Elinde var olan markaları ürünleştirmek konusunda, kime sorarsanız sorun şu dünya üzerinde tek bir lider var: Disney. Adamlar yabancıların “merchandising” dediği konu üzerine resmen ihtisas üzerine ihtisas yaptılar. Herhalde bu mevzunun ağa babası da kökeni ta Walt Disney’nin hayatta olduğu döneme dayanan Disneyland parkları. Dünyanın en popüler lunaparkları arasında yer alan bu küresel fenomen, hızlı trenlerden çarpışan arabalara, özel ünitelerden maskot gösterilerine kadar pek çok şeyi barındırıyor içerisinde. Hatta içerisinde bulunan pek çok oyuncağın filmi bile çekildi, en başarılıları Pirates of the Caribbean olmak üzere.

California, Florida, Tokyo, Paris ve Hong Kong’dan sonra altıncı Disneyland şubesi Şangay’da açılacak bildiğiniz gibi. 2009’da Çin devletinden Disney’nin aldığı izinle açılacak olan alanda bir de Şangay’a özel bir bina olacak. Disneyland’lerde otellerin bulunması hiç ama hiç şaşırtıcı bir şey değil. Dolayısıyla Disneyland Şangay’da da bir otel bulunması gayet doğal. Buradaki ilgi çekici şey ise şu: Şangay’da 2016’da açılacak olan otel Toy Story temalı olacak.

Toy-Story-Hotel-550x328

Konsept resminden gödüğünüz gibi bahçesinde çok acayip bir şekilde orak ve kızıl yıldızın da bulunduğu bir Toy Story otelinden söz ediyoruz. Sizi bilmiyoruz ama biz açıkçası böyle bir otelde bir gece geçirmek için sol kolumuzu falan verebiliriz herhalde. Düşünsenize, odanız meşhur oyuncaklarla süslü, hediyelik eşya almaya Al’s Toy Barn’a giriyorsunuz, odalar hep temalı temalı…

Sizi bilmiyorum ama böyle çocukluğa döndürmeli, insanı keyiflendirmeli şeylere bayılıyorum, felaket de imreniyorum. Bir tane de Türkiye’ye açsan olmaz mı sevgili Disney? Bak Melih başgan savaşan Transformers’larla flört ediyor, sen sok araya hemen dövüşen Jedi’larını, kavgacı Spider-Man’lerini, fitneci Mickey Mouse’larını…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.