Bu yıl hepimizi kamyon çarpmışa döndürdüğü için üzerinden fazla zaman geçti gibi görünüyor olabilir ancak 2019, daha şundan bir yıl önceydi. 2019 Oscar’ının ardından bir “Steven Spielberg, Netflix’e karşı” tartışması başlamıştı, hatırlıyor musunuz? Hatırlamıyorsanız, şuradan bir bakabilirsiniz. Özetle ünlü yönetmen, yayıncı platformlar için hazırlanan filmlerin Oscar değil, Emmy Ödülleri’nde yarışmasının uygun olduğunu düşünüyordu. Bunu da sinema salonlarının devamlılığını sağlamanın bir bakıma sinemanın devamlılığı anlamına geldiğini belirterek açıklıyordu. Tabii her şey olduğu gibi kalmıyor, biliyorsunuz. Bugün küresel bir pandemi, salonları denklemden çıkartmak için elbette hızlı bir etken oldu fakat bilet fiyatları, zaman azlığı, çağın değişmesi de perşembenin gelişi gibi, önceden belliydi.

Elbette bir yıl sonra, Spielberg’i HBO bünyesinde yayınlanacak bir filmin yönetici yapımcısı olarak bulunca çok da şaşırmadık. Ki bu da çok normal. Ünlü yönetmenin yapımcılığında bulunduğu, çekimleri başlayan ancak pandemi sebebiyle duraklayan Oslo isimli filmin kadrosuna, iki de ünlü isim eklendi: Andrew Scott ve Ruth Wilson.

Oslo, ilk gösterimini 2016’da yapan aynı isimli Broadway oyununun film uyarlaması olacak. Bolca ödülle taçlandırılan oyunun, her ikisi de Tony ödüllü senaristi ve yönetmeni J.T. Rogers ve Bartlett Sher, filmin de senaryosunu ve yönetmenliğini üstleniyorlar. İki mecranın sentezi hoş, ilginç bir iş çıkacak gibi gelmedi değil açıkçası. Hikâye, 1993 yılında imzalan Oslo Barış Anlaşması’na giden yolda, taraflar ve amansız düşmanlar arasındaki bu anlaşmanın arkasındaki müzakereyi konu ediniyor. Olaylar gerçeklere dayanıyor ancak elbette ki dramatize edilmiş bir gerçeklik uyarlamasından söz ediyoruz. Bu bağlamda da filmde, İsrail ve Filistin arasındaki gizli görüşmeleri, birtakım olası gelmeyen dostlukları ve Norveçli bir çiftin sessiz kahramanlıklarını izleyeceğiz.

Kadroya katılan Andrew Scott ve Ruth Wilson’un yanında, daha önce seçimi yapılmış olan oyuncular ise şöyle: Salim Dau, Waleed Zuaiter, Jeff Wilbusch, Igal Naor, Dov Glickman, Rotem Keinan, Itzik Cohen, Tobias Zilliacus ve Sasson Gabai.

Andew Scott ve Ruth Wilson’un rolleri hakkında detaylar henüz açıklanmadı, zaten karantinalar sebebiyle Prag’daki çekimler de durdurulmuş fakat ben bu iki oyuncuyu da ayrı ayrı fazlaca seven biri olarak, şimdiden, başrolleri paylaşmalarını izlerken ne kadar mutlu olabileceğimi hesaplamaya başladım. His Dark Materials’in ikinci sezonu da ikisini daha önceden bir görmek için aşırı güzel bir fırsat.

Böylelikle normal zamanda çok da merakla beklemeyeceğim bir film için heyecanlanmış oldum. Siz ne dersiniz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.