Civil War’ın yeni fragmanıyla ilgili konuşacak çok şey var. O kadar ki, fragmanı siteye girdiğimiz gariban cılız haberin hepsinin yükünü kaldıramayacağını biliyorduk. O yüzden, söylemek istediklerimizi, gördüklerimizi, teorilerimizi hep birlikte buraya atalım istedik. Lafı fazla uzatıp, ilk paragrafı şişirmenin bir alemi yok. Buyurun, önce fragmanı izleyin:

 

Sonra da karşınızda 22 adımda, Captain America: Civil War fragmanının çözümlemesi!

 

1. Sibirya Hapishanesi

Captain America Civil War Trailer_00001

Fragman buzlar içerisinde açılıyor. Belli ki Bucky‘nin tutulduğu yer bu. Bu noktada aklımızda tutmamız gereken bir şey var, fragmanı çözümlerken tekrar tekrar karşımıza çıkacak. Bucky‘nin giydikleri. Bucky’nin kırmızı kazağıyla gezdiği anlar, Winter Soldier kıyafetiyle gezdiği anlardan farklı. Bu Sibirya hapishanesi sahnesi de belli ki Falcon ve Cap‘in Bucky’nin kolunu kıstırdığı ve Ant-Man’de gördüğümüz sahnelerden farklı.

 

2. Mahpus Bucky

Captain America Civil War Trailer_00002

Bu Civil War’ın, çizgi romanlardakinin aksine çok daha uluslararası bir mesele. Videomuzda zaten söylemiştik, ama çizgi romanlarda Kayıt Yasası sadece Amerika’yı kapsayan bir şey, bundan kurtulmak için Jessica Jones Kanada’ya, The Thing Fransa’ya gidiyor örneğin. Burada ise fragman önümüze yirmi beş farklı yerde geçen ve yirmi beş farklı ülkeyi rahatsız edecek sahneler sunuyor. Muhtemelen Rusya da, Steve’in Bucky’yi kurtarma çabasıyla girecek Sokovia Accords işine. Çünkü…

3. Kurtarıcı Steve

Captain America Civil War Trailer_00003

Steve’in yaptığı hatalardan biri, en azından dışarısının tepkisini görebilecek olaylardan biri muhtemelen Bucky’yi bir Rus hapishanesinden çıkarmak. Kuvvetle muhtemel, bu uluslararası bir krize yol açacak. Bucky kaçacak, ama hâlâ tam olarak kendinde olmadığı için, birkaç saçma olay yaşatacak dünyaya. Sonra Steve ve Falcon onu bulacaklar, kol kıstırmalı dünyalara gireceğiz, Ant-Man sonundaki sahne çıkacak karşımıza. Bunun ışığında, şunu da belirtmekte fayda var; Stark’ın kafasına sıkan Bucky de muhtemelen “Sibirya’dan Steve’in yardımıyla kaçmış, ama daha Steve’in anasının adını hatırlayacak kadar kendinde olmayan Bucky” aralığında.

 

4. “Susar Mısın Gerizekalı Kız Ağlıyor Şu An”

Captain America Civil War Trailer_00004

Burada Thunderbolt tek tek Avengers’ın yaptığı yıkımı sayarken, Steve onu Wanda Sokovia’ya bakıp üzülmeye başlayınca durduruyor. Neticede Wanda için Sokovia ayrı önemli. Memleketi olmasının yanı sıra, orada ikizini de kaybetti. Bu arada bu vesileyle olaylara dair olan resmi isimlendirmeleri de öğrenmiş oluyoruz. Chitauri Invasion, Fall of SHIELD, Ultron Offensive. Ben Thunderbolt’un o slayt gösterisinde New Mexico kasabasındaki yıkımı ve Londra’daki Dark Elf saldırısını da göstereceklerini düşünüyorum. Mantıken, Thunderbolt’un orada “Ha bir de sağda solda Inhuman diye bir şeyler patlıyor devamlı” demesi gerekiyor, ama diyecek mi göreceğiz.

5. Daha Sakin Bir Thunderbolt!

Captain America Civil War Trailer_00005

Bu sahne filmin belli ki çok başlarından. Zira en son bıraktığımız Avengers kadrosuna brifing veriyor Thunderbolt. Sakin, kavgacı değil, “Anla beni Kaptan” modunda. Thunderbolt’u neden hikayeye dahil ettiklerini merak ediyordum, ama bu sahneden sonra kafamda biraz netleşti. Çizgi romanda Maria Hill‘in üstlendiği rolü atayacaklar muhtemelen Ross’a.

6. Stamford Değil, UN Incident!

Captain America Civil War Trailer_00006

Çizgi romanlarda Civil War’ı tetikleyen Stamford Incident’in bir benzeri olacak mı, olmayacak mı diye düşünüyorduk; ama sanıyorum, bu sahne o olacak. UN’de gerçekleşen bir patlama, özellikle de buna ucundan kıyısından Cap (ya da onun Sibirya’dan kurtardığı Bucky) sebep olduysa, Tony’nin duruşunu değiştirebilir. Tabii sadece Tony’nin değil…

7. Gitti Wakanda’nın Diplomatik Niyeti

Captain America Civil War Trailer_00007

Anlaşılan Black Panther o an, Wakanda’nın hükümranı olarak UN’de bir konuşma veriyor. Hatta belki, beti arttırıyorum, o an konuşmayı T’Challa değil, babası T’Chaka veriyor. Ve o patlamada, hedef de T’Chaka’nın kendisi. T’Challa bu yüzden patlamadan yüzünde bir üzüntü ile kalkıyor. Bucky’ye siniri de böyle açıklanabilir.

 

8. “İşte Geldim Buradayım, Ben Bu İşte Ustayım”

Captain America Civil War Trailer_00008

Burada ve akabinde gelen sahnelerde, filmin temel görüşlerini görüyoruz karşı karşıya dizilmiş vaziyette. “Bizim kontrol edilmemiz gerekiyor” diyen Iron Man, ve “En güvenli eller yine bizimkiler” diyen bir Cap. Fragman bu noktada, geçen seferkinden çok daha siyasi noktaya parmak basıyor.

 

9. 42. Fikir

Captain America Civil War Trailer_00009

İşte burası, çizgi romanlardan alındığına çok memnun olduğumuz bir detay. Tony’nin, Kayıt Yasası’na karşı çıkanları tutacak özel bir hapishane geliştirmesi konunun en çetrefilli yanlarından biriydi. O hapishane Negative Zone kullanıyordu çizgi romanda, burada o deryalara girmeyeceklerdir muhtemelen. Ama yine de, olayların tırmanmaya başladığı noktada kuracak bu hapishaneyi Tony, belli. Çünkü…

10. Bir Hapishane Kolay Kurulmuyor

Captain America Civil War Trailer_00010

Tony’nin gözler mor. Şuradan görüyoruz ki;

 

11. Neden Gözün Morarmış Arkadaş?

Captain America Civil War Trailer_00018

Tony’nin gözleri, Kaptanla kavgalaşırken de mor. Pek çok sebebi olabilir, ama bir kavga morluğu bana uçuk geliyor. Birinin süper kahramanların yarattığı yıkımdan haklı öfkelenip, Tony’yi morartması, sanki daha uygun gibi hissediyorum. Çünkü RDJ, o morluğu öyle bir hissiyatla taşıyor sanki.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.