Yazan: Murat Duygu

Ridley Scott 2012 yılında Prometheus filmini yaptığında iflah olmaz Alien fanatikleri bile efsanenin başlangıcı için ortalamanın üzerinde bir girizgâh yapıldığı konusunda hemfikirken 2017 yapımı devam filmini izleyenler fark etti ki Covenant aslında birçok önemli ayrıntıyı kanon dışında bırakıyordu. Bunun bir haksızlık olduğunu düşündüğümden Prometheus ve sonrası hiç var olmamış gibi davranarak Alien mitolojisinde büyük bir yer kaplayan Weyland-Yutani şirketi hakkında bildiklerimi kayda geçmek istedim.

resim 3

Weyland-Yutani Şirketi, 2099 yılında İngiliz Weyland Corp ve Japon Yutani Corporatio’ın birleşmesiyle kuruldu. Eldeki bilgiler ışığında söyleyebileceğimiz Weyland’ın Yutani’yi satın alarak ortaya bu çok uluslu şirketler grubunun çıktığıdır. Bilinen kurucuları Hideo Yutani ve Charles Bishop Weyland’dır. Weyland-Yutani öncelikle bir teknoloji tedarikçisi iken, çeşitli endüstriyel ve ticari müşteriler için sentetik ürünler, uzay gemileri ve bilgisayarlar üreterek büyümüştür.

Weyland-Yutani’nin ayrıca çok sayıda üretim dışı çıkar gözettiği misyonu da vardır: Şirket, gezegenler arası nakliye ve taşımacılıkta geniş bir varlığa sahiptir ve güneş sisteminin dışındaki insan kolonilerini, sahip olduğu veya kontrol ettiği Extrasolar Kolonizasyon İdaresi aracılığıyla işletmektedir. Weyland-Yutani sürekli olarak, kurumsal kârlılığın en kötü yanlarını sergileyerek, sonsuz para ve ömürlerini, kâr arayışında feda etmeye istekli olarak tasvir edilmiştir.

bishop-07

Alien evrenindeki çeşitli portrelerde, Weyland-Yutani’nin uzamı, kolonileşme ve araştırmanın tüm yönlerine sahiptir. Şirket sürekli olarak çalışanlarını ve temsilcilerini Xenomorph gibi türlerin canlı bir örneğini elde etmek için kullandığı gibi, sivil ya da asker fark etmeksizin görevde yer alan kimselerin yaşamlarını hiçe sayarak yeni örnekler elde etmek için sürekli olarak teşebbüste bulunarak, yaratılan biyolojik silahları satarak ya da başka bir şekilde finansal kazanç için kullanmıştır.

Alien vs. Predator filmindeki Charles Bishop Weyland’a göre şirketin Xenomorphları ele geçirmek ve biyolojilerinden silah üretmesinin arkasındaki temel amaçları sadece kâr değil insanlığın evrendeki elit türlerden olmasını sağlamaktır.

WY_Bioweapons_Division

Şirket, neredeyse her sektöre yatırım yaparak, çok sayıda farklı işletmeyi satın almaya devam edecek ve çok sayıda farklı şirkette kontrole sahip olarak 2150’ler civarında hemen hemen her şeye sahip olmuştur. Bizim şirketle tanışmamız ise 2122 yılında gerçekleşmiştir. Ticaret gemisi Nostromo, Solomons’tan Dünya’ya dönerken daha sonra Acheron olarak bilinecek olan LV-426’dan bir sinyal alır. Kimseye haber verilmeksizin sinyalin geldiği gezegene gönderilen Nostromo mürettebatı derin uzay uykusundan uyanırlar, indikleri gezegende aralarından biri yüzeyde bulunan terk edilmiş uzay gemisinde keşfettikleri parazit bir yaşam formu tarafından saldırıya uğrar.

Tıbbi müdahale için Nostromo’ya geri dönerler ama mürettebattaki talihsiz kişinin içine yerleşmiş olan yaratık tüm mürettebatın gözü önünde adamın göğsünden şiddetli bir şekilde çıkar. Weyland-Yutani, Özel Görev 937’yi uygulamak ve ne pahasına olursa olsun Xenomorph örneğinin hayatta kalmasını sağlamak için ekibin geri kalanının harcanabilir olduğunu düşünerek gemi bilgisayarına emir vermiştir. Yaratığın hızlı gelişimi sonrası Nostromo’nun tüm mürettebatı, kaçmayı başaran Ellen Ripley hariç, Xenomorph tarafından öldürülmüştür.

resim 1

Şirket hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Ripley’in 57 yıl boyunca uzay boşluğunda sürüklenmesinin ardından bulunması ve üzerinde koloni kurulan gezegene yeniden gitmesini beklememiz gerekmiştir. Şirket, biyo silah projelerinden ayrı olarak geleneksel silah üretimine de yoğun bir şekilde katılmıştı ve Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri için büyük bir tedarikçiydi. 2179’da, Nostromo’nun tahribatına ilişkin ifadesinden de anlaşılacağı üzere, son 57 yılını Xenomorph ile ilk korkunç karşılaşmasından bu yana hiper uykuda geçiren Ripley, LV-426’da şirket tarafından bir koloni kurulduğunu öğrenmiştir.

aliens7

Weyland-Yutani, Ripley’i bir Xenomorph örneğinin yakalanmasını sağlamak için gizlice görevlendirilen Özel Projeler Direktörü Burke ve deniz piyadelerine yardım etmek için gönderir. Weyland-Yutani temsilcisi Carter J. Burke, Weyland-Yutani tarafından Acheron’daki terk edilmiş uzay aracının kalıntılarını araştırmak üzere kurulan bu insan kolonisini terkedilmiş halde bulur ve binlerce Xenomorph yumurtası keşfeder. Xenomorph ile temasa geçilir ve bunun sonucunda kolonicilerin tamamı ile ağır silahlı piyadeler de dâhil olmak üzere büyük kayıplar yaşanır.

Biyo-Silahlar Bölümü’nü kısaca tanıtmak gerekirse bu bölüm, biyolojik ve viral silahların araştırılması ve geliştirilmesi ile ilgilenen özel bir bölümdü. Öncelikli amaçlarından biri, Xenomorph gelişim aşamalarından -bir Facehugger bir Chestburster veya olgun formda- uygun bir örnek elde etmektir.  Şirketin Xenomorph elde etme teşebbüsleri sıklıkla aldatmaca ile insan yaşamının fedakârlığını içermektedir.

mweo0konvoso8pry9o9u

Şirket ile üçüncü karşılaşmamız; LV-426’dan kaçmayı başaran Ripley, Newt, Hicks ve parçalanmış Bishop’ın da içinde olduğu geminin Fiorina 161 isimli hapishane gezegenine düşmesiyle gerçekleşir. Çarpışma sonucu Ripley dışında hayatta kalan olmaz fakat o da içinde bir yaratık getirmiştir. Şirketin bundan haberi olur olmaz Fiorina 161’e bir ekip yollar ve Ripley’in içindeki embriyoyu canlı ele geçirmek için uğraşırlar. Ripley son çare olarak içindeki yaratıkla birlikte kendini öldürür fakat ilerleyen teknoloji, DNA’sından yeniden canlandırılmasını sağlar ve tam 200 yıl sonra klon Ripley yeniden yaratıklarla mücadele etmek zorunda kalır.

Bu zaman diliminde, görünürde şirket yoktur ama kendisini United Systems Military olarak adlandıran bir yıldızlararası askeri oluşumun daha önce Weyland-Yutani tarafından yürütülen tüm silah ve Ar-Ge çalışmalarını kontrol ettiği anlaşılmıştır. Bu da göstermektedir ki şirket asla yok olmamış, perde arkasında da kalsa güçlenerek yoluna devam etmiştir.

___________

DEV YAZI ÇAĞRISI 30 Ağustos’a kadar yazılarınızı kabul edecek. Detaylar burada.

Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.