve Hulu‘nun HBO, AMC ve FX tarafından açılan izi meşalelerle takip etmeye başlamalarından beri hayatımızda başa çıkamayacağımız kadar çok iyi dizi var, farkında mısınız? Eskiden ortamlarda iyi bir dizi oldu mu on dizi severden sekizi zaten izliyor; kalan ikisi de izlemek üzere hazırlıklarını yapıyor olurdu. Lost‘sa Lost’tu, Battlestar‘sa Galactica’ydı yani. Şimdi ise öyle değil. İnsan gözünü kırpınca yeni bir süper dizinin çıkışını kaçırmış oluyor. Sene 2017. Her yer iyi dizi.

O yüzden çok enteresan bir şekilde eskiden dizi severlerin lügatında “ikinci sezon duyurusu” eskisinden farklı bir konuma yerleşmiş vaziyette. Çünkü her dizi en az bir sezon atıyor dünyaya. Yalnız sadece iyi olanların ikinci, üçüncü sezonları geliyor. E bir de bir yandan kimsenin bir sezondan sonra devam etmeyecek bir seriye on beş saat gömecek vakti de yok… o yüzden pek çok insan dizilere ikinci sezonları duyurulduğu gibi başlıyor.

Bu bahsettiklerim kulağınıza okey geliyorsa, o zaman 13 Reasons Why’a da bir an önce başlamanız gerek: Çünkü ikinci sezon için Netflix yeşil ışığı yakmak üzere. Bu da büyük bir olay. Çünkü her ne kadar dizi izleyenler tarafından sevilse ve sevildiği için çok kişi tarafından izlense de konu itibariyle ikinci sezona sahip olacak mı, yoksa mini-seri şeklinde veda edecek mi çok emin değildi kimse. Sanırım herkesten önce, dizinin yaratıcıları bir tarttılar bu meseleyi. Neticede yönetmeni Oscar’lı, yazarı Pulitzer’lı bir mutfak var o tarafta. Asıl sordukları soru “tutar mı” değildi de, “iyi bir şeyler yapabilir miyiz” idi muhtemelen.

13 Reasons Why 1

Anlaşılan o ki, o iyi bir şeyleri yapabileceklerini düşündüler. Ama ortada bariz riskli bir durum var. İlk sezon, kaynak materyalin sonuna gelip kitabı bitirdi. Yani bundan sonra gelecek tüm hikayeler serbest dalış yapmak zorunda kalacak. Üstüne üstlük çok da ikinci sezon ihtiyacıyla yakaran bir noktada da değildi öykü son bölümde. Ne yapılacağını doğru belirlemek çok önemli, çünkü dizi bir anda uyarladığı dizi bitince kötü kötü esprilerle devam etmek zorunda hisseden Dadı gibi ters ayak kalabilir.

Bence bu noktada dizinin yaratıcı ekibi rol model olarak kendisine Broadchurch‘ü bellemeli. Hatta birebir Broadchurch’ün ikinci sezonu mantığıyla hareket etseler içim yanmaz. Bilmeyenler için, önümüzdeki yıl Doctor Who’yu da devralacak olan Chris Chibnall’ın dizisi Broadchurch’te ilk sezon küçük bir çocuğun cinayetinin arkasında yatan gizemi konu alıyordu, esas mesele de “Katil kim?” esrarı üzerineydi.

İlk sezon bitti, katil ortaya çıktı. Biz tam “e ikinci sezona ne kaldı” diye düşünürken Chibnall dümeni kırdı, bütün diziyi mahkeme salonuna taşıyıp karakterleri oradan deşmeye başladı. 13 Reasons Why da birebir bu şekil ilerleyebilir gibi geliyor bana. Siz ne diyorsunuz? Ne beklersiniz olası bir ikinci sezondan? Nereye gidebilir hikaye? Hannah’lı, Hannah’sız? Yorumlara yazın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.