Rick and Morty dizisini hepimiz severek takip ediyoruzdur. Geçtiğimiz günlerde Adult Swim, Rick and Morty’nin seslendirmeni ve senaristi olan Justin Roiland ile yollarını ayırdığını duyurdu. Bu ayrılığın sebebi ise Justin Roiland hakkındaki suçlamalar.

Adult Swim, Rick and Morty Twitter hesabından yaptığı açıklamayla birlikte, Justin Roiland ile işbirliklerine son verdiğini fakat Rick and Morty’nin yetenekli ve kendini adamış ekibiyle 7. sezonun yapım aşamasının devam ettiğini duyuruldu. Bundan sonraki süreçte neler olacak ya da seslendirmeleri kim yapacak, henüz belli değil.

Bu açıklamanın hemen ardından Squanch Games de Justin Roiland’ın istifasını aldıklarını ancak High on Life’ı geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı. High on Life’ı bilmeyenler için, Justin Roiland geçtiğimiz yılın sonlarında çıkan bu oyunda da gerçekten önemli bir karakteri seslendiriyordu. Bundan sonraki süreçte High on Life’da da büyük bir değişim olacağı kesin.

Justin Roiland’ın yaptıklarından bihaber olanlar için yaşanan gelişmeleri sizlere özetlemek isterim. Roiland’ın hakkındaki suçlamalar ilk olarak NBC News’in 12 Ocak günü yayınladığı haberler ile duyuldu. Justin Roiland, 2020 yılında birlikte olduğu kadına şiddet uyguladığı, tehdit ve aldatma yoluyla bedensel yaralama ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarını işlediği iddiası ile karşı karşıyaydı. Bunun üzerine yine 2020’de tutuklanmış fakat 50.000 dolar kefalet ödeyerek serbest bırakılmıştı; hakkında da bir uzaklaştırma kararı da çıkarılmıştı. Yargı süreci ise hâlen devam ediyor.

Bunlar tabii ki oldukça karışık ve ciddi suçlamalar. Mahkeme nasıl sonuçlanır bilmiyorum ama geek dünyasında bu kadar önemli bir ismin, bu gibi suçlamalarla anılması beni oldukça üzdü. Bundan sonra haklının hakkını bulmasını dilemek ve Rick and Morty’nin yeni seslerine alışmak dışında elden başka bir şey gelmiyor maalesef. Umarım bu değişim aniden olmaz da Rick ve Morty’nin yaşadığı saçma sapan bir olay sonucunda seslerinin değişmesi gibi bir şey ile açıklanır. Neredeyse tüm karakterlerin seslerinin hiçbir şey olmamış gibi değişmesi, izleyenlerin de yeni seslere alışmasını zorlaştırır diye düşünüyorum.

Siz neler düşünüyorsunuz? Sevdiğiniz işlerin arkasındaki insanların böyle kişiler çıkması, sizi de üzüyor mu?

Author

Viking gibi göründüğüne bakmayın, içinde sarhoş bir İrlandalı yatıyor. 7 yaşından beri yarı zamanlı geeklik kariyerine sahip bir birey. @olhnms

2 Comments

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.