Koskoca bir yılı yirmi şarkılık bir çalma listesine indirgemek akıl kârı bir iş değil elbette. Tutup bu yirmi şarkının yılın en iyi şarkıları olduğunu da iddia edecek değiliz. Ancak bir noktada bu sene gönlümüzün damar yerlerinden zihnimizin nöronlu kıvrımlarına kadar her zerremize dokunan şarkıları toplamamız gerekiyordu. Toplarken yirmi rakamına yaklaştığımızı fark ettik. Bu yüzden de böyle bir şey oldu. Bir baksanıza, nasıl?

Bambaşka yerlerden esen bambaşka rüzgarlar var listenin içerisinde. Listeyi Geekyapar ekibine sorarak oluşturduk. Ve lakin çok kısa sürede anlaşıldı ki, “Geekyapar’ın Güncel Müzik Dinleyen Elemanları” listesi tek bir kişiden oluşuyor. O yüzden bu çalma listesi de benim seçtiğim on yedi şarkı, Ozan‘ın seçtiği iki şarkı (Orda Biri Var Mıdır, Down To The Bottom), Berk‘in seçtiği iki şarkı (Lights Out, Sky is a Neighborhood) ve Berna‘nın seçtiği bir şarkının (Sky is a Neighborhood) kesişimlerinden oluşuyor. Durum o kadar vahim ki, CS‘ye “en sevdiğin 2017 şarkısı neydi” diye sorduğumuzda kendisi sağ olsun şöyle bir cevap verdi:

“Güncel müzik dinlemiyorum kardeşim, sağol. Bu yıl popüler diyebileceğim, 2014 yılının Dernière Danse şarkısını ve 2015 yılının Dangerous şarkılarını yeni keşfettim. Onun dışında soundtrack ve modern klasik besteler dünyasında yok oluyorum. Max Richter’i adeta bir tekrar keşfettim mesela bu sene. Ama bunlar senin duymak istediklerin değil, sen istiyorsun ki “Sabatay Masayı Ters Çevir” grubunun “Kutumdaki Kirpiler” şarkısı diyeyim vs vs. Cık.”

Durumun bu olması listenin yine de çeşitli olmasını engellemedi. Rage Against the Machine’in bando türü cover’ı Bulls on Parade‘le kendinizden geçebilir, Deadcrush ile kabuslarınızda dans edebilir, Aymo ile göbek atabilir, Shape of You ile “lan yine mi bu şarkı” diyebilirsiniz. Evet bu arada, yine o şarkı; çünkü gerçekten de senenin en eğlenceli pop şarkısıydı. Daha az pop isteyenler için oraya bir Liechtenstein kasabası ölçüsünde bilinen Flying Eyes‘ı koyduk.

Ha ama, kafama silah dayayıp deseniz ki “Ey bre Yiğitcan, sence senenin en güzel şarkısı neydi”, dönüp size şu cevabı veririm:

Sizin favorileriniz ne?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.