Master race PC sahipleri gözyaşlarını tutadursun, console köylüleri Arkham Knight‘larını tıkır tıkır bitirmeye başladılar bile. Oyunu bitirmek yetmiyor, oyunu %100 bitirmeye uğraşınca üç farklı sonun arka arkaya birbirine eklenerek ilerlediğini göreceksiniz. Haliyle, bu yazı spoiler içerecektir, içermelidir, spoiler istemeyen çıktırsın gitsin hemencecik!

Şunu demeliyim ki, oynanışı, görevleri, mekanikleri süpersonik olan bu oyun çok talihsiz bir oyun. Zaten oyun PC oyuncuları için mendille alınmış taze köpek kakası gibi, elin kakaya değmese bile sıcaklığı gelir halde, öte yandan oyunun senaryosu Batmanseverler için tahmin edilebilir. Diğer yandan, tahmin edilmesin diye Rocksteady çok bariz YALAN söylemiş, bir de bu çıkıyor piyasaya… Üstüne üstlük oyunun sonu, daha da ilerledikçe tatmin edicilikten uzaklaşıyor. Ooof of, çok kalbimiz kırık be Rocksteady.

Bak aşağılar hep DEV spoiler, çık git!

batman_4

Eski usul Japon oyunlarındaki gibi, Arkham Knight‘da da oyunun bütün yan görevlerini tamamlamak, oyunun sonunda daha fazla mevzu görmenizi sağlıyor.

İlk Son:

Önce bir ana hikayeyi bitiriyorsunuz. Rocksteady‘nin “Olm valla yeni karakter lan!” diye yalan söylediği Arkham Knight‘ın gerçek kimliği herkesin tahmin ettiği karakter çıkıyor (Evet, Red Hood, Jason Todd), Scarecrow yine illaki kendi gazına maruz kalıyor, gel gelelim bütün dünyanın da Batman‘in Bruce Wayne olduğunu öğrenmesine ön ayak oluyor. Oyun burada bitmiyor, Batman, Knightfall protokolünü devreye almadan önce yan görevleri bitirecek!

İkinci Son:

Harvey Dent, Man-Bat, Deathstroke, Penguin, Firefly ve dadaşlarını da indirip içeri tıktıktan sonra Batman‘in “Knightfall” protokolünü aktifleştirebiliyorsunuz. Huzur içinde evine dönen Bruce Wayne, malikanenin kapısından girdikten sonra bütün gazetecilerin gözü önünde ev patlıyor. Gordon “Yaa, işte, hey gidinin koca Batman böyle öldü” diyor, siz de “Meeeh” diyerek kalıyorsunuz. Batman yine ölmüş ayağı çekiyor. Arkadaş zaten “Vallahi Arkham Knight orjinal karakter” dediniz, dev yalan çıktı. “İkinci son var!” dediniz, ikinci son da bu kadar anlamsız bir şey çıktı. Sonra deniyor ki “Bütün Riddler şeylerini topla, %100 asıl hakiki gerçek dev mega son var!”.

Üçüncü Son:

Alnınızdan boncuk boncuk ter getirip üçüncü sona ulaştınız diyelim ki. Üçüncü son çok tatsız be. Çok anlamsız. Çok gereksiz. Efendim Gordon şehrin valisi olmuş, Robin ve Oracle dünya evine girmişler, Batman’i öldürenler hiç bulunamamış. Sonra bir ara sokağa zengin bir çift giriyor, hırsızlar soyacaklar bunları. Tam o anda bir bakıyorlar ki arkada karanlık bir silüet duruyor. “Hocam Batman öldü bırak bu ayakları” diyorlar. Silüet devleşiyor, adeta Scarecrow korku toksini gibi yarasalar püskürterek ekranı kaplıyor. Hadi buyrun.

Kardeşim, Bruce Wayne öldü mü? Belli ki ölmedi. Ölmediyse niye Batman’lik yapacağına suçlulara gaz sıkıyor? Ya da merkezi korku gazı sistemi kurulda da, uydu suç tespit edince gaz mı sıkıyor? Ya da Arkham Knight olduğunu öğrendiğimiz karakter imana geldi, böyle bir yol mu tutturdu? Yani cool gibi ama ne ki bu? Off!

arkham-knight5

Yani, BRAVO Rocksteady. Teknikte faul, hikayecilikte ustalık ama basın açıklamalarında yalan söylediğin için bu da faul, sonunda da “Valla gizli son var” dediğin, anlamlı gibi olan hikayeyi de anlamsız kıldı. Hayal kırıklığı.

Sevgili okur, buralara kadar okuduysan ya Arkham Knight’ı bizim gibi oynadın, ya da oynayacaksın ama spoilerdan korkmuyorsun. Sana şunu diyelim ki, bu oyun çok güzel, çok keyifli bir oyun. Gel gelelim hikayesi, sonları bizi tatmin etmedi. Ama kalan 25-30 saat pırıl pırıl. Sen yine keyfine bak, biz de bakacağız. Belki DLC ile toparlarlar, ne dersin?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.