Bilmiyorsanız kısa bir özet geçelim: Nintendo, Wii döneminde ev konsolu piyasasını mahvettikten sonra, Wii U ile korkunç bir periyot yaşadı. Wii’nin başarısının üzerine konulmak istenmişti; ama olmadı. Ya oyun dünyasında artık bir Wii’ye daha ihtiyaç yoktu, ya da ortada Wii U’nun karşıladığı bir ihtiyaç vardıysa da bu iyi anlatılamadı. Sebep her neyse, sonuç çok açıktı: Nintendo’nun baştan başlaması gerekiyordu.

Nintendo da bu konsol nesli dahilinde yaşanan garip şeyler kervanına katıldı ve Sony ile Microsoft’un piyasaya sürdüğü buçuk yeni nesil platformların karşısına, Switch isimli yeni konsoluyla çıkmaya karar verdi. Switch, en büyük esprisi hem mobil, hem de ev konsolu olabilmek olan bir proje olarak, baya sükse getirdi. Biz de pek coştuk istasyonuna konunca görüntüyü TV’ye aktaran, joystick’i modüler bu platforma. Ama çekincelerimiz, genel kamu çekinceleri ile aynıydı: Üçüncü parti desteği ne olacak?

nintendo-switch-skyrim

Nintendo konsollarının en büyük derdi çok uzun zamandır bu. Japon firma, tekel olduğu günlerde sağlıklı üçüncü parti ilişkileri geliştiremediği, tekelliği kırıldıktan sonra da üçüncü parti firmaları çekecek şeyler sunamadığı için genelde kendi konsollarını kendi oyunlarıyla idame ettirmek zorunda kaldı. Switch’te makus talih değişecek mi bilmiyoruz, ama en azından şöyle bir hafifletici malumatımız var: Konsolun çıkışının ilk gününde, modlarıyla birlikte Skyrim hazır ve nazır olacak.

Skyrim’in PS4 ve Xbox One’a da çıkan, içinde tüm DLC’leri ve mod desteği olan versiyonu Special Edition, Switch’in çıkış oyunlarından biri olacak söylenenlere göre. Dedikodu LetsPlayVideoGames tarafından geliyor. Site aynı zamanda Splatoon’un ve bir Mario oyununun da listede olduğunu belirtiyor. Splatoon ve Mario zaten beklenen gelişmeler; ancak Skyrim, hele de çıkışa hazır olması, epey iyi geliyor kulağımıza. Mod desteği muhtemelen çıkıştan sonra eklenecek ve muhtemelen kısıtlı olacak deniyor; ama olsun, biz yine de Dragonborn’u yanımıza alıp gezmek için epey sabırsızlanıyoruz. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.