Bir pazar gününden beklentileriniz vardır. Mesela geç saatlere kadar huzurla uyumak, ailenizle veya arkadaşlarınızla güzelce kahvaltı etmek istersiniz. Ayrıca sabah komşunuzun matkap sesiyle uyanmamayı ya da elektriklerin, sırf size inat bütün gün kesik olmamasını umarsınız. Öte yandan bir de hiç beklemediğiniz olaylar vardır. Ne bileyim, kötü bir haber alırsınız ve bütün gününüz zehir olur. Hah, işte o kötü haber, dün benim için gerçek oldu. Harika bir pazar sabahına uyandığımı düşünürken Mr. Nancy karakteri ile gönlümüze taht kuran Orlando Jones’un,  American Gods dizisinden kovulduğunu duydum ve bütün günüm değil adeta bütün haftam zehir oldu!

Bu haberin bende yarattığı öfke patlamasına geçmeden, sizi de en az benim kadar öfkelendirmek amacıyla öncelikle haberin içeriğinden bahsetmek istiyorum. Dün, yani güzelim Pazar gününün sabah saatlerinde, Orlando Jones kendi Twitter hesabından attığı bir tweet ile 10 Eylül’de American Gods dizisinden kovulduğunu açıkladı. Oyuncunun bu duruma haklı öfkesi her halinden belliyken, Anansi’nin Amerika’da yaşayan siyahilere yanlış mesaj verdiği gerekçesiyle dizide artık olamayacağı, kendisine iletilmiş. Oyuncu büyük bir profesyonellik ile önce isim vermemiş ama daha sonra yaptığı açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla ona bu kararı ileten, The Walking Dead’in yapımcısı ve American Gods’ın üçüncü sezonundan sorumlu Charles “Chic” Eglee’den başkası değil.

Size bu haberin beni ne kadar öfkelendirdiğini anlatamam. American Gods, Amerika’ya gelen insanların beraberlerinde kendi tanrılarını getirmesinin hikâyesi… Ve Anansi, diğer tanrılar gibi Amerika’yı keşfe çıkan insanların getirdiği bir tanrı değil, kendi topraklarından zincire vurularak Amerika’ya zorla getirilen ve köleleştirilen bir halkın tanrısı! Eğer dünyada öfke duygusunun bütün insanlardan tamamen arındırılacağını ve yalnızca bir kişide kalacağını bilirseniz, bu kişinin Mr. Nancy’i canlandıracak olan aktör olacağını tahmin edebilirsiniz. Çünkü dünyada kendi kullarının kaçırılıp, köleleştiklerini gören bir tanrıdan daha fazla öfkelenmeyi hak eden birisi var mıdır, ben gerçekten bilmiyorum.

Az önce söylediğim gibi American Gods, bir sürü mitolojinin ve dinin birleşmesinden oluşuyor. Yani eğer barışçıl mesajlar istiyorsanız bunu Bastet üzerinden yapabilirsiniz, Athena’yı getirip birkaç savaş karşıtı söylemde bulunabilirsiniz, hatta hali hazırda dizinizde olan yüzlerce Hz. İsa’dan bir tanesine “biri size tokat atarsa öbür yanağınızı çevirin” şeklinde diyaloglar yazabilirsiniz. Ama söz konusu Anansi, köleleştirilmek için Amerika’ya getirilen Afrikalı insanların tanrısı Anansi ise ve bahsi geçen bu halk 2019 yılında hala “Siyah yaşamlar da değerlidir” şeklinde demeç veriyorsa o zaman kusura bakmayın, Anansi eşittir öfke demektir. Ve söz konusu öfke olunca Orlando Jones’un işini ne kadar mükemmel yaptığının da altını çizmek gerekir.

Editorial use only. No book cover usage. Mandatory Credit: Photo by Amazon Prime/Kobal/Shutterstock (8966224ah) Orlando Jones "American Gods" (Season 1) TV Series - 2017

Bütün bunlar bir yana ilk sezonunu büyük bir heyecanla bitirdiğimiz American Gods’ın ikinci sezonu ne yazık ki o kadar parlak değildi. Bütün karakterlerin allak bullak olduğu bir sezonda Mr. Nancy adeta diziyi sırtladı ve bizi üçüncü sezona kadar taşıdı. Şimdi Mr. Nancy’nin olmadığı bir American Gods üçüncü sezonu kusura bakmayın ama izlemeye değmez. Anansi’nin “Anger gets shit done” repliği olmadan ya da “Once upon a time” girişiyle bir hikâye anlatılmadan geçecek bir sezon; benim için iki hatta üç puan geriden başlayan bir sezondur.

Şimdilik bütün medyanın ve oyuncuların dikkatini çeken bu olay, dizinin önceki sorumluları Michael Green ve Bryan Fuller de dahil olmak üzere bir sürü insanın tepkisini topladı. İlerleyen günlerde Orlando James’in başlattığı bu “öfkenin” gerçekten bir şeyleri halledip halledemediğini yakından gözlemleme fırsatımız olacak. Ben zaten bu olaya ne kadar öfkelendiğimi yazdım ama sizin de duygularını çok merak ediyorum? Yorumlarınızı mutlaka bekliyorum.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Hafiften hiper-aktif biri olarak biri olarak 20 dakikadan uzun dizilerin ortalarında genelde bunalıp diziyi kapatıp kalanını saatler hatta bazen günler sonra izliyordum. American Gods hem kitap hem de dizi olarak bende bu saçma sapan huyu kıran ilk eserdi. İlk sezonun bölümlerini heyecanla tek solukta izliyordum. 2.Sezonda ise aynı bölümü üst üste iki kere izlediğim bile oldu. Böyle heyecanla izlediğim bir dizinin her sezon yeni rezaletlerle oyuncuları göndermesine çok üzülüyorum. Umarım 3.Sezon’u iyi toparlayabilirler. Çok umudum yok ama olsun

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.