Baştan söyleyelim; Star Wars: The Force Awakens fragmanı geldi, ama dev ketum geldi. Fragmanın Abrams – Disney ve Pazarlama Departmanı arasında sıklıkla gidip geldiği, bu yüzden bu denli geciktiği söyleniyordu; bu git-gel de dedikodulara göre fragmanda açık edilecek şeylere karar verilememiş olmasından kaynaklıydı. Eğer sebep buysa, gerçekten inanırız; zira ortada kafası çok karışık bir fragman var. Bir yandan, birkaç kilit noktayı açık etme niyetinde; ama öte yandan eli de gitmiyor. Ortada bir yerlerde dolanıp duruyor. Biz buna rağmen, elimizden gelenin en iyisini yaptık; gerisini sizin güzel yorumlarınıza bırakıyoruz.

Buyurun.

 

1. Rey, Jakku’nun Genç Yağmacısı

1

 

Fragmanın açılış sahnesi. Burada net olarak gözüken şey; Rey’in hayatını neyle idame ettiriyor olduğu. Giyimi ve bulunduğu yer –ki ona aşağıda geleceğiz– Star Wars evreninde bir şeyi işaret eder: Scavenger. Yani yağmacı. Rey muhtemelen yetim bir karakter olacak, yağmacılıkla geçinecek. Star Wars’a çok müsait bir geçmiş çünkü bu. Bu resimden fazlasını çıkartmak pek mümkün değil; ama kıyafetten çağrışım yapabiliyorsunuz Star Wars seviyorsanız. Kostüm açık bir şekilde hem Tatooine’in Sand People‘ına, hem de Episode VI’da Leia’nın giydiği kelle avcısı kıyafetine benziyor. Bu görsel göndermeler, sebepli mi, sebepsiz mi, göreceğiz.

 

2. Bir Star Destroyer Mi O?

2

Rey’in yağmaladığı yer, daha önceki fragmanda gördüğümüz Star Destroyer. 4 Eylül’de çıkan Lost Stars romanı sağ olsun, kendisiyle ilgili biraz daha fazla malumata sahibiz. Kendisinin adı Inflictor, Endor Savaşı’ndan bir yıl sonra, Jakku’nun üzerinde Yeni Cumhuriyet güçleriyle bir muharebeye giriyor. Inflictor’un kaptanı, Yüzbaşı Ciena Ree, Yeni Cumhuriyet Star Destroyer’i ele geçirmesin diye; Inflictor’u Jakku’ya çarptırıyor. Rey belli ki, bütün bu maceraya Inflictor’da sağı solu didikleyerek başlayacak…

 

3. BB-8’in Sahibi Geldi, Kaçalım…

3

BB-8, belli ki Rey’in droidi. Kendisini daha önce fragmanlarda defalarca görmüştük, ama kime ait olduğu konusunda ilk defa bilgileniyoruz. Bu önemli; zira bundan sonra gördüğümüz sahnelerde de muhtemelen BB-8 oradaysa, Rey de çok uzakta olmayacaktır.

 

4. Andy Serkis, Sen Misin?

4

Burası Starkiller Base ve biz burada çok, çok uzaktan; ve çok, çok minicik olsa da zannediyorum ki Domhnall Gleeson‘ın canlandıracağı, General Hux karakterini görüyoruz. Hux’ın İmparatorluk’un devamı kabul edilen First Order‘ın üssü olan Starkiller Base’in lideri olduğu daha önceden açıklanmıştı. Ama Max von Sydow, Lupita Nyong’o ve Andy Serkis’in karakterleri gibi, henüz Hux’ı da resmi olarak herhangi bir yerde göremedik. Dünkü yayınlanan afişte gösterdiğimiz Death Star-vari silah var ya? İşte o Starkiller Base’de muhafaza edilmekte.

 

5. Kırmızı TIE Fighter Mühim!

5

Dikkat ederseniz, bu TIE Fighter’ın kenarında kırmızı bir renklenme var. Fragmandaki diğer TIE Fighter’larda görmüyoruz bunu. Ve bu görüntü, hem Finn‘in konuşmasının üzerine geliyor, hem Jakku üzerinde vuku buluyor, hem de hemen Finn’in Jakku’da suratında “ben n’apıyorum?” bakışıyla durmasından önce gerçekleşiyor. O yüzden, teoridir, yapıyorum, bence bu TIE Fighter Finn’e ait. Bunu kenara not edelim, zira ileride de karşımıza çıkacak.

 

6. Kylo Ren, Poz Keserken

6

Kylo Ren, tipik ve çok başarılı bir Abrams karesi içerisinde, az sonra değineceğimiz bir objeye karşı, “senin başladığını ben bitireceğim” diye poz kesiyor bu karede. Şimdi ortada şöyle bir durum var. Ren, belli ki takıntılı bir çocuk. Takıntısı da, aşikar bir şekilde Vader abisine. Yaş itibariyle, Vader’a bizzat denk gelmemiş olması lazım; zira Episode VI ile Episode VII arasında 30 yıl var. Dolayısıyla, kritik soru şu: Kylo Ren’i kim eğitti? Vader’ı falan kim öğretti? Ve neden hiç maskesiz görmüyoruz? Vader’ın kendi gizli çırağı falan olamaz. Palpatine’in bir projesi de olamaz. Snoke burada muhtemelen kritik parça. Serkis’in karakteri, Palpatine ve Ren arasındaki usta-çırak zincirinin kayıp halkası olabilir.

 

7. Bir Maske Nelere Kadir…

7

Daha önce gördüğümüz bir kare. Vader’ın maskesi, bir şekilde Endor’daki cenazeden, Ren’in ellerine geçmiş. Ren’in hikayede çok kilit bir rol oynayacağını düşündüğümüz Vader takıntısını sembolize edecektir; yalnız filmde Vader’ın bizzatihi bir rol oynayacağını gerçekten düşünmüyoruz.

 

8. Poe Dameron, Aradığı Droidlerin Bunlar Olmadığını Öğreniyor

8

Poe Dameron, belli ki burada baya bir işkence görmüş. Ve şu ana kadar izlediğimiz Star Wars işlerinden bir şey gördüysek; şu anda Kylo Ren tarafından zihin kontrolüne tabi tutulmak üzere. Kuvvetle muhtemel, bu filmin finaline yakın bir yerde gerçekleşecek. Biz Ren’in bu filmden öte ömrü olduğunu sanmıyoruz. Episode VIII ve IX’da Snoke devam edecektir, ama Ren oraları görmez. Bizce, Ren o göl üstündeki savaştan sonra Dameron’u ele geçirecek. Bizim ekip de finalde onu kurtarmaya çalışacak.

 

9. Rey ve Finn, Han Amca’dan Tarih Dersi Alırken

9

Fragmanın en acayip, en ilginç noktalarından biri. Burada Finn ve Rey, Han’a “Doğru mu anlatılanlar?” diye soruyor. Han da ketum ketum, “Evet, Jedi’lar, Dark Side falan, hepsi doğru” diyor. Ben izlerken şunu anladım, biz bu dakikaya kadar Güç Uyanıyor başlığını çok garanti görmüşüz. Hiç eşmemişiz. Bu sahneden anlıyoruz ki, Force ve muadili konseptler, Endor Savaşı sonrasında bir anda tekrar Galaksi’nin lügatına girmemişler Genişletilmiş Evren’de olduğu gibi. Order 66 sonrası, zaten Han’a “Ya bırakın bu işleri, ne Forsu?” dedirtecek kadar muğlaklaşmışlardı, görüyoruz ki Endor sonrası bu gidişat tersine dönmemiş. Jedi Düzeni tekrar kurulmamış. Ve ilk fragmanda denilenle de birleştirince anlıyoruz ki, Güç, Anakin’in ölümünden sonra, uzun bir uykuya dalmış. Bu filme kadar.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.