Öncelikle bir şeyi netleştirelim, insanlar bu tip meselelerde haberin üstüne atlayıp, felaket tellallığı yapmaya pek fazla niyetliler. Başlıktaki beyanımızın arkasındayız, Marvel’ın hem 2015’te başlayacak Daredevil dizisi, hem de aynı sene vizyona girmesi planlanan Ant-Man filmi son iki gün içerisinde can sıkıcı haberlerle sarsıldı. Fakat tüm internetin kanaatinin aksine, bu iki haber Marvel’ın sinematik imparatorluğunun çatırdamaya başladığının kanıtı falan değil. Sadece, bu iki uyarlamaya dair beklentilerinizi yeniden ayarlamanıza sebep olabilir.

Önce ilk olandan başlayalım. 17 Temmuz 2015’te vizyona girmesi planlanan Ant-Man’i aslen Edgar Wright yönetecekti bildiğiniz gibi. Fakat geçtiğimiz gün yapılan resmi bir açıklamayla, Wright’ın projeden ayrıldığı açıklandı. Özellikle Nick Frost ve Simon Pegg ile birlikte çektiği “Three Flavours of Cornetto” üçlemesiyle nam salan, Scott Pilgrim vs. The World filmiyle yerinde bir çizgi roman uyarlaması nasıl yapılır onu da bildiğini kanıtlayan Wright’ın yerine geçecek yönetmenin de belli olduğu söyleniyor, fakat Marvel anlaşılan henüz açıklama niyetinde değil.

Daredevil mevzusuna geçmeden önce şu meseleyi bir deşelim. Marvel ve Wright, kreatif görüş farklılıklarından dolayı ayrıldıklarını açıkladılar. Yani anlayacağınız, senaryo konusunda bir ortak kanıya varamadılar. Bu, bize soracak olursanız Marvel sinematik evren konseptinin ilk zaiyatı. Artık Marvel filmleri kendi ayakları üzerinde durma lüksüne sahip değil, her biri büyük yapboza oturmak zorunda. Bunun sonucu da bireysel filmleri çeken insanlara daha az yaratıcı alan sunmak doğal olarak.

ENT_EdgarWright

Fakat bunun da ötesinde, Ant-Man filmi için beklentilerimizi bir hayli fazla ayarlamamız gerekiyor. Edgar Wright, Pegg/Frost ikilisiyle çektiği filmler ve Scott Pilgrim ile sağlam bir kredi oluşturmuştu. Çok uzun süredir de Ant-Man üzerinde çalışıyordu. Bildiğimiz kadarıyla oyuncu seçimlerini de o yaptı, her ön-yapım süreci kararını o aldı. Şimdi gelecek yönetmen, kendi kurmadığı bir kadroyla, çok dar bir zaman diliminde senaryo değişiklikleri yaparak çalışmak zorunda kalacak. Bu da filmin iyi çıkma olasılığını düşürüyor hâliyle.

Gelelim Daredevil’a. Marvel, Edgar Wright’tan sonra bir başka kreatif isimle daha yollarını bir anlamda ayırdığını bugün duyurdu. Normalde Daredevil dizisinin genel yönetmeni olması planlanan Drew Goddard (Cabin in the Woods), sadece ilk iki bölümü yazacak ve yönetici yapımcı olarak dizide görev alacak. Onun yerine dizinin genel yönetmenliğini ise eski Buffy ve Angel yazarı Steven S. DeKnight üstlenecek.

Bu ayrılığın sebebi ise çok daha basit. Marvel’ın açıklamasından anlaşılıyor ki, Drew Goddard bu sene Sony için Sinister Six filminin çekimlerine başlayacak. O filmin yazar ve yönetmeni olduğu daha önce açıklanan Goddard muhtemelen Sony ve Marvel arasındaki bir anlaşmayla Daredevil’daki tepe görevini DeKnight’a bıraktı. Yani burada çok büyük bir beklenti ayarı yapmamıza gerek yok, ne de olsa Goddard’ın yerini alan DeKnight’ta Whedon mezunu, yetenekli bir yazar. Tabii Goddard imzalı bir Daredevil kadar da heyecanlı değiliz DeKnight imzalı bir Daredevil’a.

Marvel’da gelişmeler böyle. Ne diyorsunuz, ne düşünüyorsunuz? Sizce Ant-Man’in yönetmeni kim olmalı?

 

Not: Haberin ana sayfadaki görselinde gördüğünüz fotoğraf, Joss Whedon’un olaylardan sonra koyduğu, bir nevi saygı duruşu fotoğrafı. Shaun of the Dead / Hot Fuzz / The World’s End filmleri beraber resmi olarak “Three Flavours of Cornetto Trilogy” diye geçmekte. Whedon’da ona gönderme yapmış.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.