Günceli,geçmişi,siyaseti,savaşları ve türlü allı karalı gölgesi üstümüze nasıl düşerse düşsün, bu coğrafyanın ilelebet hastası ve sevdalısı olan bir insan evladı olarak sizinle güzel bir unsur paylaşmak istiyorum. Mutlaka aramızda bilenler olacaktır. Troubadour kültürü Fransızca kökenli bir kelime kendisine ifade bulmuş, orta çağ Avrupa’sının gezgin ozanları ve çalgıcılarının kültürüdür. Hele ki bu mevsimin beni ve bizi pek de esnek olmayan bir meşe gibi sarstığı günlerde, kendimi Witcher 3’le toplarken Novigrad’ın her köşesinde ılgıt ılgıt Ozan ezgileriyle meşk ederken tam da zamanı bu bilginin.

Avrupa’da Faun, Omnia gibi Neo-Pagan folk grupları ortalığı sirk havasında kasıp kavururken, bu işi gerçekten kaliteli olarak, kültürel değerlerin özünü bozmadan muhteşem şekilde yapan bir Türk Troubadour grubunu tanıtmak istiyorum size. Daha doğrusu zaten lafı iyice esnetip tülbente yapıştırılmış anne sakızı haline getirmiş durumdayım.

Grubumuz Ensemble Galatia. Grup Ankara kökenli. Vakti zamanında Brenn Acirikos önderliğinde Anadolu’nun göbeğine kadar gelmiş Keltler’in yoğun nüfusu nedeniyle ismini Galatia olarak almış coğrafyamızdalar. (Jül Sezar’ın Galatya Savaşı yazılarını bulun okuyun mutlaka)

Galatia
Antik çağ’da Anadolu

Artık ünleri ülkemizi aşmış olsa da ülkemizde hakkettikleri ilgiyi görmedikleri kanaatindeyim. Konserlerine bizzat gitmiş bir insan olarak kendilerini dinlemenizi ve albümlerini, olmadı şarkılarını tek tek satın almanızı öneriyorum.

Size tadımlık bir bağlantı ile grubun resmi web sitesini sunmaktan tarifsiz ve ayarsız bir mutluluk duymaıktayım. Buyrunhttp://www.ensemblegalatia.com/

 

Author

Üniversite terk, gerilla tüccar, tercüman, çevirmen ,şevkat adamı ,yazar ,araştırmacı ,model painter.

4 Comments

  1. Sanal Varol Reply

    Dinlerken bilmiyorum neden tüylerim diken diken oldu ve kendimden geçtim

  2. kullananlar için spotifyda da albümleri var dinleyebilirsiniz. baya güzel 🙂 teşekkürler tanıttığınız için

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.