PS5 duyurulduğu günden beri bazı yeni oyunlar gördük, konsolun kendisini kanlı canlı gördük derken bilmediğimiz bir tek fiyatı kalmıştı. Dün yapılan PS5 Showcase canlı yayınıyla bu konu da artık resmiyet kazandı ve hem fiziksel hem dijital sürümün de fiyatları belli oldu. Henüz Türkiye fiyatları bilinmiyor olsa da tahmin yürütmek zor değil ve tahminlerimiz bize PS5’i kolay kolay kucaklayıp evimizin bir köşesine koyamayacağımızı söylüyor.

PS5 Showcase canlı yayınında duyurulan fiyatlara göre: fiziksel sürümün yani disk okuyuculu konsolun fiyatı 499 dolar, dijital sürümün yani disk okuyucusuz konsolun fiyatı da 399 dolar. Tüm dünya için 19 Kasım tarihinde de ön siparişe açılacak. Açıkçası pek çok kişi gibi ben de fiyatların böyle olacağını tahmin ediyordum. Her ne kadar Türkiye fiyatları henüz açıklanmasa da fikir yürütmek zor değil. Fiziksel sürümün 7500 TL, dijital sürümün de 5500-6000 TL bandında olacağını düşünüyorum ve bu demek oluyor ki yeni nesilde zaten az sayıda olan konsol oyuncusu kitlesi iyice dibe vuracak. Bakalım bizi yeni nesilde neler bekliyor, haydi hayırlısı…

PS5 Showcase canlı yayınında tanıtılan başka şeyler de vardı: PlayStation Plus Collection gibi. Nedir bu PlayStation Plus Collection diyecek olursanız, PS4’e çıkan hem exclusive hem de exclusive olmayan ama bu neslin en çok öne çıkan oyunlarının içinde bulunduğu dijital bir kütüphane diyebiliriz. PS4’e çıkmış bütün oyunlar yok ancak bu neslin en çok satanları ve en büyük yapımlarını içinde barındırıyor. Yani bir çeşit Xbox Gamepass sistemi desek yanlış olmaz. Tabii ki bu kütüphaneye erişmek için öncelikle bir PS5 sahibi olmanız gerekiyor. PS5’in çıkışıyla birlikte bütün PS5 sahiplerine ücretsiz olarak sunulacak. Aslında bunu mevcut PS Plus sisteminde yapılan bir güncelleme ve geliştirme olarak görebilirsiniz.

Konsol oyuncuları olarak bizi ilgilendiren bir diğer konu ise PS5 ile beraber çıkacak oyunların fiyatlarının ne olacağıydı. Ne yazık ki bu konuda da haberler iyi değil. Yurt dışında son zamanlarda 60 Dolara çıkan PS4 oyunlarının ülkemize 525 TL gibi bir fiyata gelmesinin ardından dün gece yeni nesil oyunların 70 Dolar olacağı açıklandı ki bu bize en az 600-650 TL bandında bir fiyattan gelmesi demek. Hani es kaza bir yerlerden bir PS5 alsak oyun almak için her ay inanılmaz yüksek bir rakamı gözden çıkarmamız gerekecek.

PS5 ile ilgili pek çok şeyi öğrendik. Geriye bir tek Türkiye fiyatı kaldı. Muhtemelen pek çoğumuz bu nesilde olduğu gibi çıkışıyla şıp diye bir PS4 alamayacağız -ki bugün onu bile yapamıyoruz- ama ne de olsa yeni nesil konsollara giriş yaptık. Alamasak da merak ediyoruz sonuçta. Bakalım bizi yeni nesil ile ilgili daha neler bekliyor!

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.