Valla açık konuşayım, belki de Agents of SHIELD’ın son haftalardaki en zayıf bölümlerinden birini izlediğimi hissediyorum. Allah için hakkını hak ettiği yerde teslim edeyim; konu ilerleme hızı da, odak noktası da isabetliydi bugün. Mesele yine sadece ve sadece iki konu ipi üzerinden ilerledi: Inhumans ve Mack-Bobbi gizemi. İkisi de hedeflerine slalomlar atarak ulaşmak yerine düz çizgilerle gittiler ve bir sonraki bölüme dair merak uyandıracak noktalarda sonlandılar.

Fakat bölümün bir takım öyle günahları da vardı ki, hikaye her ne kadar seri ilerlemiş olsa ve konu hedefini rahat bulmuş olsa da Agents of SHIELD S02E13 kendi ağırlığı altında ezildi istemeden. Bunların hepsine teker teker geleceğiz, sevaplarıyla günahlarıyla Agents of SHIELD S02E13 “One of Us” bölümünü irdeleyeceğiz, ama öncesinde her zamanki uyarımızı yapalım: şu resimden sonrası silme spoiler’dır, bölümü izlemediyseniz üzülürsünüz, canınız yanar. Buyurun efendim.

Agents of SHIELD S02E13 May

Dedik ya, Agents of SHIELD S02E03 iki tane konu ipini takip etti diye? Bunların da kendine has alt konuları vardı, o alt konular işlenirken de inceden Marvel evrenine dokundurmalar oldu. Cal Zebo, nam-ı diğer Mr. Hyde SHIELD’ın eski fasilitelerine gidip toparladığı “manyaklar ekibi” ile birlikte Coulson’ın memleketi Wisconsin’e uçtu, amacı Coulson ve Skye’ı oraya çekebilmekti. Bir yandan Skye’ın yeni güçleriyle baş edebilmesi için “yetenekli insanların psikologu” olarak görev yapan bir abi geldi, anladık ki kendisi May’in eski kocasıymış. Onu da Blair Underwood oynuyordu.

Neticede Blair Underwood’un karakteri Skye’a çok da mühim olmayan, bir yere de pek bağlanmayan bir psikolojik teşhis koydu (SHIELD’dan uzaklaşması lazım), May ve eski kocası arasında hoş şakalaşmalar yaşandı, o alt konu çok da cazip olmayan bir vaziyette kapandı; Cal’in topladığı çılgınlar birkaç dakika içerisinde yerle yeksan edildi. Bu noktada bir araya girmek gerek. Zebo’nun topladığı karakterler arasında Karla Faye Gideon ve David Angar vardı. İkisi de çizgi romanlarda olan karakterler. Karla çok alakasız, onun belli ki sadece ismini ve kocasıyla olan ilşikisini kullanmışlar, o yüzden onu geçiyoruz. Zaten Drea de Matteo da hiç olmamıştı role.

Agents of SHIELD S02E13 Angar

Ama Angar the Screamer az çok çizgi romanlardaki hâliyle çıktı karşımıza. Söylemek gerek, bölümün kuvvetli taraflarından biri kendisinin bulunduğu sahnelerdi. Maskeyi çıkartıp, sahanın ortasına geçtikten sonra attığ çığlık ve peşinden düşen kuşlar hakikaten çok hoş çekilmiş bir sahne çıkarttılar ortaya. Bölümün de belki de en güçlü anı orasıydı. Zira ondan öncesi ve sonrası, biraz hayal kırıklığı oldu.

Angar dışındaki diğer manyaklar ordusunda Kyle MacLachlan yine şahane ve şükelaydı, üstelik kendisinin Inhuman olmadığını, orijin olarak çizgi romanlardaki Mr. Hyde’a daha yakın olduğunu da öğrendik. Sonunda Reader’ın onu alıp götürmesiyle birlikte Inhumans ekibinin üssüne benzeyen bir yerde bırakışları da gelecek bölümü merakla beklememizi sağladı. Fakat etrafına topladığı kötü adamlar topluluğunu o kadar yapamamıştı ki Whedon ve Tancharoen, oturup ağlayasım geldi.

Jilet tırnaklı kız, sırf teknolojik bir şeyler yapılsın diye konulan saçma sapan bir adam bir de patates çuvalı gibi gezip aksiyon sahnelerinde çok abes duran bir karakter vardı. Niye oradalardı, ne amaçlanıyordu anlayabilmiş değilim. Estetik ya da sanatsal kaygılar olmadığı kesin zira o grup tüm o kaygıların üzerine resmen çamur sürdü, rengini attı, hayattan sündürüp soğuttu. Akşam rüyalarıma Drea De Matteo’nun o gerçekten olmamış tırnakları gelecek. Abartıyorum sanıyorsunuz, ama samimi söylüyorum, ortaya çıktıkları her sahneyi facepalm eşiğinde izledim.

Agents of SHIELD S02E13 Karla (1)

Inhumans cephesinde bunlar olurken geçen bölüm Hunter’ı bayıltan Mack, Bobbi ile birlikte planlarını ilerletti, yürüttü. Kendisini bir daireye kapattı, Bobbi Coulson’ı yalanlarla oyalarken Mack de Hunter’ı göz hapsinde tuttu. Sonra kelepçelerini çıkarttı ve asıl meselenin ne olduğunu gösterdi: “real SHIELD”. Bir kısım S.W.O.R.D. çıkmasını bekliyordu, fakat belki de Secret Warriors’a daha yakın bir şeyle karşı karşıyayız. Zira Mack Nick Fury’den bahsetti Mack’e açılışı yaparken.

Her neyse bunun ne olduğunu tam olarak anlatmaya gelecek bölüm başlayacak olmaları yaptıkları doğru hamle. Zira bölüm her ne kadar sıradan olsa da, şu an gerçekten de o “real SHIELD” ne o kadar merak ediyorum ki bir sonraki bölümü istemsizce bekleme moduna girdim. Aynısı Cal’in Inhumans ekibiyle ne konuşacağını, onu kimin “beklediğini” öğrenmek için de geçerli. O yüzden kıssadan hisse şöyle diyebiliriz; Agents of SHIELD S02E13 zayıf bir bölümdü, ama yazarların ne yaptıklarını biliyor olmalarıyla paçayı kurtardı.

Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

9 Comments

 1. Shadow in the Dark Reply

  Skye ın güçlerinin olduğu her sahne ve bu bölümde ki kendine yönlendirerek etkilenmesi baya iyi aktarılıyor.Fakat ilk defa kötüler grubunun ilk defa bu kadar kötü seçildi.Bir hataları da olsun artık:D

  Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. – 2. Sezon 14. Bölüm / HYDRA Zamanında Aşk
  https://www.youtube.com/watch?v=J-MZPHeZ4kY

 2. Berkcan Zülfikar Reply

  Bu bölüm için methiye dizmediğiniz için teşekkür ederim. Ayrıca Flash’ın son bölümü hakkında bir değerlendirme bekliyorum yazarlardan..

  Real SHIELD olayı için yapabileceğim tek tahmin, Başında Maria Hill’in olduğu ve önümüzdeki seyirliklerde önemli role sahip olacağını düşündüğüm bir SHIELD yapılanması olur. Malum önümüz Civil War…

  • Niklaus Michaelson Reply

   Flashın en iyi bölümüydü bence analizini geekyapardan okumak da büyük bir zevk olurdu .

 3. Niklaus Michaelson Reply

  Birdahaki bölümün fragmanında ward da var real shield olayında ama maria hill falan olacağını sanmam. Bence başta coulson ın olmasını istemeyen tiplerin kurduğu shield 2.0 tarzı birşey.şu gözsüz teleporter abimiz skye ı alıp götürse de güçlerini kullanmayı öğretse.Mr.hyde ın ezik takımıyla savaşılan sahnede coulson i kurtarmak için kötülerden birine kalp krizi yaşatır dediydim de olmadı(yanılmıyorsam quake millete kalp krizi geçirtebiliyo). Ama bence yerinde ve güzel bir bölümdü.

 4. Öncelikle maria hill real shield başina geçmesi zor gibi burda bize yansıtılan biraz iyi bir grup ama önüme babam ciksa keseyim modunda bu durum ben tek bir kisi var benim gözum de bu na aday kişi general talbot yada yada bunun basida maria hill var ve buda marianin avengers partisinde olmasını (tony stark’ın evindeki) vede internete görmüş olmanız lazım captan america ve tony stark shield gibi bir yerde çünkü arkada egitim alan kişiler shileden mis gibi buda herseyi aciklar yani bu real shield olayi avengers 2 kadar gider oradan baglanır

 5. Skye aka Quake’in bu kadar çabuk yeteneklerini kontrol edip bir düşmana yönlendirmesi olmaz. Quake muhteşem bir karakter gelişimi yavaş ve dikkatli işlenmeli. İleride SHIELD’in başına geçecek birinden bahsediyoruz. Fury’i korumak için Wolverine’in kalbini patlatan Quake. Öte yandan şu real SHIELD olayı bence otorite boşluğunda işi devralmak isteyen birileri olsa gerek. Talbot ile çok bi ilgisini olacağını sanmam belki de bizim ekibin başına yeni bir dert bunlar olacak. Gerçi kumandan Adama’nın 9 bölümü var görünüyor sezon sonuna kadar gidecek herhalde. Belki’de bu yeni çıkan SHIELD yüzünden Civil War olacak bizim kahrmanları toplamak isteyecekler. O kadar az karakter ile değişik bir film bekliyorum ben.

 6. bence coulson’un yönettiği shield gerçekten sahte fury hydra’yı kandırsın diye coulson’u direktör yaptı hydra liderlerini birbirine düşürünce de 3 yıldızlı shield gerisini biz hallederiz tarzı ortaya çıkacak

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.