Bilmiyorum bunu sizle paylaşıyor muyuz, ama benim boş vakitlerimde yapmayı en sevdiğim şeylerden biri YouTube’da dolanmak. Sadece kedi videoları ve kafalarını yüksek bir hızla bir yerlere çarpan fail insanların görüntüleri arasında değil; eski röportajlar, ilginç haberler, çok garip GoPro kayıtları… YouTube’da ana sayfaya çok uğramayan, sadece siz yandaki Öneriler kısmından ilerledikçe karşınıza çıkan bir bilgi havuzu varmış gibi hissediyorum. Ve şimdi, o bilgi havuzu sonsuz bir şekilde katlanıyor.

PEarl Harbor

Dünyanın en eski ve en saygın basın kurumlarından biri olan Associated Press, YouTube’a yaklaşık 550 bin adet video yüklemeye karar verdi. Arşiv görüntü sağlayan British Movietone ile ortak hareket edecek olan Associated Press, ta 1895 tarihine kadar geri giden haber amaçlı görüntülerini YouTube’a koyacak. Toplam 1 milyon dakikanın üzerinde görüntünün dijital ortama geçmesi bekleniyor.

Bu görüntüler arasında neler yok ki? İnsanın gerçekten şöyle bir gezindikçe mutluluktan ağlayası geliyor. 1906 San Francisco depresmi, Pearl Harbor bombalamasından özel görüntüler, Berlin Duvarı’nın inşası ve yıkılışı, Yaser Arafat’ın Doğu Berlin’i ziyareti, Papa John Paul’ün ilk konuşması… Çok acayip minik zaman kapsülleri de var. Mesela 1972’de bir ara kış modası tanıtılmış bir yerde, kıyafetler acayip acayip, pek garip… Ve tabii ki bizden şeyler de var, örneğin 80 darbesiyle ilgili hazırlanmış bir video; acayip kayıtlar, ilginç görüntüler…

Elizabeth II AP Diana Wedding

Associated Press ve British Movietone’un bunu yapmaktaki asıl amacı, belgesel yapımcılarının dikkatini çekmek. Pek çok belgesel yapımcısının kaynak aramaya YouTube’dan başladığını fark eden AP, kendi yarattığı AP Archive kanalıyle birlikte bu yapımcıları yönlendirmek istiyor. Yani özetle, AP Archive’dan videoları izleyip, tam anlamıyla lisanslamak için Associated Press’e başvuracaklar. Bizim mevzuyla ilgili hiçbir problemimiz yok, AP de ekmeğini çıkartsın. Bizi böyle beslediği sürece, her şey okey!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.