“Half Life’ın filmi çekilecek mi?” sorusuna Gabe’in verdiği yanıt hep aklımdadır. Film stüdyolarıyla bir türlü ortak nokta bulamayan Valve’ın patronu en sonunda konuyu şöyle kapatır; “Biz çekene kadar bir Half Life filmi olmayacak”. Şimdiye kadar çekilen oyun adaptasyonlarının kalitesine baktığımızda eğer tek derdiniz para değilse, sinemacıların bilgisayar oyunlarını çok anlamadığını görüyoruz, haliyle bu yaklaşım çok da yanlış sayılmaz.

studios-915x420

Oyundan adapte edilen filmlerin makus talihini bozacak gibi görünen, daha yeni yayınlanan Warcraft filminin fragmanıyla hepimizin salyalar saçmasına sebep olan Activision-Blizzard Gabe’in söylediğini birebir almış ve “Evet, biz çeksek daha iyi olmaz mı?” diye düşünmüş olmalı ki, kendi film-tv stüdyolarını kurduklarını açıkladılar. Blizzcon’da yapılan açıklamada isminin Activision Blizzard Studios olacağı söylenen yeni firmamızın ilk işi de figür+oyun kombinasyonuyla oldukça sağlam satış rakamlarına ulaşan Skylanders olacak.

Skylanders Academy adındaki animasyon dizimiz çeşit çeşit yaratığın böyle uçan adalarda takıldığı falan bir arka plan üzerine kurulu. Şimdiden seslendirme kadrosu belli olan dizide pek çok ünlü isim yer alıyor. Romantik komedilerden ve Live Free or Die Hard’dan tanıdığımız Justin Long’un markanın yüzü Spyro’yu, High School Musical’den bilebileceğiniz Ashley Tisdale’in Stealth Elf’i, Breaking Bad ve takribinde Better Caul Saul’la ikinci baharını yaşayan Jonathan Banks’in Eruptor’ı ve SNL eskisi Norm Macdonald’ın da Glumshanks’ı seslendireceği diziyle şu anda paylaşılan çok fazla detay yok.

skylanders_wallpaper_light_background

Skylanders yeni stüdyonun tek projesi değil. Aynı zamanda Activision’ın en önemli markalarından Call of Duty‘yi temel alan film ve dizilerin de stüdyonun gündeminde olduğu da açıklandı. CoD’u içeren filmlere/dizilere çok motive olmasam da yeni açılan bir stüdyo için Skylanders animasyonu oldukça mantıklı aslında. Elbetteki bizim gibi yetişkinlere çok hitap etmese de yeni girdiği bir sektörde deneyim kazanmak için oldukça mantıklı gözüküyor. Elbetteki hepimizin hayallerinde Starcraft’lar, Diablo’lar var, eğer bu işlerde başarılı olursa sıranın hızla onlara geleceğinden şüphem yok.

Siz ne düşünüyorsunuz geekler? Blizzard’ın sinema sektöründe “kendin pişir kendin ye” stratejisi artık kaliteli oyun filmleri görmemiz için önemli bir adım mı, yoksa iyice ticari kaygılara bürünen firmanın markalarının suyunu sıkıp cebimizde kalan son kuruşlara göz dikme hareketi mi?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.