Gösteri Töreni Başlasın!

pic1645553_md

Parade Alis harikalar diyarında geçen basit ama ilginç mekaniklere sahip bir kart oyunu. Oyunda 0’dan 10’a 5 farklı renk kart bulunuyor. Her oyuncu oyuna 5 kartla başlıyor ve ortaya 6 kart açılıyor. Amaç oyunun sonunda en düşük puana sahip olmak. Oyuncular her el ellerinden bir kartı ortada sıralanmış olan kartların en sonuna ekleniyor (tematik olarak sizin adamınız törene katılmış oluyor). Kart eklendiğinde üzerindeki sayı kadar önündeki kartı atlanıyor ve geriye kalan kartlara bakıyoruz. Geriye kalan kartlardan koyulan sayıya eşit ve düşük olanlarla beraber aynı renk tüm kartları önümüze topluyoruz. Oyun sonunda her renkten en çok kart toplayan kişi o kartları ters çeviriyor ve bu kartların hepsi bir puan sayılıyor. diğer kartlar ise üzerindeki puan değerlerine sahip oluyor. Bu sayıların hepsini topluyoruz ve en düşük puana sahip olan kişi kazanıyor.

 

Oyun Sonunda Alt-Üst Olan Planlar!

Oyunun sonu bir oyuncu 6 renge ulaştığında veya çekilecek kartlar bittiğinde geliyor. Her oyuncu elinde 4 kart kalana kadar son bir kez oynuyor. Elinizde kalan kartların 2 tanesini oyun dışına atıp diğer ikisini önünüze ekliyorsunuz. İşte işler bu noktada karışıyor. Çünkü oyun sonunda bir renkten en çok renge sahip olmak çok önemli ve hangi oyuncunun elinde hangi kartın olduğunu kestirmeniz ve buna karşı önlem almanız hayli zor. Bir anda tüm planlarınız suya düşebiliyor ve önünüzde en çok olduğunu düşündüğünüz mavi renk kartların değeri 4 puandan 23’e çıkabiliyor! E tabii bu da size oyunu kaybettiriyor.

Oyuncu Sayısı: 2-6

Karmaşıklık Seviyesi: Kolay

Oynama Zamanı: 30-40 Dakika

Öğretme Zamanı: 5 Dakika

Puan: 8/10

Çok hızlı öğretilmesi, oyuncuların birbirilerine farklı kazıklar atabilmesi ve kolay taşınabilmesi bu oyunu basit bir kart oyununun ötesine taşıyor. Arkadaşlarınız ilk oyundan sonra hırs yapıp tekrar tekrar oynamak isterse hiç şaşırmayın.

Author

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.