Ne alemdesiniz Windows 10’a yükseltip yükseltmeme cephesinde? Bizde sinede çıkar çıkmaz bir şeyi denemek gibi pis bir huy olduğundan bir süredir kendisiyle yakın temaslarımızı sürdürüyoruz. Bazen sorun yaşadık, olmadı, tekrar kurduk, kırdık baştan yaptık; bozduk yeniden yarattık; bazen de kaymak gibi, yağ gibi bir süreçle canımızı Microsoft’un en son Windows sürümüne attık.

windows_10

Bu tip yükseltmelerde olduğu gibi, en büyük korkumuz bazı yazılımların çalışıp çalışmayacağına dair şüphelerimizdi. Yani, dürüst olalım, en büyük kaygımız oyunların çalışıp çalışmayacağıydı elbette. Şimdilik gözüken o ki, pek çok oyun sorunsuz bir şekilde Windows 10’a yükseltildiğinde kendini oynatmaya devam ediyor. Gönül rahatlığıyla oyunlarınızı kurup kaldırabilirsiniz yani. Tabi eğer, bu kurup kaldırmak istediğiniz oyunlar 2003-2008 yılları arasında çıkmış, fiziksel kopyalar değilse.

Eğer öyleyse, size biraz kötü bir haberimiz var. Muhtemelen elinzideki oyun CD’si, kurulumdan sonra o dönem de oyuncuların baya şikayet ettiği DRM korumalarından bir tanesini kullanıyor. Microsoft, bu DRM korumalarının bir boşluk yarattığını ve bu boşluk yüzünden de güvenlik açıklarının yaşanabileceğini düşünüyor. Bu yüzden de şimdilik aralarında SecuROM ve SafeDisk olduğu bilinen DRM sistemlerini kullanabilen oyunlar iptal vaziyette.

pa-securom

Bu oyunlar Windows 8 ve Windows 8.1’de sorunsuz çalışıyorlardı, ama Windows 10’a yükselttiğinizde ıskartaya çıkacaklar. Eğer sistem olarak SafeDisk kullanılıyorsa, şansınıza küsün, zira firma bu problemle ilgili hiçbir şey yapmayacağını söyleyip topu Microsoft’a attı bile. SecuROM oyunları için ise geliştiriciler münferit yamalar yayınlıyorlar. O da olmazsa, Microsoft açıkça “Arkadaşlar GoG falan var, oraya bir bakın isterseniz” demiş vaziyette.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.