Düşünün. Bir film festivali yönetiyorsunuz. Bu film festivali prestijli bir kurum olagelmiş seneler içerisinde. Gösterdiğiniz filmler de gerçekten ağırlığı olan, etkileyici, ekseriyetle bağımsız, bir sesi, bir duruşu olan filmler. Seçim de size ait. Bir gün önünüze çıkıp bir kişi, ideolojisine; görüşüne hiç katılmadğınız bir film getirse, festivale kabul eder misiniz? Gerçekten zararlı olsa peki o bakış açısı?

Bu çok ince bir çizgi, ama harfiyen bu durum Robert De Niro’nun başına geldi. Bildiğiniz gibi Amerika’nın en ünlü bağımsız film festivallerinden biri Tribeca Film Festival’in kurucularından biri Robert De Niro.  İşte o festivalin 2016 gösterim listesine bir film eklenmişti geçtiğimiz günlerde. Film, özünde Andrew Wakefield’ın çocukken yapılan aşıların otizme olan etkisini ele alıyor. Temelinde aşı karşıtı bir duruşu var. Hem de baya ciddi bir şekilde.

Çok rahatlıkla farkında olmayabilirsiniz durumun, ama çocukken yapılan aşılar ne hikmetse bir süredir Amerikan kamuoyu için büyük bir tartışma konusu. Genelde aşıya karşı tutum sergileyenler, popülasyonun çoğunluğunca komplo teorisyeni sınıflandırması yiyorlar. Zira pek çok durumda gerçekten de bilimsel veri onları yanlışlıyor. Bu belgesel için de geçerli. Wakefield’ın kendisi de eski bir cerrah ve aşıların otizmi tetiklemesiyle ilgili yayınladığı bir makale, yayınlandığı jurnal tarafından reddedildi zaten.

Andrew wakefield

Dolayısıyla bu belgesel, yani Vaxxed ve bu belgeselin Tribeca’da yayınlanma kararı baya büyük bir tepki aldı. Bu tepki ilk ölçüde De Niro’yu caydırmadı, Amerikalı aktör filmi savundu. Kendisinin filmle birebir aynı düşünmediğini, aşı karşıtı da olmadığını, ama bunun üzerinden dönecek tartışmayı anlamlı bulduğunu söyledi. Fakat sonra, filmi tekrar gözden geçirmesini takiben bazı sıkıntıı tarafları olduğunu kabul etti ve filmi resmen festivalden çekti.

Bu durum bence tartışılmayı hak eden bir durum. Eğer bir film, sizin katılmadığınız bir düşünceyi ısrarla savunuyorsa, ona film festivalinde yer vermeli misiniz, yoksa vermemek sizi monoton ve değişime kapalı mı yapar? Peki bu mevzubahis film çok bariz bir şekilde bilimsel verilere ters gidiyorsa? İlginç bir vaziyet. Sizin yorumlarınız ne? Siz De Niro olsaydınız ne yapardınız?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. Bu günleri görerek aşı karşıtı ve aşı ile yapılmak istenebilecek nüfusu azaltma projesine ket vurabilecek olanlara karşı bir ön alma projesine böyle güzel destek verebilecek ne kadar da akıllı bir site kurmuşsunuz. internette dahi bulunamaması ve arayanların bu siteyle karşılaşması ne manidar. Çok düşünceli iseniz bırakın insanlar izlesin de kararı onlar versin. Ama projeleriniz insanlara sorulup fikir-ya da onay- alınamayacak kadar kutsal! öyle değil mi!

    • M. Halit Koçak Reply

      Aynen, biz manyağız. Sırf bu yazıyı paylaşmak için önce 2013 yılında bir site açtık, açıldıktan sonra üç yıl sonra bu yazıyı yazdık ki kimse asıl amacımızın bu olduğunu anlamasın. Sonra sizin gibi insanlar yine sırrımızı ortaya çıkarır diye yetmedi 8000 tane daha yazı yazdık. Fakat yine de dikkatinizden kaçamadık. Büyük resmi gören gözlerinizden öpüyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.