Game of Thrones’un 5.sezonu tartışmalarla, gerginliklerle devam ede dursun, markanın sahibi George R.R. Martin bu geç kazandığı şöhretin ekmeğini yemeğe devam ediyor. Kendi bloğunda söylediğine göre hala kitabın yeni bölümü “Winds of Winter” ile uğraşması dışında, Game of Thrones için 6. sezon için yazacağı bölüm, kendisinin prodüktörlüğünü yapmayı düşündüğü üç tane “düşük bütçeli kısa film” ve HBO ve Cinemax’de yayınlanması düşünülen üç yeni dizi konsepti üzerinde de uğraşıyormuş. -Arada başka şeyler de var ama bizi ilgilendirenler bunlar sanıyorum.-

Kendisi bu projeleri isimlendirmese de, üç dizi konseptinden birinin büyük ihtimalle geçtiğimiz aylarda söylentileri yayılan “Captain Cosmos Project” olduğu düşünülüyor. Kaçırmış olanlar için söylendiğine göre bu proje 1949’da geçecek ve kimsenin yazmaya cesaret edemediği bilim kurgu öyküleri yazan genç bir yazarı konu edinecek.

Aynı blogta Martin hayranlarından kendisine dizinin gidişatıyla ilgili şikayetlerini göndermemelerini rica etti. Bu tartışmalara katılmamayı tercih ettiğini söyleyen Martin “Başkalarının söyledikleri ve yaptıklarını kontrol edemem. Tek kontrol edebildiğim kitaplarımda olan olaylar ve izin verirseniz “Winds of Winter”ın kaldığım bölümünü yazmaya devam etmeye dönüyorum” diye de ekledi.

Tabii tartışmaların dışında kalmak istiyorum diyor ama bu ayın başında Entertainment Weekly’e verdiği röportajda “Keşke Dizide Olsaydı Dediğim 5 Karakter” listesi yapmaktan da çekinmiyor. Hazır lafı açılmışken o listede yer alan 5 karakteri de buraya eklemiş olayım. İlki Güçlü Belwas. Kitaplarda Barristan Selmy ile birlikte Dany’nin yanında takılıyordu ve korumalığını yapıyordu. Özellikle köleleri özgürleştirmek için girdiği savaşlarda güzel sahneleri mevcuttu.

grrm02

Bir diğeri Jeyne Poole. Sansa’nın çocukluk arkadaşı olan bu kızın başına kitapta gelmeyen kalmıyor. Dizide kendisinin öyküsünü Sansa’ya yedirmiş durumdalar ve ortaya çıkan tartışmaların sebeplerinden biri de bu. Üçüncü ve dördüncü sırada Willas ve Garlan Tyrell var. Açıkçası kitaplarda ne yapıyorlardı çok hatırlayamadım ama Martin’in söylediğine göre son iki kitapta kritik roller üstleneceklermiş. Son sırada ise yüzde yüz katıldığım Lady Stoneheart var. (Kitap Spoiler) Kendisi Beric Dandarion -şu alevli kılıçlı adam- tarafından hayata döndürülen Catelyn Stark. (/Kitap Spoiler) Şu ana kadar kitaplarda az görünse de ilerleyen zamanda kritik roller alacağını öngörmek zor değil.

Neyse fazla uzattım, kısa bir haber gireyim diye başladığım yazıda konu konuyu açtı. Sonuç olarak diyeceğim şudur ki; Sayın Martin, bırakın başka işlerle uğraşmayı, oturun adam gibi kitabınızı yazın lütfen. Sizin yüzünüzden dizi yapımcıları ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Biz kitapseverler de diziyi eleştirirken elimizde kaynak olsun istiyoruz. Ayrıca daha bu kitabı bitirip diğerini yazacaksın, çok işin var, kendini bölme, bizi de burada tripten triplere sokma.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

2 Comments

  1. Çıkmamış kitabın spoiler’ını diziden yiyecez bunun yüzünden. Hala çocuk gibi triplerde anasını satayım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.