Star Wars romanları söz konusu olduğunda, benim payıma düşeninden çok daha fazlasını okuduğumu söylemem lazım. Çoğu kötü arkadaşlar bunların. Baya kötü hem de. Bu benim şahsi görüşüm olamayacak kadar objektif bir mesele ki, zaten Star Wars sevenler de aynı kanaattedirler genelde. Hatta hep şu telaffuz edilir; Timothy Zahn gelip Thrawn üçlemesini yazmasaydı, Star Wars Genişletilmiş Evreni kocaman bir çöplük olarak kalacaktı…

Heart of the Jedi

Thrawn üçlemesi, 1991’de ilk kitabı İmparatorluğun Varisi ile çıktığında, hem Star Wars’a olan ilgiyi alevlendirir, hem de Genişletilmiş Evren’i şahlandırır tek başına. Ondan sonra da zaten çizgi romanlar, oyunlar ve kitaplar iyiden iyiye azarlar, bambaşka bir şey hâline gelirler. 1991’den sonra tonlarca kitap LucasFilm tarafından sipariş edilmiş, onaylanmış ve piyasaya sürülmüştür. Muhtemelen bir o kadarı da kayıp gitmiştir mazgallardan. Bazısı fikir aşamasında, bazısı çok daha somut bir hâlde.

Onlardan bir tanesi, Heart of the Jedi, resmen gün yüzü gördü artık. Star Wars Expanded Universe Timeline sitesi, Kenneth C. Flint tarafından yazılan ve 1993’te piyasaya çıkması planlanan ve Return of the Jedi’ın hemen sonrasında geçecek bu romanı dörderli bölümler hâlinde yayınlayacak. Editöryal bir cümbüş içerisinde kaybolan Heart of the Jedi, site tarafından EU’ya uyması için de kırpılmış üstelik. The Truce at Bakura ve Marvel Star Wars #107’nin sonrasında, X-Wing çizgi roman serisinin ise öncesinde geçiyor. Peki konusu ne? Onu da isterseniz başındaki meşhur akan yazı özetinden alalım:

EU-books-credit-to-onceuponageek.com_

“Darth Vader ve İmparator artık yok. İttifak resmi olarak Yeni Cumhuriyet oldu. Han Solo, Prenses Leia ve devletin yeni başı Mon Mothma azalan İmparatorluğun karşısında zaferle çıkarlarken, İmparatorluk Kalıntıları uzun süredir sessiz olan Senato en sonunda barış isteyene kadar savaşı sürdürüyor. Ama herkes barış istemiyor. Yükek Amiral Tharkus, İmparatorluğun kendi hükmü altında yükselmesi için planları yaptı bile. Onun yanında da eşsiz ve ölümcül gücüyle, gizemli Kastor var! Luke Skywalker ise, yıllarca savaşıp yorulduktan sonra, artık bir keşif yolculuğuna çıkıyor. Bu yolculuk onu uzun zaman önce Obi-Wan Kenobi tarafından saklanmış bir sırra götürüyor…”

Okumak isteyenler için, link şurada.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.